بوجود آمدن مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی

بوجود آمدن مشکل تنفسی بعد از عمل بینی

یکی از چالش هایی که احتمال دارد هر فردی با آن مواجه شود ، مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی است .

البته باید بدانید که به وجود آمدن یا نیامدن این مشکل به مهارت و دقت جراح در طول عمل برمیگردد ، اگر در جراحی مواردی از قبیل رفع پولیپ بینی و ضایعه ها، اصلاح صحیح توربین و شاخک ها به درستی انجام شود ، هرگز مشکلات تنفسی بعد از عمل نخواهید داشت ، حتی اگر بینی تان فانتزی و بسیار کوچک عمل شده باشد .

مطمئنا اگر شما از متقاضی های عمل بینی هستید ، نگران به وجود آمدن این مشکل بعد از عمل می باشید ، در این مقاله ما به تمام پرسش های شما پاسخ خواهیم داد ، با ما همراه باشید .

بوجود آمدن مشکل تنفسی

 

نکته های مهم بعد از عمل بینی

به احتمال بسیار زیادی هر فردی بعد از عمل بینی با موارد زیر رو به رو میشود :

 

التهاب و ورم

یکی از موارد رایجی که هر فردی که عمل میکند با آن مواجه می شود تورم و ورم ناحیه جراحی شده یعنی بینی است.

در این مواقع که بینی دچار تورم و ورم است بینی شما دچار گرفتگی و انسداد می‌شود و شما حس می کنید که مشکلات تنفسی پیدا کردید ! اما باید بگوییم که این انسداد بینی کاملا موقتی است و فقط به دلیل تورم و ورم ناشی از برش های جراحی و واکنش سیستم ایمنی بدن و پوست به وجود آمده است .

به مرور که تورم بینی کاهش پیدا کند شما می توانید بسیار راحت از بینی ‌تان تنفس کنید ، یکی از راه هایی که میتوانید زودتر التهاب و ورم بینی را کاهش دهید استفاده از کمپرس سرد می ‌باشد .

با استفاده از کمپرس سرد بر روی بینی شما می توانید آن التهاب و ورم ناشی از جراحی را تا حدی کم کنید و به تنفس خود کمک کنید .

 

مخاط بینی

یکی از موارد دیگری که باعث گرفتگی بینی شما می شود به جز تورم و ورم ، ماندگاری مخاط بینی است به این صورت که شما بعد از عمل میتوان گفت دسترسی به داخل بینی تان با گوش پاک کن یا با هر وسیله دیگری نخواهید داشت به همین دلیل مخاط بینی ، در بینی می ماند و خشک می شود همین مورد باعث گرفتگی و انسداد بینی شده و تنفس شما را سخت می ‌کند .

بیشتر بخوانید:  درمان آلرژی و حساسیت با جراحی بینی

در این مواقع می توانید از اسپری سدیم کلراید برای باز شدن راه تنفس استفاده کنید .

 

کوچک شدن بیش از حد بینی

البته همیشه اختلال در تنفس بینی بعد از عمل مربوط به تورم یا مخاط بینی نمیشود گاهی هم عوامل جدی تری خواهد داشت .

در این مواقع برای برطرف کردن مشکلات تنفسی شما باید عمل رینوپلاستی ترمیمی را انجام دهید تا راه تنفسی بینی شما را اصلاح کند .

در این مواقع که فقط مشکل تنفس شما با عمل اصلاح می شود به دلیل کوچک شدن بیش از حد دیواره‌ های بینی یا مشکلات مربوط به مجرای بینی به وجود می آید البته این موارد به مهارت جراح بر میگردد و برای همه اتفاق نمی افتد !

 

خونریزی بینی

خونریزی بینی یکی از مواردی است که می ‌توان گفت برای افراد زیادی بعد از عمل جراحی اتفاق می افتد .

این خونریزی به دلیل ایجاد حفره بر روی سپتوم بینی در طی عمل به وجود می آید البته باید به این موارد دقت داشته باشید که خونریزی این حفره بیشتر به دلیل خشک بودن بینی بعد از عمل اتفاق می افتد .

البته مواردی مثل عطسه کردن می‌ تواند این حفره را تحریک به خونریزی کند ، پس در زمان عطسه کردن باید سعی کنید فشار زیادی به بینی تان نیاید .

خونریزی بینی

 

بینی فانتزی و مشکلات تنفسی

به دلیل اینکه بینی فانتزی یا عروسکی بینی بسیار کوچک و نوک آن رو به بالا است احتمال ایجاد مشکلات تنفسی بیشتر از دیگر مدل های بینی است .

هرچه نوک بینی رو به بالا تر باشد پره های بینی کوچک ‌تر میشود پس باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی خواهد شد ، البته باید بدانید که مهارت جراح در این نوع عمل بسیار با اهمیت است و میتواند از تنگی مجرای تنفسی احتمالی شما جلوگیری کند .

بیشتر بخوانید:  انواع فرم بینی کدامند؟ + تفاوت مدل های بینی

 

 

مجرای تنفسی

یکی دیگر از مشکلاتی که احتمال دارد بعد از جراحی با آن رو به رو شوید مجرای تنفسی است ، تنگ شدن مجرای تنفسی می تواند تنفس کردن را برای شما سخت و دشوار کند ، معمولاً این مشکل بعد از عمل بینی به دلیل باریک شدن مجرای تنفسی بینی به وجود می آید .

این مشکل معمولا بعد از رفع قوز و برآمدگی بینی به وجود می آید ، اما همانطور که گفتم برای افراد کمی این عارضه رخ میدهد ، از همین رو سعی کنید بهترین پزشک را برای خود انتخاب کنید تا بعد از عمل با عوارض زیادی رو به رو نشوید .

 

انسداد مجرای تنفسی

سوت زدن بینی

احتمال دارد بعد از عمل بینی با این عارضه روبرو شوید ، این عارضه بعد از عمل بینی به دلیل تنگ شدن مجرای بینی به وجود می آید یعنی این که هوا با گذشتن از مجرای تنگ و باریک صدایی سوت مانند میدهد و شما در هنگام دم و بازدم با این صدا رو به رو می شوید .

پولیپ بینی ، آلرژی و حساسیت و التهاب ریه یا سینوس ها ،  از دیگر مواردی هستند که باعث سوت زدن بینی بعد از عمل بینی میشوند .

اگر بینی تان دچار التهاب است به احتمال بسیار زیادی التهاب باعث تنگ شدن مجرای تنفسی شما شده و در نتیجه باعث به وجود آمدن صدای سوت مانند شده .

پس اگر می توانید باید تا زمان کم شدن التهاب صدای سوت را تحمل کنید تا با کم شدن التهاب آن صدا هم برطرف شود .

 

 

آیا آلرژی و حساسیت باعث به وجود آمدن اختلال در تنفس میشود ؟

بله گاهی آلرژی و حساسیت باعث به وجود آمدن تنگی نفس میشود البته این مشکل ، مشکل جدی نیست و با تجویز پزشک و استفاده از داروهای رفع آلرژی و حساسیت می توانید آن را کنترل کنید و از بین ببرید .

 

تنگی نفس بعد از عمل طبیعی است؟

تنگی نفس به تمایل بسیار بالا برای همه افراد به وجود می آید اما باید بدانید که کاملاً موقتی است و تنها دو تا سه هفته بعد از عمل با این مشکل در گرفتید بعد از گذشت این زمان تنگی نفس شما از بین میرود .

بیشتر بخوانید:  داروهایی که قبل از عمل بینی نباید بخوریم

از عوامل طبیعی تنگی نفس میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • وجود لخته های خون در بینی
  • ورم بافت ها در داخل بینی
  • التهاب ناحیه مخاطی بینی

 

البته باید بدانید که در مواردی که عوامل تنگی نفس جدی تر باشد به دلیل جراحی غیر حرفه ای به وجود آمده است ، در این مواقع شما باید تحت عمل رینوپلاستی ترمیمی قرار بگیرید تا تنگی نفس تان برطرف شود .

 

مشکلات تنفسی و تنگی نفس چقدر طول میکشد ؟

باید بگوییم که مشکلات تنفسی و تنگی نفس و عوامل زیادی بستگی دارد مانند نوع عمل بینی ، برش های ایجاد شده ، مهارت پزشک ، ترمیم بدن برای بینی ، داروهای مصرفی و….

اما به طور طبیعی این مشکل بعد از سه هفته باید برطرف شود و اگر خیلی در این زمان اذیت هستید و این مورد باعث آزار شما می شود باید ناراحتی تان را با جراح تان در میان بگذارید تا راه حلی به شما بدهد .

برطرف کردن مشکل تنفسی بعد از عمل بینی

 

اگر هنوز عمل جراحی را انجام نداده اید و به دنبال تحقیق درباره مدل جراحی تان هستید سعی کنید با دیدن رزومه ‌های کاری و مشورت با افرادی که پیش جراحان مختلف عمل کرده‌ اند بهترین پزشک را برای خود انتخاب کنید تا عوارضی که بعد از عمل بینی خواهید دید کمتر باشد .

اما اگر جراحی کرده اید و از مشکلات تنفسی و تنگی نفس رنج می برید باید بگویم که باید صبور باشید و صبور بودن در دیدن نتیجه عمل بینی بسیار با اهمیت است .

چون خوابیدن ورم و التهاب بینی مورد زمان بری است اما مطمئناً با نتیجه خوبی روبرو خواهید شد برای تنگی نفس هم شما دو تا سه هفته به احتمال زیاد درگیر خواهید بود اما اگر تنگی نفس شدید داشتید و بسیار باعث آزار شما می شد باید این مشکل را با جراح خود در میان بگذارید تا اگر نیاز به عمل ترمیمی بود آن را انجام دهید .

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *