استئوتومی

استئوتومی در جراحی بینی چیست؟|معرفی انواع استئوتومی و عوارض آن

عمل بینی روش های مختلفی دارد که پزشکان بر اساس شرایط و تغییراتی که قرار است بر روی بینی انجام بدهند آنها را انتخاب و استفاده می کنند، برخی بینی ها را نیز می توان با روش های غیر جراحی بینی عمل کرد و افراد را به هدفشان رساند.

عمل بینی در مجموع از جمله عمل های سنگین و تهاجمی در حوزه پزشکی است که فشار زیادی را به فرد چه در زمان عمل و چه در زمان نقاهت بعد از عمل بینی وارد می کند.

در این مقاله قصد داریم در مورد استئوتومی در جراحی بینی صحبت کنیم و بیان کنیم که پزشکان با استفاده از روش استئوتومی چه تغییراتی را روی بینی فرد ایجاد می کنند.

استئوتومی چیست؟

معنی دقیق استئوتومی را می توان نحوه صحیح شکستن استخوان بینی در زمان انجام عمل بینی براساس اهداف مورد نظر در ارتباط با بهبود وضعیت ظاهری بینی معرفی کرد.

استئوتومی یکی از روش های عمل بینی است که پزشک متخصص در این روش قوز بینی را حذف کرده و قوس مناسبی را روی تیغه بینی ایجاد می نماید، برش هایی که در این روش بر روی بینی ایجاد می شود کاملا کنترل شده و هدف دار هستند.

استئوتومی در جراحی بینی

پزشک جراح بینی از این روش برای بوجود آوردن تغییرات روی ظاهر بینی استفاده می کنند و این روش برای بوجود آوردن تغییرات بنیادی و بر طرف کردن مشکلات ساختاری بینی مناسب نمی باشد.

هدف استئوتومی در جراحی بینی چیست؟

هدف استفاده پزشکان از استئوتومی در جراحی بینی معمولا برداشتن قوز بینی است، اما زمانی که قوز بینی برداشته شد ممکن است بینی مقداری پهن به نظر برسد، به همین دلیل پزشکان از تکنیک های خاصی برای طبیعی شدن نتیجه کار و حفظ ظرافت بینی استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید:  عمل بینی صورت کشیده

ماهیت استئوتومی در جراحی بینی چیست؟

ماهیت استئوتومی را می توان مجموعه ای از تکنیک های مکملی که پزشک با استفاده از آنها ظاهر بینی را به شکل طبیعی، زیبا و متناسب تبدیل میکند دانست.

انواع استئوتومی در جراحی بینی

پیش از معرفی انواع استئوتومی در جراحی بینی باید به این نکته اشاره کنیم که پزشک با توجه به تغییراتی که قصد دارد روی بینی شما ایجاد کند تا شکل ایده آل بینی را بر اساس درخواست شما ایجاد بکند یکی از انواع استئوتومی را انتخاب می نماید.

استئوتومی خارجی

دراین روش پزشک استخوان بینی را از بیرون دست خوش تغییر و تحول می نماید. مزیت استفاده از این استئوتومی این است که احتمال آسیب رسیدن به حفره های بینی که مسیر تردد هوا است کم می باشد.

استئوتومی مدیال در جراحی بینی

پزشک متخصص در جراحی بینی از استئوتومی مدیال به منظور باریک کردن بینی، برطرف کردن قوزبینی، پهن کردن بینی و حذف مشکلات دیگر بینی (مشکلات ظاهری) استفاده می نماید.

استئوتومی

استئوتومی معکوس

در استئوتومی معکوس پزشک برای پهن کردن تیغه بینی تلاش میکند. این روش مناسب افرادی است که بینی آنها به طرز نا متناسبی باریک است.

استئوتومی لترال در جراحی بینی

از استئوتومی لترال نیز می توان برای باریک تر یا پهن تر کردن تیغه و پایه بینی استفاده کرد.

چرا استئوتومی در جراحی بینی مهم است؟

با توجه به معنی اصلی استئوتومی که نحوه شکستن صحیح استخوان بینی به منظور بوجود آوردن تغییرات ظاهری در بینی است باید بگوییم اگر از روش و تکنیک درست (استئوتومی مناسب) برای شکستن استخوان بینی استفاده نشود فرد دچار عوارضی همچون کبودی زیاد در ناحیه بینی و اطراف آن، قرمزی چشم ها، خونریزی بیش از حالت نرمال و تورم زیاد در این ناحیه می شود.

به همین دلیل است که توصیه می کنیم برای پیدا کردن بهترین جراح بینی دقت و زمان لازم را صرف کنید. زیرا انتخاب بهترین جراح با کمتر درگیر شدن فرد با عوارض عمل بینی ارتباط مستقیم دارد.

اقدامات مهم قبل از استئوتومی در جراحی بینی

پزشک جراح بینی برای اینکه بتواند فرد را به نتیجه مطلوب و حالت ایده آل از بینی خود برساند و همچنین به دلیل اینکه استفاده از استئوتومی مستلزم رعایت نکاتی قبل از آن می باشد تا فرد چار عوارض عمل بینی نشود، توصیه می کند تا فرد قبل از استئوتومی به نکات زیر توجه کند و آنها را رعایت کند.

 • افراد پیش از استئوتومی از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین و ایبوپروفن نباید استفاده کنند.
 • استفاده از داروهای ضد التهابی ممنوع است.
 • مصرف ناپروکسن قبل از استئوتومی ممنوع است.
 • مصرف داروهای ضد انعقادی خون ممنوع است.
 • افراد باید از مصرف مکمل های ویتامین E اجتناب کنند.
 • مصرف کپسول های روغن ماهی ممنوع است.
 • مصرف هرگونه دخانیات قبل از استئوتومی مطلقا ممنوع است.
 • از نوشیدن الکل و نوشابه های انرژی زا نیز قبل از استئوتومی باید اجتناب شود.
بیشتر بخوانید:  پیکرتراشی چیست؟معرفی همه تکنیک های آن

آیا استئوتومی همان رینوپلاستی است؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که رینوپلاستی در اصل عملی برای تغییر اندازه بینی و بهبود وضعیت استخوان ها برای تشکیل یک بینی متناسب است، اما برای تمام بینی ها نمی توان از روش رینوپلاستی استفاده کرد.

استئوتومی شامل تغییر وضعیت قرارگرفتن استخوان های بینی است. در نتیجه با استئوتومی می توان شکل ظاهری بینی را دوباره از نو چید و شکل جدید و تازه ای را در بینی ایجاد نمود.

استئوتومی در جراحی بینی برای چه کسانی مناسب است؟

از استئوتومی در جراحی بینی هایی استفاده می شود که دچار آسیب دیدگی بر اثر وارد شدن ضربه یا شکستگی شده اند. پزشک جراح بینی برای عمل کردن چنین بینی هایی از استئوتومی به منظور بازسازی استخوان و شکل بینی می نماید.

دیگر افرادی که کاندید مناسبی برای استئوتومی هستند، کسانی هستند که قوز بینی بزرگی دارند و تصمیم به عمل بینی با هدف برداشتن این قوز و ایجاد شکل متناسب و زیبای بینی گرفته اند.

رینوپلاستی

عوارض استئوتومی چیست؟

عوارضی احتمالی استئوتومی از این قرارند:

 1. عفونت کردن بینی بعد از استئوتومی درجراحی بینی
 2. بوجود آمدن مشکلات تنفسی در فرد
 3. طول کشیدن دوره نقاهت و دیر جوش خوردن زخم ها
 4. از بین رفتن رنگ پوست بینی

آیا استئوتومی در عمل بینی درد دارد؟

به وجود آمدن مقداری درد به واسطه تغییراتی که در بینی بوجود آمده است طبیعی است، اما اگر درد بینی بعد از استئوتومی از حدی بیشتر و غیر قابل تحمل شد فرد باید سریعا به پزشک خود مراجعه کند تا وی در صورت صلاحدید داروهای مسکن را برای فرد تجویز نماید.

بیشتر بخوانید:  عمل پولیپ بینی+علائم و معرفی بهترین روش جراحی پولیپ

شکسته شدن استخوان بینی در استئوتومی دلیل نگرانی علاقه مندان به عمل بینی

یکی از نگرانی های افرادی که با شنیدن نام استئوتومی دچار استرس و نگرانی شده و از شکسته شدن استخوان بینیشان درحین عمل بینی هراس دارند، باید گفت درصورتی که استئوتومی بینی توسط پزشک جراح متخصص و با تجربه انجام شود هیچ جای نگرانی نیست. به دلیل اینکه پزشک به خوبی می تواند با استفاده از ابزار های خاص استئوتومی برش های ظریف و مخصوص استئومی را بر روی استخوان بینی ایجاد نماید و بینی شمارا به بینی رویا هایتان تبدیل کند.

درمان انحراف بینی با استفاه از استئوتومی در جراحی بینی

پزشک برای برطرف کردن انحرافاتی که روی تیغه بینی قرار دارد از تکنیک استئوتومی در جراحی بینی استفاده کند، در این روش استخوان های تیغه بینی را با استفاده از ابزارهای استئوتومی (استئوتوم) می شکند و در حالت مطلوب و متناسب قرار میدهد. به این ترتیب انحراف بینی درمان می شود و ساختمان استخوانی بینی ساختاری منسجم و صاف را به خود می گیرد.

رفع قوز بینی با استئوتومی

به همان ترتیبی که در قسمت رفع انحراف بینی به آن اشاره کردیم پزشک قوزبینی را نیز برطرف کرده و استخوان های بینی را مطابق با حالت ایده آل و علاقه مندی های فرد از شکل جدید بینی خود مبدل می کند.

بعد از استئوتومی چه مدت باید استراحت کرد؟

دوره نقاهت بعد ازعمل بینی از 10 تا 20 روز بسته به شدت تغییرات و شرایط بدنی فرد متفاوت است و استئوتومی تاثیری در کم یا زیاد شدن تعداد روزهای دوره نقاهت نخواهد داشت، تورم و کبودی های ناشی از این عمل نیز با گذشت چند روز بعد از عمل بینی از بین خواهند رفت.

استفاده از تکنیک استئوتومی در جراحی بینی در کارن کلینیک

کارن کلینیک با استفاده از تجهیزات به روز و کامل خود امکان انجام تمامی عمل های بینی و برطرف کردن کلیه مشکلات بینی افراد را دارد، از طرفی تجربه انجام بیش از 2560 عمل بینی نشان از تجربه این مرکز زیبایی درحوزه عمل های بینی است.

استئوتومی تنها یکی از تکنیک های عمل بینی است که پزشکان کارن کلینیک می توانند برای ساختن بینی مورد علاقه افراد انجام می دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *