آزمایش های قبل از عمل بینی

11 مورد از آزمایش های قبل از عمل بینی

انجام آزمایش های قبل از عمل بینی یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای افرادی است که قصد انجام عمل بینی را دارند.

به همین دلیل زمانی که به پزشک برای برگزاری جلسه مشاوره قبل از عمل مراجعه می کنید، آزمایش هایی را برای شما مشخص میکند تا با انجام دادن آنها وضعیت بدن شما از هر جهت مورد ارزیابی قرار بگیرد.

تفاوتی ندارد که شما با هدف زیبایی قصد انجام رینوپلاستی را دارید یا این کار را با هدف رفع عیوب ساختاری بینی انجام می دهید، انجام این ازمایش ها پیش از عمل بینی نکته های زیادی را مشخص می کند. در این مقاله قصد داریم به معرفی مفصل این آزمایش ها و علت انجام آنها بپردازیم.

آزمایش های قبل از عمل بینی کدامند؟

آزمایش های پیش از عمل بینی شامل موارد زیر میباشند:

 1. بیماری های قبلی و داروهای مصرفی
 2. آزمایش خون
 3. تست بارداری
 4. تست سی تی اسکن
 5. الکتروکاردیوگرام از آزمایش های قبل از عمل بینی
 6. آزمایش قند خون
 7. آزمایش ادرار پیش از رینوپلاستی
 8. عکس از قفسه سینه
 9. تست انعقاد خون
 10. آزمایش ایدز
 11. تست هموگلوبین

در ادامه به شرح هرکدام میپردازیم.

بیماری های قبلی و داروهای مصرفی

افرادی که قصد انجام عمل بینی را دارند باید حتما در مورد بیماری هایی که به آن مبتلا هستند و دارو هایی که مصرف می کنند با پزشک خود صحبت کنند و نتایج آزمایش هایی که قبلا انجام شده، مدارکی از بیماری های قبلی و البته داروهایی که مصرف میکنند را با خود در جلسه مشاوره همراه خود داشته باشند.

پس از آن پزشک  درصورت نیاز اقدام به تجویز آزمایش و تست های جدید برای فرد میکند که نتیجه آنها در روند عمل جراحی بینی بسیار مفید خواهد بود.

آزمایش خون

آزمایش خون یکی از ضروری ترین آزمایش های قبل از عمل بینی به شمار می رود، انجام این آزمایش به جهت بررسی مواردی از جمله سطح پلاکت های خون، نحوه کارکرد تیروئید، بررسی سطح فشار خون، و بررسی سطح الکترولیت خون برای فرد تجویز می گردد.

آزمایش خون

افرادی که پیش از انجام آزمایش خون از بالا یا پایین بودن فشار خون خود مطلع هستند حتما درباره این مهم با پزشک خود صحبت کنند و به او اطلاع دهند.

بیشتر بخوانید:  نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

در آزمایش CBC تعداد گلبول های سفید و قرمز خون نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد تا در صورت پایین بودن سطح آنها تدابیر لازم توسط پزشک جراح بینی صورت بگیرد.

تست بارداری

تست بارداری از دیگر آزمایش های قبل از عمل بینی است که برای بانوان با سن 20تا 40 سال انجام میگیرد تا پزشک از باردار نبودن فرد در زمان جراحی بینی مطمئن شود.

انجام عمل بینی در دوران بارداری به علت وجود داشتن احتمال آسیب رسیدن به جنین در اثر استفاده از داروهای بیهوشی ممنوع است. هدف از انجام این تست نیز جلوگیری از آسیب به مادر و جنین در عمل بینی است.

تست سی تی اسکن

تست سی تی اسکن به منظور بررسی و تشخیص بیماری های داخلی و همچنین بررسی شرایط سینوس ها تجویز می شود. این آزمایش عموما برای افرادی تجویز می گردد که دچار گرفتگی بینی یا مشکلاتی در تنفس طبیعی هستند و بینی آن ها علاوه بر مشکلات ظاهری دارای مشکلات ساختاری هم هست.

الکتروکاردیوگرام از آزمایش های قبل از عمل بینی

این آزمایش معمولا برای افرادی تجویز می شود که زمینه بیماری های قلبی را دارا می باشند یا برای اطمینان از نداشتن بیماری قلبی و بررسی نحوه عملکرد قلب برای افراد تجویز می گردد.

در صورتی که فرد دچار بیماری های قلبی باشد و اطلاعی از آن نداشته باشد با انجام این تست مشخص خواهد شد. برخی افراد باوجود داشتن سابقه بیماری های قلبی اقدام به انجام این تست نمی کنند. انجام این تست به پزشک در زمینه در نظر گرفت شرایط و انتخاب روش عمل و همچنین برنامه ریزی برای آن کمک زیادی میکند.

آزمایش قند خون

این تست نیز برای افرادی که سابقه بیماری قند خون یا دیابت را دارند یا با هدف تعیین سطح آن انجام می پذیرد. همانطور که اطلاع دارید انجام عمل بینی برای افرادی که دیابت نوع 1 دارند بلامانع است.

آزمایش قند خون

آزمایش ادرار پیش از رینوپلاستی

این آزمایش با هدف بررسی و حصول اطمینان از سالم بودن مجاری ادراری و بررسی احتمال وجود عفونت در ادرار برای افراد تجویز می گردد.

در صورتی که فرد دچار بیماری هایی باشد که باعث بوجود آمدن عفونت در ادرار یا بروز اخلال در کارکرد مجاری ادراری باشد، پزشک باید تدابیر و تجویزات جدید برای بیمار داشته باشد و همچنین این نتیجه بر روی نتیجه رینوپلاستی نیز تایثر خواهد گذاشت.

پس بسیار مورد اهمیت است، در صورتی که به چنین بیماری هایی مبتلا هستید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

بیشتر بخوانید:  عمل بینی در فصل زمستان و سرما|تاثیرات و مزایا و معایب

عکس از قفسه سینه

این آزمایش برای افرادی تجویز می گردد که سابقه کشیدن سیگار و استفاده از دخانیات را داشته اند یا در گذشته به بیماری هایی مبتلا شده اند که باعث درگیر شدن ریه و مجاری تنفسی آنها شده است.

عکس از قفسه سینه

این آزمایش به این علت برای افراد تجویز میشود تا پزشک وضعیت تنفسی بیمار را بررسی و برای مرحله بیهوشی در زمان انجام عمل جراحی بینی تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

تست انعقاد خون

یکی دیگر از آزمایش هایی که انجام دادن آن قبل از عمل بینی بسیار مورد اهمیت است تست انعقاد خون است.

درصورتی که فرد در موضوع عملکرد سلول های انعقادی خون به هر دلیلی دچار مشکل باشد، در فرایند عمل نیز دچار مشکل خواهد شد.

با توجه به اینکه در زمان انجام عمل بینی مویرگ های خونی موجود در بینی پاره می شوند این سلول ها باید به خوبی عملیات لخته کردن خون را انجام دهند. در غیر اینصورت فرد در روند جراحی و بعد از آن با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

بنابراین پزشک پیش از عمل این آزمایش را برای فرد تجویز می کند تا در صورت وجود مشکل در این سیستم تصمیمات لازم را بگیرد.

آزمایش ایدز

ایدز بیماری است که سیستم ایمنی فرد مبتلا را مورد آسیب قرار می دهد، در عمل بینی داشتن سیستم ایمنی قوی به فرد در دور نقاهت به جهت ریکاوری و از بین رفتن تورمات و بهبودی کلی فرد بعد از عمل بینی بسیار مورد اهمیت است.

این بیماری در مراحل اولیه هیچگونه علائمی ندارد و بدون آزمایش نمی توان فرد مبتلا را شناسایی نمود، به همین دلیل لازم است همه افرادی که قصد انجام عمل بینی را دارند این تست را انجام دهند.

تست هموگلوبین

هموگلوبین نام پروتئینی است که وظیفه انتقال اکسیژن ار ریه ها به قسمت های مختلف بدن را دارد کم یا زیاد بودن این ماده در خون دلیل بر وجود اختلال در ارگان های بدن است.

مثلا کم بودن هموگلوبین خون به معنی کم خونی، مشکلات کبد و یا سرطان است و زیاد بودن آن در بدن ممکن است به علت وجود مشکل در کارکرد قلب یا ریه است.

بهترین زمان برای انجام آزمایش های قبل از عمل بینی

انجام آزمایش های قبل از عمل بینی باید حداقل 20 روز پیش از روز عمل بینی انجام شود. نتیجه آزمایش ها ممکن است انجام عمل را به تعویق بیاندازند یا پزشک را به این نتیجه برسانند که عمل را کنسل کند.

بیشتر بخوانید:  همه چیز درباره تزریق ژل،ترکیبات،ماندگاری و مزایا

به همین دلیل لازم است با فاصله زمانی مناسبی از روز عمل انجام شوند تا فرصت برای گرفتن تصمیم هی لازم وجود داشته باشد.

آزمایش های ضروری قبل از عمل بینی

کلیه آزمایش هایی که در این مقاله معرفی شدند به جهت بررسی عملکرد ارگانهای بدن برای انجام عمل بینی ضروری است.

پزشک این آزمایش هارا تجویز میکند تا از سلامت فرد و بوجود نیامدن مشکل برای فرد بعد از عمل بینی برای او تجویز میکند.

عمل بینی از جمله عمل های سنگین است و باعث وارد شدن فشار زیاد به بدن و از دست رفتن خون زیاد از بدن فرد می گردد، بنابر این بدن باید از هر حیث مورد ارزیابی قرار بگیرد.

نکته های ضروری برای آزمایش های قبل از عمل بینی

هر کدام از آزمایش های تجویز شده توسط پزشک ممکن است دارای محدودیت های مخصوص به خود باشند که پزشک حتما در زمان تجویز به شما گوش زد خواهد کرد. در ادامه به محدودیت های برخی از این آزمایش ها اشاره خواهیم کرد.

 • برای انجام آزمایش قند خون باید از خوردن و آشامیدن تا 12 ساعت قبل از آزمایش خودداری کنید.
 • پیش ازانجام آزمایش ها از مصرف دخانیات حتما خودداری کنید.
 • پیش ازانجام برخی آزمایش ها باید از مصرف برخی داروها خودداری کنید.

قبل و بعد از عمل بینی

هزینه آزمایش های قبل از عمل بینی

یکی از دغدغه های افراد هزینه ای است که علاوه بر هزینه ی عمل بینی باید برای انجام این آزمایش ها پرداخت کنند.

هزینه عمل بینی در صورتی که رینوپلاستی با اهداف زیبایی انجام شود کاملا بر عهده خوده می باشد. اما در صورتی که با اهداف رفع عیوب ساختاری و انحرافات بینی انجام شود، می توان از بیمه های برخی سازمان ها استفاده کرد.

در صورتی که پیش از عمل بینی فرد دارای بیمه های سازمانی یا تکمیلی بوده باشد و برای انجام آزمایش های روتین هزینه ای پرداخت نمیکرده یا بخشی از هزینه پرداخت می کنید باید بگوییم آزمایش های قبل از عمل بینی نیز از این قائده مستثنی نیستند و می توان هزینه انجام این آزمایش هارا با استفاده از بیمه کم کرد.

 

کارن کلینیک با همراهی مجرب ترین پزشکان حوزه زیبایی در تمام مراحل مشاوره تا بهبودی کامل بعد از عمل همراه شما خواهد بود و تمام نکته های لازم را به شما آموزش خواهد داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *