انحراف بینی

انحراف بینی چیست؟ علائم و درمان

به کج بودن یا متمایل شدن دیواره ی جداکننده مسیرهای به سمت یکی از حفره های بینی انحراف بینی گفته می شود. معمولا افرادی که دارای انحراف بینی هستند دچار مشکلات تنفسی می شوند یا در زمان نفس کشیدن احساس کیپ بودن یکی از مسیر های بینی را دارند.

 

انحراف بینی به علت های مختلف ممکن است برای افراد پیش بیاید مثل تصادف، وارد شدن ضربه به بینی در محیط های ورزشی یا علل مادرزادی، در این زمان پزشک بر اساس شدت انحراف روش های مختلفی را برای درمان آن پیشنهاد می دهد که در این مقاله قصد داریم به معرفی بیشتر نشانه های انحراف بینی و روش های درمان آن بپردازیم.

نشانه های وجود انحراف بینی

نشانه توضیحات
گرفتگی بینی

 

در برخی موارد ممکن است انسداد مسیرهای بینی کم باشد و فرد تا مدت ها متوجه وجود این انحراف در بینی خود نشود اما در برخی موارد نیز شدت گرفتگی در یک یا دو سوراخ بینی بصورت حاد و زیاد است بگونه ای که فرد در تنفس دچار مشکل شده است.

 

خونریزی بینی

 

گاهی انحراف بینی موجب خشک شدن مسیر های آن و بوجود آمدن خونریزی در حفره ی باریک تر می شود. خونریزی بینی یکی از نشانه های وجود انحراف در بینی است و نمیتوان به این مورد به عنوان نشانه اصلی نگاه کرد.

 

درد بینی در برخی موارد شدت انحراف دیواره داخلی بینی به حدی زیاد است که به بافت استخوانی این عضو فشار وارد می کند. در این حالت احتمال احساس درد در سمتی که انحراف وجود دارد بیشتر است.
تنفس صدا دار این مورد بیشتر در زمان خواب، در کودکان وافراد خردسال که دارای انحراف بینی هستند بیشتر دیده می شود.
خوابیدن به یک پهلو برخی افراد ترجیح می دهند مدت زمان زیادی از خواب خود را بر روی یک پهلو بخوابند، علت این امر ممکن است گرفتگی یکی از مسیر های بینی و وجود انحراف در همان سمت باشد.
سردرد وجود سردرد های مکرر در فرد در شرایط عادی می تواند یکی از دلایل وجود انحراف در بینی باشد.
اختلال بویایی از دیگر نشانه های وجود انحراف در بینی می توان به عدم توانایی فرد در تشخیص بو های مختلف اشاره کرد.
خروپف خروپف کردن در زمان خواب نشان از وجود مشکل در مسیرهای بینی دارد
آپنه خواب یک نوع اختلال در تنفس فرد است که باعث بروز فاصله زمانی در بین دم و بازم فرد می شود. این اشکال اغلب با انتقال احساس خفگی در فرد خود را نشان می دهد.
عفونت سینوس فرونتال ورود باکتری ها و ویروس ها به این سینوس ها از وجود انحراف در تیغه بینی نشات می گیرد.
 عفونت سینوس ماگزیلاری منتقل شدن عفونت به سینوس های ماگزیلاری از دیگر نشانه های وجود انحراف بینی می باشد. از نشانه های عفونی شدن این سینوس ها می توان به بروز سردرد های شدید و درد چشم ها اشاره کرد.

 

علت پیدایش انحراف بینی

انحراف در بینی به علت های مختلفی ممکن است برای فرد بوجود بیاید. این مورد در برخی افراد بصورت مادرزادی وجود دارد و در برخی دیگر بر اثر وارد شدن ضربه به بینی بوجود خواهد آمد.

تشخیص انحراف بینی

افراد می توانند با توجه به نشانه هایی که از انحراف بینی معرفی کردیم تشخیص دهند که آیا بینی آنها دچار انحراف است یا خیر. اما بهتر است برای بررسی دقیق تر به پزشک متخصص مراجعه بکنید.

پزشک با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم مسیرهای بینی را مورد معاینه قرار می دهد. علت استفاده از این ابزار بررسی مسیرهای تردد هوا و وضعیت تنفس فرد و وضعیت قرارگیری تیغه بینی و اثر آن بر اندازه حفره های بینی است.

درصورتی که شدت انحراف را نتوان با استفاده از معاینه فیزیکی تشخیص داد یا برای اطمینان از وضعیت دقیق تیغه بینی پزشک اقدام به تجویز سی تی اسکن یا آندوسکوپی می نماید.

چه راه هایی برای درمان انحراف بینی وجود دارد؟

انتخاب راه مناسب برای درمان انحراف بینی بر اساس شدت انحراف توسط پزشک متخصص معین می گردد. اگر شدت انحراف موجود در سپتوم بینی زیاد نباشد پزشک با تجویز دارو اقدام به بر طرف کردن آن می نماید. اما اگر انحراف بینی را نتوان با دارو از بین برد باید از یکی از روش های زیر استفاده کرد.

سپتوپلاستی

در این روش پزشک اقدام به اصلاح محل قرارگیری تیغه بینی می نماید تا ضمن بر طرف شدن انحراف بینی وضعیت تنفسی فرد و مجاری بینی باز بشود.

سپتورینوپلاستی

در این عمل پزشک ضمن اصلاح وضعیت سپتوم بینی و برطرف کردن مشکل انحراف بینی اقدام به انجام عمل زیبایی بینی و بهبود وضعیت ظاهری بینی نیز می کند.

تربینوپلاستی

در این روش پزشک مقداری از شاخک بینی را حذف کرده تا مشکل انحراف بینی فرد حل بشود. روش دیگری نیز وجود دارد که پزشک در آن مقداری از استخوان تیغه بینی را جدا میکند، به این ترتیب ضایعه ای که منجر به پیدایش انحراف در بینی شده است از بین می رود.

 

عمل انحراف بینی

عمل انحراف بینی یا سپتوپلاستی به انگلیسی (Septoplasty) با هدف اصلاح سپتوم بینی و از بین بردن انحراف موجود در مسیرهای بینی انجام می شود. در این عمل پزشک بافت غضروفی-استخوانی اضافه که باعث انسداد مسیر بینی شده است را حذف و اقدام به اصلاح ساختار بینی می نماید.

عمل انحراف بینی میتواند بصورت تنها یا همراه با عمل زیبایی بینی انجام شود. همچنین این عمل بسته به شدت آن تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می پذیرد.

7 نکته مهم قبل از عمل انحراف بینی

پیش از تصمیم به انجام این عمل به نکته های زیر توجه کنید.

جلسات مشاوره

حتما در جلسات مشاوره قبل از عمل بینی شرکت کنید و در مورد چگونگی انجام این عمل و دغدغه های خود با او صحبت کنید.

سابقه پزشکی

پیش از انجام عمل انحراف بینی سابقه ای از بیماری هایی که به آنها مبتلا بوده اید را در اختیار پزشک قرار بدهید.

سابقه مصرف دارو

اگر از داروهای خاصی استفاده می کنید به پزشک خود اطلاع دهید تا در روند عمل بینی اخلالی ایجاد نشود.

رژیم غذایی

برای اینکه بدن خود را برای عمل بینی آماده کنید لازم است تا در روز های قبل از آن از رژیم غذایی مناسبی استفاده کنید. در مورد چگونگی تنظیم این رژیم با پزشک خود مشورت کنید.

استعمال دخانیات

استفاده از هرگونه مواد دارای نیکوتین روند درمان و بهبودی عمل بینی را تحت تاثیر قرار می دهد. پس از حدود 3 هفته قبل و بعد از عمل بینی از استعمال دخانیات خودداری کنید.

آزمایشات قبل از عمل انحراف بینی

برای بررسی وضعیت سلامتی و حساسیت های احتمالی بدن و جلوگیری از بروز مشکل در زمان انجام عمل بینی ممکن است پزشک انجام برخی آزمایش هارا تجویز کند.

عکس برداری از بینی

برای مشخص شدن شدت انحراف بینی و مشکلات دیگر ساختاری و ظاهری آن در برخی موارد پزشک توصیه می کند فرد علاوه بر عکس برداری از ظاهر بینی اقدام به انجام سی تی اسکن از بینی نیز بکند.

مراقبت های بعد از عمل انحراف بینی

برای بدست آوردن بهبودی سریعتر و از بین رفتن تورم ناشی از عمل انحراف بینی به نکته های زیر توجه کنید.

 1. برای جلوگیری از حرکت عضلات بینی تا چند روز از رژیم غذایی نرم استفاده کنید.
 2. برای کاهش تورم از کمپرس یخ استفاده کنید.
 3. غذاها را بدون نمک میل کنید زیرا نمک باعث افزایش فشار خون وتشدید تورم بینی می گردد.
 4. اگر احساس درد زیادی داشتید حتما با پزشک خود در میان بگذارید و خودسرانه از هیچ دارویی استفاده نکنید.
 5. مشاهده شدن مقداری خونابه در روز های اولیه بعد ازعمل بینی طبیعی است.
 6. از انجام فعالیت های سنگین مانند کار کردن، یا خرید کردن خودداری کنید.
 7. انجام فعالیت های ورزشی را به دوران بعد از بهبودی موکول کنید.
 8. درصورتی که همزمان با عمل انحراف بینی، عمل زیبایی بینی را نیز انجام داده اید توجه کنید که باید بصورت طاق باز و روی کمر بخوابید و از خوابیدن روی پهلو ها به ویژه در روزهای اول دوره نقاهت جدا بپرهیزید.
 9. از لباس های دکمه دار وجلوباز استفاده کنید تا در هنگام تعویض لباس دچار مشکل نشوید.
 10. از حمام کردن تا چند روز خودداری کنید و درصورت نیاز از پد های بهداشتی برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنید.

عمل انحراف بینی چه عوارضی دارد؟

 • به واسطه وجود پانسمان در یینی و انسداد مسیرهای تنفس، فرد به ناچار باید از دهان نفی بکشد که این امر باعث خشکی دهان می شود. به همین دلیل پزشکان به افراد توصیه می کنند در دوره نقاهت از مایعات زیاد استفاده کنند.
 • مشاهده شدن تورم و کبودی در بینی و اطراف آن امری طبیعی است که با گذشت چند روز از عمل بینی از بین خواهد رفت. البته شدت تورم ناشی از عمل انحراف بینی با شدت انحراف سپتوم بینی رابطه مستقیم دارد به این منظور که هرچه انحراف بینی بیشتر باشد نیاز به تغییرات بیشتری در زمان عمل داشته و به دنبال آن احتمال بیشتر شدن تورم و کبودی بینی وجود دارد.
 • عدم توانایی فرد در خوابیدن و استراحت کردن از دیگر موارد عوارض عمل انحراف بینی است..
 • هماتوم سپتوم یا تجمع خون در تیغه بینی بعد از عمل انحراف بینی

پیشگیری از ابتلا به عوارض عمل انحراف بینی

اگر عمل انحراف بینی توسط پزشک با تجربه انجام شود تا حدود زیادی می توان از ابتلا به عوارض این عمل جلوگیری کرد. اما رعایت کردن نکات مراقبتی قبل از عمل انحراف بینی و توصیه ها و آموزش های پزشک برای بعد از عمل نیز برای جلوگیری از درگیری با عوارض عمل انحراف بینی امری ضروری است.

بیشتر بخوانید:  مشاوره رایگان قبل از عمل جراحی بینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *