استرس قبل از عمل بینی

استرس قبل از عمل بینی و راهکارهای درمان آن

استرس قبل از عمل بینی امری طبیعی است که ممکن است برای هریک از متقاضیان اتفاق بیفتد. رینوپلاستی یا عمل بینی یکی از پرطرفدارترین عمل هایی است که در حوزه زیبایی انجام می شود و باتوجه به رشد تکنولوژی و بوجود آمدن امکانات زیادی در این حوزه سالیانه افراد زیادی گرایش به انجام این عمل با هدف بهبود بخشیدن به شرایط ظاهری بینی و البته چهره و یا برطرف کردن مشکلات ساختاری در این ناحیه پیدا کرده اند.

اما به دلیل اینکه جراحی بینی یکی از عمل های سنگین و تهاجمی است، ممکن است اضطراب قبل از عمل بینی یا ندانستن نکته هایی در مورد جوانب مختلف عمل بینی، باعث بوجود آمدن استرس در افراد علاقمند به انجام این عمل بشود.

 

تردید و استرس

کارشناسان کارن کلینیک با استفاده از تجربیات پزشکان کهنه کار در این عرصه اقدام به بررسی جوانب و دغدغه های افرادی کرده ایم که قصد انجام عمل جراحی بینی را دارند.

عواملی همچون تغذیه قبل از عمل بینی، بایدها و نباید های رفتاری برای افرادی که قصد انجام عمل بینی را دارند و حتی بررسی بیماری ها و داروهایی که برای این افراد مشکل ایجاد می کنند در مقالات مختلف بصورت کامل شرح داده شده است که می توانید با مطالعه آنها به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی علت های مختلف بوجود آمدن و آموزش درمان استرس قبل از عمل بینی برای افراد بپردازیم و این پدیده را از جنبه های مختلف بررسی کنیم.

علائم بروز استرس قبل از جراحی رینوپلاستی

افراد قبل از عمل بینی ممکن است به علت هایی که به آنها اشاره کردیم بصورت خفیف یا شدید دچار استرس بشود، این استرس خودرا با علائمی در فرد بروز می دهد. برخی افرادی که دچار استرس قبل ازعمل بینی شده بودند این علائم را داشتند.

 • عدم توانایی در نفس کشیدن و احساس خفگی
 • عرق کردن زیاد
 • احساس بیهوشی و غش
 • احساس درد در ناحیه معده و دستگاه گوارش
 • عدم توانایی در کنترل ذهن ودرگیر شدن فکر
 • افزایش لرزش بدن
 • احساس بی حسی در دست ها و پاها
 • بوجود آمدن اختلال در خوابیدن برای افراد
 • عدم تمرکز فرد
بیشتر بخوانید:  عمل بینی در فصل زمستان و سرما|تاثیرات و مزایا و معایب

بد خوابی

دلایل افزایش استرس قبل از عمل بینی کدامند؟

در ادامه به بررسی مهمترین عوامل بروز استرس قبل از عمل بینی میپردازیم:

1-ترس از نتیجه جراحی رینوپلاستی

یکی از دغدغه های افرادی که به پزشک با هدف انجام عمل بینی مراجعه می کنند این است که از نرسیدن به نتیجه دلخواهشان بعد از عمل بینی هراس دارند.

استرس شمارا با بیان دو نکته از بین می بریم. نکته اول اینکه شما به عنوان فردی که ظاهر آینده بینی خود را تصور میکنید باید دید واقع گرایانه و منطقی نسبت به شکل جدید بینی خود داشته باشید تا بتوانید تصورات خودرا جهت دهی کنید.

نکته مهم دیگر این است که خوشبختانه علم و تکنولوژی در این عرصه پیشرفت چشمگیری داشته است، یکی از دستاوردهای پیشرفت تکنولوژی در عرصه عمل های بینی این است که پزشک می تواند با اسکن سه بعدی چهره شما و همچنین استفاده ابزارهایی که دارد ظاهری را که قرار است بعد ازعمل بینی برای شما بوجو بیاید را طراحی کند.

استفاده از این ابزار هم به پزشک کمک می کند تا بهترین روش را برای انجام عمل جراحی بینی و همچنین ساختن ظاهرمورد نظر شما انتخاب کند و هم به شما کمک میکند تا استرس ترس از نتیجه عمل را به حداقل برسانید.

2-ترس از عوارض عمل بینی

حتما فردی را در اطرافیان خود دیده اید که بعد ازانجام عمل بینی درگیر عوارض این عمل شده و دوره نقاهتی را هرچند سخت سپری کرده باشد و این عامل باعث افزایش استرس شما در قبال انجام این عمل شده باشد.

درمورد این نکته باید بگوییم در اینکه عمل بینی با هر هدفی که انجام بشود از جمله عمل های سنگین در حوزه پزشکی به شمار میرود و فشار زیادی را به فرد وارد خواهد کرد.

اما با رعایت نکته ها و عمل به توصیه هایی که پزشک در هر مرحله از عمل بینی به شما می کند می توانید خودرا تا حد زیادی از درگیر شدن با عوارض این عمل حفظ کنید و دوره نقاهت راحت تری را سپری کنید.

بیشتر بخوانید:  لیفت چیست؟همه چیز در مورد مزایا و معایب جوانسازی پوست

3-ترس از بیهوشی در عمل بینی

یکی دیگر از موارد استرس زا برای افراد ترس از بیهوشی در عمل بینی است، بیهوشی یکی از فرایند هایی است که کاملا تحت کنترل تیم پزشکی صورت می گیرد و در تمام مراحل انجام عمل بینی پزشک براین مهم نظارت دارد.

همچنین امروزه از موادی برای بیهوش کردن فرد در اتاق عمل استفاده می شود که از مرغوبیت و کیفیت بالایی برخورداراست و مشکی را برای فرد بوجود نخواهد آورد.

 

راه کارهای عملی کاهش استرس قبل از عمل جراحی بینی

راهکارهای کاهش استرس و اضطراب قبل از عمل بینی که در ادامه معرفی میکنیم کمک شایانی به آرامش ذهنی متقاضیان عمل بینی میکنند:

افزایش تمرکز راه حلی برای کاهش استرس

راه های زیادی برای کاهش استرس در دوره پیش از انجام عمل بینی وجود دارد، اما بهترین راه حل همواره بالابردن اطلاعات خود در مورد جنبه های مختلف این عمل است.

کاهش استرس قبل از عمل بینی

اما گاهی افراد از روش هایی برای افزایش تمرکز و کنترل برروی ذهن خود انجام می دهند که احتمال تاثیر گذاری آن برروی افراد مختلف متفاوت است. این روش ها عبارتند از:

 1. آموزش دیدن و تمرین نفس کشیدن ازدیافراگم
 2. انجام تمرینات یوگا و مدیتیشن
 3. دریافت ماساژ به کاهش استرس کمک زیادی می کند.

خوش بین بودن نسبت به آینده

زمانی که به همه توصیه های پزشکتان در مورد اقدامات قبل از رینوپلاستی عمل کرده اید، اطلاعات لازم را در مورد این عمل کسب کرده اید وبا پزشک خود مشورت کرده اید و برهمین اساس تصمیم قطعی برای انجام عمل جراحی بینی گرفته اید، دیگر زمان آن رسیده که بینی خودرا با همان ظاهردلخواه و زیبا تصورکنید و به خود در مورد عالی انجام شدن و رسیدن به مقصودتان انرژی و آرامش بدهید.

استفاده از قرص آرام بخش

اگر با انجام تمام مواردی که ذکر کردیم باز هم استرس و نگرانی ذهن شما را آشفته کرد می توانید با در میان گذاشتن این مسئله با پزشکتان از قرص های آرام بخش استفاده کنید تا سطح اضطراب خود را پایین تر بیاورید.

به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که در دوران قبل از عمل بینی هیچ دارویی را بدون نظر پزشکتان مصرف نکنید چون ممکن است در روز عمل یا در دوران نقاهت برای شما مشکلاتی را بوجود بیاورد.

بیشتر بخوانید:  استئوتومی در جراحی بینی چیست؟|معرفی انواع استئوتومی و عوارض آن

از داروهایی که معمولا پزشکان در این موقعیت ها برای افراد تجویز می کنند می توان به داروهای از جمله:

 • آلپرازولام
 • کلرودیازپوکساید
 • دیازپام

اشاره کرد اما به علت اهمیت موضوع باز هم لازم به تاکید است که بصورت خودسرانه از هیچ دارویی استفاده نکنید.

 

علل بوجود آمدن استرس قبل از عمل بینی

بوجود آمدن استرس در افرادی که قصد انجام عمل بینی را دارند به دلایل مختلفی ممکن است پیش بیاید. برخی از این دلایل به ناشناخته بودن و نداشتن اطلاعات کافی در مورد رژیم رفتاری در مورد عمل بینی مربوط می شود و یا فرد از نتیجه ای که از انجام رینوپلاستی ممکن است حاصل شود واهمه دارد.

اگر قصد از بین بردن این استرس هارا در ذهن خود دارید باید بگوییم که تنها لازم است که زحمت زیادی بابت پیدا کردن یک پزشک جراح با تجربه در حوزه انجام عمل بینی بکشید.

دلیل این راه حل این است که تجربه و مهارت پزشک با نتیجه ای که از عمل بینی دریافت میکنید ارتباط مستقیم دارد. یعنی هرچه تجربه پزشک بیشتر باشد امکان اینکه بینی شما به  ظاهر ایده آلتان برسد هم افزایش پیدا می کند.

از طرفی در جلسه های مشاوره قبل ازعمل بینی باید در مورد استرس ها و نگرانی هایتان با پزشک مشورت کنید و موارد را با او درمیان بگذارید، یک پزشک خوب ووظیفه خود می داند که با آگاه کردن شما در مورد جنبه های مختلف این عمل و همچنین آموزش دادن نکته ها و رفتارهایی که درهر مرحله فرد باید انجام بدهد تا به هدف خود یعنی بهبود شرایط بینی (زیبایی، ساختاری)  برسد. کلیه استرس های شمارا از بین خواهد برد.

ما در مرکز عمل بینی کارن کلینیک از جلسه مشاوره تا بهبودی کامل و رسیدن شما به نتیجه ایده آل همراه شما هستیم.

 

استرس قبل از عمل بینی امری کاملا طبیعی است و میتواند برای هر فرد متفاوت باشد. مشاوران کلینیک کارن آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص عمل بینی میباشند. هر سوالی که ذهن شما را درگیر کرده است در پایین همین مقاله بپرسید تا به سرعت شما را راهنمایی کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *