تزریق انواع ژل و فیلر

همه چیز درباره تزریق ژل،ترکیبات،ماندگاری و مزایا

تزریق ژل یکی از روش هایی است که علاقه مندان به زیبایی و زیبا بودن را که یکی از دغدغه هایی است که همواره ذهن انسان هارا به خود درگیر کرده است رفع کرده است.به مرور زمان و با پیشرفت علم پزشکی روش های مختلفی برای ایجاد تغییرات دلخواه افراد بوجود آمده است.

بسیار مورد اهمیت است که پزشک با تجربه ای را برای انجام تغییرات مورد نظرتان انتخاب کنید، پزشک متخصص نظرات شما را در مورد تغییرات مورد نظرتان در نظر می گیرد و بهترین روش را برای رساندن شما به هدفتان انتخاب خواهد کرد.

تزریق فیلر یکی از روش های جوانسازی پوست و حذف چین و چروک هایی است که به علت های مختلف ممکن است بر روی پوست ایجاد شود.

در ادامه این مطلب به بررسی جنبه های مختلف تزریق ژل و فیلر و همچنین مزایا و معایب و عوارض آن می پردازیم.

قبل و بعد از تزریق ژل

تزریق ژل

در ابتدا لازم است به سوالی پاسخ بدهیم که افراد زیادی آن را مطرح کرده اند، آن سوال این است که مواد تشکیل دهنده ژل ها و فیلر ها چه هستند؟

ژل ها عموما موادی هستند که با تزریق آن به اندام فرد باعث پر شدن فرورفتگی های پوست، رفع چین و چروک ها و جوانسازی پوست می گردد. مواد تشکیل دهنده این ژل ها بصورت ترکیب چند ماده است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

ماده اول هیالورونیک اسید

این ماده بصورت طبیعی در بدن افراد وجود دارد و وظیفه حفظ رطوبت و شادابی پوست را بر عهده دارد. به علت های مختلف از جمله بالا رفتن با علت های دیگر ممکن است ترشح این ماده در بدن کاهش یابد که در این صورت با مشورت با پزشک متخصص با تزریق آن تا مدت حدودا 12 ماه پوست شادابی خود را به دست خواهد آورد.

از انواع فیلرهای هیالورونیک اسید که برای تزریق استفاده می شود می توان به ژوویدرم، رستیلن، بلوتروبالانس نام برد.

ماده دوم هیدروکسیل آپاتیت کلسیم

این ماده هم مانند هیالورونیک اسید بصورت طبیعی در بدن یافت می شود، این ماده ساختاری نسبتا غلیظ دارد و با تزریق آن به پوست، کلاژن سازی را افزایش خواهد داد. همین امرباعث رفع خطوط و چین و چروک های پوست خواهد شد.

یکی از معروف ترین فیلرهای هیدروکسیل آپاتیت کلسیم، رادیز نام دارد که از این ماده برای تزریق و جوانسازی پوست استفاده می شود.

ماده سوم پلی ال لاکتیک

تزریق این ماده نیز باعث تحریک کلاژن سازی و همچنین تقویت بافت پوست می شود در نتیجه شاهد رفع افتادگی ها و چین و جروک های پوست خواهیم بود.

یکی از فیلرهای معروف حاوی این ماده ژل اسکالپترا نام دارد که حاوی مقدار زیادی اسید پلی ال لاکتیک است. ماندگاری اثرات بعد از تزریق این ماده تا حدود دوسال تخمین زده میشود.

ماده چهارم پلی متیل متاکریلات

این ماده نیز به علت دارا بودن کلاژن فراوان باعث شادابی و سفت شدن بافت پوست می گردد. بلافیل یکی از فیلرهای این اسید می باشد که برای تزریق به بدن فرد دارای استاندارد های لازم است.

ماندگاری تزریق ژل

تزریق ژل یکی  از روش هایی است که به علت زو بازده بودن مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. بصورت کلی ماندگاری این روش به دسته (موقت، نیمه دائم، دائمی) تقسیم بندی می شود.

ژل با ماندگاری کوتاه مدت

موادی مانند هیالورونیک اسید، کلاژن، تزریق چربی بدن، کلسیم هیدروکسید در این گروه جای دارند، از این ژل ها در تزریق به لب، گونه و سایر قسمت های بدن استفاده می شود.

ژل با ماندگاری میان مدت

علت استفاده از این نوع فیلرها بیشتر برای از بین بردن خطوط عمیق پوست و حذف چین و چروک ها می باشد. به این نکته نیز توجه کنید، در صورتی که از این فیلرها برای تزریق استفاده کردید بصورت دوره ای باید آن را تمدید کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

پیش و پس از تزریق فیلر

ژل با ماندگاری دائمی

فیلرهایی که دارای این مدت ماندگاری هستند عموما دارای تاییدیه های لازم نیستند. از طرفی عوارض تزریق این نوع ژل ها نسبت به دو نوع قبلی بیشتر است.

بنابراین پیش از تزریق حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید و از برند هایی استفاده کنید که دارای استاندارد های بین المللی باشد.

تزریق ژل

تزریق ژل و فیلر یکی از روش های بسیار پر طرفدار در صنعت زیبایی است که با هدف جوانسازی پوست از آن استفاده می شود، همچنین از این روش برای از بین بردن اثرات زخم، خطوط عمیق روی پوست نیز صورت می گیرد.

این روش به دلیل داشتن اثرات بلند مدت و درعین حال داشتن هزینه مقرون به صرفه دارای طرفداران زیادی است. استفاده از این روش در رده دوم عمل های پر طرفدار قرار دارد.

هدف استفاده از تزریق ژل

تزریق ژل با دارا بودن ویژگی افزایش کلاژن پوست به شادابی پوست کمک زیادی می کند و افتادگی ها و چین و چروک های پوست را نیز از بین می برد. اما افراد تزریق ژل را با اهداف مختلفی انجام می دهند که در این قسمت قصد داریم به برخی از این اهداف اشاره کنیم.

 • جوانسازی پوست و از بین بردن نشانه های پیری
 • افزایش حجم اندام هایی از جمله ( سینه، باسن، بازو، ران، گونه)
 • جوانسازی و رفع ترک های پوست دست و پا
 • زیباسازی و فرم دهی بینی
 • رفع اثرات پیری بر روی صورت (حجم دهی به عضلات صورت و ترمیم آنها)
 • حذف گودی زیرچشم، تیرگی پوست دراین ناحیه، افتادگی پلک

همانگونه که اشاره شد تزریق ژل و انواع فیلرها برای جوانسازی و زیباسازی اکثر اندام ها مفید و کاربردی است. البته اینکه از کدام فیلر استفاده کنید تا نتیجه بهتری دریافت کنید یا اینکه از چه روشی برای فرم دهی نواحی مورد نظرتان استفاده کنید، عواملی هستند که باید با پزشک متخصص مشورت و پس از آن اقدام به انجام تزریق نمایید.

استاندارد جهانی FDA

FDA  در اصل همان شرکت غذا و دارو ایالات متحده آمریکا می باشد که نظارت مستقیم برروی فیلرها و ژل هایی دارد که شرکت ها تولید و یا توسط پزشکان برای تزریق مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر محصولاتی که برای این کاربرد تولید می شوند استاندارد FDA رادریافت نکنند، اعتبار لازم را جهت استفاده ندارندو پس توجه کنید که محصولی که خودتان خریداری می نمایید یا پزشکتان قصد استفاده از آن را دارد، دارای این استاندارد باشد.

FDA علاوه بر تایید محصولات برای استفاده در عمل های تزریق، اندام هایی را که باید بر روی آن ها تزریق انجام شود را نیز تایید یا رد کرده است.

در ادامه اندام هایی را معرفی می کنیم که از نظر FDA تزریق ژل و انواع فیلرها در این نواحی تایید شده است.

نواحی مورد تایید FDA برای تزریق ژل

تزریق ژل با هدف حجم دهی

از تزریق فیلرها می توان برای حجم دهی به اندام هایی مانند لب، چانه، گونه استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:  انحراف بینی چیست؟ علائم و درمان

تزریق فیلربا هدف رفع چین و چروک

از تزریق فیلرو ژل ها میتوان برای رفع چین و چروک قسمت هایی از جمله خط پیشانی، خط اخم، خط خنده، خطوط اطراف لب و بینی استفاده کرد.

رفع افتادگی ها در ناحیه صورت

یکی از اندام هایی که با بالا رفتن سن مورد تغییر قرار می گیرد، عضلات صورت افراد است. این اثرات بیشتردر ناحیه هایی از جمله گونه ها و پلک ها دیده می شود

تزریق ژل به این ناحیه یکی از راه هایی است که تاثیر بسیار زیادی در جوانسازی پوست و البته چهره خواهد گذاشت.

رفع افتادگی پوست با تزریق ژل

استفاده از تزریق فیلر برای جوانسازی دست ها

همانطور که میدانید از تزریق ژل می توان برای جوان سازی نواحی متلف بدن استفاده نمود، یکی دیگر از نواحی که مورد مناسبی از نظر FDA نیز هست پشت دست ها هستند

فرم دهی بینی با تزریق ژل

با استفاده از برخی فیلرها می توان به بینی نیز شکل داد و فرم آن را اصلاح نمود.

ناحیه هایی که FDA آنها را برای تزریق مناسب نمی داند

سازمان غذا و دارو آمریکا روند خاصی را برای تایید یا رد برخی داروها یا روش های درمانی پیش گرفته است، این سازمان مورد تایید بسیاری از پزشکان در سراسر دنیا است و بهتر است از دستورات و تشخیصات این سازمان پیروی گردد.

در برخی موارد نیز پزشکان از این روش برخلاف نظر این سازمان بر روی نواحی منع شده تزریق را انجام داده اند و نتیجه مطلوب را دریافت کرده اند.

با توجه به بررسی هایی که سازمان FDA بر روی فیلرها و ژل هایی که برای تزریق استفاده می شود انجام داده است، تزریق این مواد را با هدف حجم دهی به برخی نقاط از بدن از جمله (سینه ها، باسن، پاها، استخوان، عضلات بدن، تاندون) منع کرده است.

تزریق ژل برای نواحی مختلف بدن

سینه

سینه ها یکی از اعضای بدن است که بوسیله تزریق ژل و فیلر می توان پوست این ناحیه را صاف کرد. همچنین از تزریق ژل می توان برای تغییر شکل و جوانسازی استفاده نمود.

آلت تناسلی

شاید باور کردنی نباشد اما با تزریق ژل می توان افتادگی ها و تیرگی های این ناحیه را از بین برد. توجه کنید که یکی دیگراز اعضای بدن که با بالارفتن سن دچار تغییرو افتادگی می شود بنابراین با استفاده از این روش می توان پوست آلت را جوان و از حالت افتادگی خارج کرد

این نکته را در نظر داشته باشید کهاین روش معمولا بهخانم هایی که میان سال هستند در صورتی افتادگی پوست در این ناحیه زیاد نباشد پیشنهاد می شود.

باسن

باسن از دیگر قسمت هایی است که بوسیله تزریق ژل می توان به این قسمت شکل داد یا حجم از دست رفته آن را بازگرداند. یکی از فیلرهایی که برای تزریق در این ناحیه استفاده می شود اسکالپترا می باشد همچنین از دیگر اثراتی که تزریق ژل در این ناحیه دارد این است که میتواند از سفت شدن باسن و ابتلا به سلولیت جلوگیری کند.

ران

از تزریق ژل و انواع فیلرها به این ناحیه با هدف درمان سلولیت، حذف افتادگی های پوست و افزایش حجم می توان استفاده کرد.

دست و بازو

از دیگر نقطه هایی که با بالا رفتن سن دچار فرسودگی و افتادگی پوست می شود همین دست ها و بازوها هستند که به توصیه پزشکان می توان از تزریق ژل برای جبران افتادگی ها و رفع چین وچروک های بازو و پشت دست ها استفاده کرد.

ایجاد خط خنده

با کمک تزریق ژل می توان افتادگی ها پوست در اطراف لب ها را برطرف نمود و خط لبخند را بر روی صورت ایجاد کرد تا شکل ظاهری چهره بسیار جذاب تر و زیباتر به نظر برسد.

تزریق ژل به زیرچشم ها

این روش برای افرادی مناسب است که زیرچشم هایشان گودافتاده یا دچاره تیرگی گشته است، با تزریق فیلرهایی که مصوص این ناحیه هستند به راحتی می توان جوانی و شادابی را به پوست این ناحیه بازگرداند.

لب ها و تزریق ژل

از روش تزریق ژل و فیلر برای فرم دهی و فزایش حجم لب ها نیز می توان استفاده کرد، این روش برای افرادی که دارای لب های باریک یا نا متقارن هستند مناسب است و تاثیر زیادی در زیبایی لب ها و در نهایت چهره آنها خواهد داشت.

تزریق ژل به لب ها

در ادامه قصد داریم انواع روش هایی را که برای تزریق ژل لب مورد استفاده قرار میگیرد را بررسی و معرفی نماییم.

تزریق ژل به لب به روش روسی

این روش تزریق مناسب افرادی است که علاقه مند به ایجاد تغییرات زیادی بر روی لب های خود نیستند، در این روش معمولا مقدار زیادی ژل تزریق نمی شود. در عین حال مقدار ژلی که به لب بالا تزریق می شود با هدف فرم دهی زیباتر نسبت به لب پایین بیشتر است.

تزریق ژل به لب به روش عروسکی

این روش نیز در زمره روش های پرطرفدار تزریق ژل لب قرار دارد. مقدار مواد تزریق شده در این روش از روش روسی بیشتر است ولی به گونه ای نیست که لب ها بیش از اندازه بزرگ شوند. در نتیجه لب ها بعد از تزریق در حالت طبیعی بزرگ می شوند.

تزریق ژل لب به روش قلوه ای

احتمال وقوع نتیجه نا مطلوب در این روش نسبت به روش ای قبلی بسیار بیشتر است، بنابراین پیش ازانجام این روش حتما در مورد جوانب عمل با پزشک خود مشورت کنید.

در این روش مقدار ژل تزریق شده به لب ها نسبت به دو روش قبلی بیشتراست، طبیعی اسن اندازه لب ها نیز نسبت به دو روش قبلی بزرگترباشد.

تزریق ژل به گونه

معمولا افرادی از این روش زیبایی پرطرفدار استفاده می کنند که پونه هایشان برجستگی لازم را ندارد یا میخواهند با بزرگتر کردن گونه به زیبایی چهره خود اضافه کنند.

زاویه سازی صورت با تزریق ژل

تزریق ژل به چانه یکی از روش هایی است که در بین افرادی که چانه های کوچک یا کوتاه دارند نتیجه بهتری را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از این روش میتواند تاثیر زیادی را بر روی زیبایی چهره شما داشته باشد. در بعضی موارد می توان برامدگی غبغب را نیز به کمک این روش از بین برد.

لیفت بینی با روش تزریق ژل

به هر دلیلی ممکن است افراد تمایلی به انجام عمل بینی نداشته باشند، برخی تغییرات را میتوان به کمک تزریق فیلربینی بر روی آن ایجاد کرد و فرد را به هدف دلخواه که زیبایی و رفع برخی عیوب از بینی است رساند.

در صورتی که بینی فرد دارای انحراف باشد بگونه ای که او در نفس کشیدن دچار مشکل شده باشد نمی توان از این روش برای اصلاح این مهم استفاده نمود.

تزریق ژل به بینی

روش تزریق فیلر به بینی صرفا با اهداف زیبایی و بر طرف کردن مشکلات ظاهر آن مورد استفاده قرار می گیرد.

برای از بین بردن مشکلات حاد و انحرافات بینی میتوان از روش ها و تکنیک های عمل بینی استفاده کرد تا هم عیوب ساختاری آن برطرف شود و هم با استفاده از تکنیک های دیگر عیوب زیبایی و ظاهری آن.

انتخاب مناسب ترین ژل برای تزریق

انتخاب یک ژل و فیلر مناسب برای تزریق یکی از مراحل مهم پیش از انجام این عمل است. بنابراین دقت در انتخاب و داشتن استاندارد های لازم از نکات ضروری است، رعایت این نکات شما را از ابتلا به عوارض احتمالی این عمل مصون می دارد.

بیشتر بخوانید:  سوالات متداول عمل بینی|پاسخ به همه ابهامات در مورد جراحی زیبایی بینی

انتخاب یک ژل مناسب به بودجه مورد نظر شما برای این عمل بسیار مرتبط است، فیلرهای متنوع با برند های مختلفی در بازار وجود دارد که به راحتی قابل دسترس و تهیه هستند.

اما نکته مهم این است که ژل یا فیلری که برای تزریق انتخاب می کنید دارای استاندارد FDA یا سازمان غذا ودارو آمریکا باشد. در ادامه به معرفی ژل هایی می پردازیم که در بازار وجود دارند و استاندارد های کلی لازم را دارا می باشند.

حجیم کردن پوست با تزریق فیلر

ژل رستیلن

به کمک تزریق این ژل می توان چین و چروک های پوست را تا حد قابل توجهی از بین برد و شادابی و جوانی را به پوست بازگرداند.

ژل اسکالپترا

این ژل نیز یکی دیگر از ژل هایی است که مورد تایید سازمان FDA قرار دارد و با خیال راحت میتوان از آن برای تزریق استفاده کرد، تزریق این ژل به کلاژن سازی پوست کمک کرده و باعث رفع چین و چروک ها و شاداب شدن آن می شود.

ژل رادیس

این ژل ساختار نرمی دارد و گزینه بسیار مناسبی به جهت فرم دهی و حجم دهی به اعضا صورت است، همچنین از دیگر ویژکی های این ژل تحریک کلاژن طبیعی پوست باعث از بین رفتن چین و چروک های صورت خواهد شد.

ژل پرفکتا

این ژل ساخت کشور فرانسه است  و از جمله ژل هایی است که استاندارد FDA را دارا می باشد و ساختاری مناسب به جهت رفت چین و چروک ها و افتادگی پوست را دارا می باشد.

ژل تئوسیال

این ژل را می توان به راحتی از بازار تهیه کرد و محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد، نکته قابل توجه در استفاده از این ژل برای تزریق این است که علاوه بر خواص عمومی که برای تزریق مناسب است، به علت داشتن خاصیت ضد حساسیت بهتر است افرادی که پوست حساسی دارند از این نوع ژل برای تزریق استفاده کنند.

ژل استایلج

ویژگی بارز این ژل داشتن لیدوکائین در ترکیبات آن است که باعث کمتر احساس شدن درد در زمان تزریق ژل می شود.

ژل رووفیل

این ژل به ماندگاری بالا معروف است و یکی از ژل های بسیار پرطرفدار در بین افرادی است که قصد انجام عمل تزریق را دارند.

ژل ژوویدرم

این ژل از بهترین نوع و مرغوبترین ژل هایی است که برای تزریق استفاده می شود، ویژگی  بارز دیگر این ژل ماندگاری بالا است که در دوره خود طرفداران زیادی را به خود جلب کرده بود. نسخه اصل این ژل در بازار کمیاب است.

ژل نورامیس

این ژل رقیب اصلی ژوویدرم و ساخت کشور کره می باشد. نورامیس نیز از ماندگاری بالایی برخوردار است و با توجه به ساختارش امکان استفاده برای تزریق در نقاط مختلف بدن را دارا می باشد.

روند تزریق ژل

افراد زیادی برای جوانسازی یا حفظ شادابی پوست از روش تزریق ژل استفاده می کنند، در اینجا قصد داریم مراحلی را که باید طی کنید تا به تزریق ژل برسید را شرح دهیم.

انتخاب پزشک

مهمترین قدم پیش از انجام عمل تزریق ژل انتخاب پزشک با تجربه است، تحقیق و  مطالعه در مورد ویژگی ها و تجربیات پزشکان در نتیجه عمل بسیار موثر خواهد بود. بررسی رزومه و آلبوم پزشک از عمل های گذشته می تواند به شما در انتاب درست کمک کند.

مشاوره

در این مرحله پس از انتخاب پزشک لازم است با وی در مورد مسائل مختلف از جمله (بیماری ها، داروهای مورد مصرف، انتظارات از انجام عمل و نگرانی های خود در مورد نتیجه عمل) صحبت کنید.

در این جلسه پزشک جوانب عمل را سنجیده و راهکار مناسب برای رساندن شما به هدفتان را انتخاب می نماید.

آماده سازی

در جلسه مشاوره پزشک توصیه های لازم را برای رعایت نکات پیش از عمل به شما خواهد گفت، در جلسه ای که برای انجام عمل به پزشک مراجعه میکنید پزشک اقدام به ضد عفونی کردن ناحیه تزریق بوسیله پنبه می نماید، بعد از آن ناحیه تزریق بوسیله کمپرس یخ و ماده بی حسی موضعی بی حس می شود تا بیمار در زمان تزریق دردی را احساس نکند.

تزریق فیلر

پس از بی حس شدن موضع، پزشک اقدام به تزریق فیلر می نماید. بعد از تزریق فیلر پزشک محل مورد نظر را ماساژ داده تا به شکل مطلوب تبدیل شود.

در صورتی که نتیجه تزریق مطلوب نباشد پزشک عمل تزریق فیلر را مجددا تکرار می نماید.

حذف خطوط عمیق با تزریق فیلر

ارزیابی نتیجه

پس از اتمام تزریق فیلر پزشک نتیجه را ارزیابی می نماید و در صورتی که مشکلی نباشد توصی میکند از کمپرس یخ برای کاهش تورم ناشی از عمل استفاده شود.

تزریق ژل برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که قصد انجام عمل تزریق ژل را دارند باید ویژگی هایی را دارا باشند تا بتوان اینجام این عمل را برای آ« ها مجاز دانست و بدون درگیری با عوارض به نتیجه مطلوب رسید. این ویژگی ها عبارتند از:

 1. فرد از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشد.
 2. فرد دارای بیماری ارثی یا غیر ارثی نباشد.
 3. فرد دچار حساسیت و آلرژی به انواع ژل ها و فیلرها نداشته باشد زیرا که در صورت ابتلا به حساسیت در این موارد، فرد دچار مشکلات جدی خواهد شد لذا پیش از اقدام به تزریق با پزشک خود درباره این موضوع مشورت نمایید.
 4. افرادی که مراقبت های پوستی را به طور منظم انجام می دهند نیز می توانند از روش تزریق ژل استفاده کنند.
 5. استفاده از این روش زیبایی برای افراد بالای 18 سال مناسب است.

مزیت های استفاده از روش تزریق ژل برای جوانسازی پوست

این روش زیبایی با توجه به کم هزینه بودن و اینکه فرد را خیلی زود به نتایج دلخواه می رساند از جمله روش هایی است که افراد علاقمند زیادی را به خود جذب کرده است. در ادامه به شمردن تعدادی از این مزایا می پردازیم.

 • تزریق ژل در جوانسازی پوست و اصلاح شکل صورت تاثیر کاربرد زیادی دارد.
 • استفاده از این روش برای مردان و زنان بلامانع است.
 • با توجه به اینکه روش تزریق ژل از جمله روش های غیر تهاجمی است، برای افرادی که به هر دلیلی قصد انجام عمل های زیبایی یا استفاده از روش های تهاجمی را ندارند مناسب و کاربردی است.
 • زمان مورد نیاز برای انجام عمل تزریق فیلر و رسیدن به نتیجه مطلوب در حدود 1ساعت گزارش شده است که این زمان زودبازده ترین عمل در بین عمل های زیبایی است.
 • فرد در زمان انجام تزریق هیچ دردی را احساس نخواهد کرد زیرا که پزشکان برای انجام این عمل از مواد بی حسی موضعی استفاده می کنند.
 • دوره نقاهت در روش تزریق ژل بسیارکم بوده و فرد بلافاصله پس از انجام تزریق می تواند به انجام فعالیت روزانه خود بپردازد، نتایج تزریق نیز تا 14 روز بعد به طور کامل بر روی ناحیه مورد تزریق نمایان می شود.
 • بر اساس تجربه، ماندگاری مواد تزریق شده چیزی در حدود 15 تا 18 ماه می باشد.
 • استفاده از این روش عوارض و خطرهای بسیار کمی را برای فرد در مقایسه با روش های دیگر به دنبال خواهد داشت.
 • فیلرهای تزریق شده را در هر زمان می توان تمدید و شارژ نمود.
 • انتخاب روش تزریق ژل برای افرادی که قصد انجام اعمالی از جمله ( حجم دهی، فرم دهی، جوانسازی، زاویه سازی ) را دارند نسبت به انتخاب روش های جراحی برای اهداف گفته شده بسیار مقرون به صرفه به لحاظ اقتصادی و بسیار کم خطر برای فرد می باشد.
 • نتیجه تزریق برای فرد با گذشت 10 تا 15 دقیقه بعد از انجام تزریق قابل مشاهده خواهد بود.
بیشتر بخوانید:  نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی به صورت مرحله ای

جوانسازی با تزریق ژل

عوارض تزریق ژل

هیچ عملی زیبایی را نمی توان یافت که عوارضی را برای فرد به دنبال نداشته باشد، روش تزریق ژل نیز از این قائده مستثنی نیست.

نکته بسیار مهمی که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم این است که پیش از انجام تزریق ژل باید در ابتدا به تحقیق و پرس و جو دررابطه پیدا کردن پزشک با تجربه و ماهر در این زمینه بگردید تا عوارض احتمالی ناشی از تزریق را به حداقل برسانید.

اگر تزریق ژل به دست آرایشگاه ها یا افراد کم تجربه انجام شود ممکن است عوارضی از جمله

 • آسیب به سیستم عصبی ناحیه مورد تزریق
 • آسیب به بافت عضو مورد نظر
 • درد و خونریزی شدید در ناحیه ورود سوزن
 • قرمزی و التهاب زیاد در این ناحیه
 • کبودی خطرناک و غیرعادی
 • ماندگاری کوتاه مدت به علت استفاده از مواد نا مرغوب
 • از بین رفتن تقارن و زیبایی بافت مورد نظر
 • سفت شدن ژل یا فیلر در ناحیه تزریق شده
 • مشاهده عفونت در ناحیه ای که تزریق در آن انجام شده.

همه عواملی هستند که اگر تزریق توسط فرد با تجربه انجام نشود ممکن است برای فرد بوجود آید و در بعضی موارد جبران ناپذیر خواهد بود.

اما عوارضی از جمله تورم موقتی تا 48 ساعت، احساس درد خفیف در ناحیه تزریق شده که موقتی باشد، احساس خارش خفیف، قرمزی موقتی و ونریزی کم در محل مورد تزریق قرار گرفته امری طبیعی است برای هر فردی که این عمل را انجام داده است احتمال وقوع دارد.

درصورتی که عوارض گفته شده طولانی تر از مدت گفته شده برای فرد پیش بیاید باید سریعا با پزشک خود مشورت نماید. اما عوارضی از جمله عفونت، خروج مواد از عضو بعد از تزریق از عواملی ستند که ممکن است به علت عدم مراقبت صحیح فرد و عمل نکردن به توصیه های پزشک برای وی پیش بیاید.

فرد باید در نظر داشته باشد که عمل به توصیه های پزشک و مصرف دارو هایی که وی برای فرد تجویز کرده است می تواند همه عوارض تزریق ژل را به حداقل برساند.

نکات و توصیه های مهم تزریق ژل

برای رسیدن به نتیجه مطلوب درعمل تزریق ژل لازم است نکاتی را پیش و پس از انجام عمل تزریق رعایت کنید، در ادامه به شرح نکات مهم می پردازیم.

عمل تزریق ژل

 1. حداقل یک هفته پیش از انجام عمل تزریق از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین و ایبوپروفن بپرهیزید.
 2. حداقل یک هفته پیش از انجام تزریق از مصرف روغن ماهی یا ویتامین E خودداری کنید.
 3. پیش از عمل مصرف مواد غذایی که دارای ویتامین K هستند از جمله کلم و اسفناج به جهت انعقاد خون مفید است.
 4. لازم است از مصرف سیب و سیر و موادی از این دست که خون را رقیق می کنند خودداری کنید.
 5. انتخاب یک پزشک با تجربه و ماهر در زمینه تزریق ژل تا حد زیادی شمارا از ابتلا به عوارض این عمل مصون میدارد.
 6. پس از انجام تزریق لازم است از رفتن به محیط های گرم مثل سونا، جکوزی خودداری کنید و همچنین خود را در معرض نور آفتاب و شعله آتش قرار ندهید.
 7. از انجام فعالیت های ورزشی و انجام فعالیت های سنگین تا مدتی بپرهیزید.
 8. استفاده از مشروبات الکلی و هرگونه دخانیات تا 48 ساعت بعد از انجام تزریق خودداری کنید.
 9. خوردن و آشامیدن بعد از انجام تزریق تا چند ساعت ممنوع است.
 10. برای کم کردن تورم و کبودی استفاده از کمپرس یخ توصیه می شود.
 11. از دست زدن و مالیدن ناحیه تزریق شده تا چند روز پس از انجام تزریق بپرهیزید.
 12. به مدت 15روز بعد از انجام تزریق از مصرف زنجبیل و میتامین E خودداری کنید.
 13. توصیه های مراقبتی و مصرف دارو هارا طبق نظر پزشکتان انجام دهید تا هم به نتیجه دلخواه برسید و هم از خطرات و عوارض ناشی از عمل دور بمانید.

هزینه عمل تزریق ژل چقدر است؟

محاسبه هزینه عمل تزریق ژل به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل تجربه و مهارت پزشک مورد نظر، شهرت پزشک دراین رشته، محل مطب یا کلینیک زیبایی مورد نظر، مواد مورد استفاده مرکز زیبایی و… از این دست عوامل به شمار می روند.

با توجه به اینکه تزریق ژل یکی از روش های زیبایی است، معممولا تحت پوشش بیمه ها قرار نمیگیرد و پرداخت کلیه هزینه های ناشی از آن بر عهده خوده فرد می باشد.

نکته مهم درمورد این مهم این است که هیچ ارزانی به علت نیست و بهتر است بجای پیدا کردن مرکزی که با کمترین هزینه عمل تزریق ژل را انجام می دهد به دنبال پزشک و مرکز زیبایی ای باشید که تجربه و مهارت کافی را برای انجام این عمل داشته باند تا هم به نتیجه دلخواه برسید هم کمترین عوارض متوجه شما باشد.

مناسب ترین سن برای تزریق ژل

بهترین افراد برای انجام عمل تزریق ژل از دید پزشکان افرادی هستند که سن آن ها از 40 گذشته است و پوست آنها شادابی و طراوت لازم را ندارد.

یا افرادی که با هدف زیباسازی و بوجود آوردن تقارن لازم در اندام های خود می خواهند اقدام به تزریق ژل نمایند.

از بین بردن اثرات تزریق ژل

گاهی به سبب مشاهده عفونت در ناحیه ای که تزریق انجام شده یا به علت مطلوب نبودن نتیجه تزریق لازم است ژل تزریق شده را از بین برد و عمل تزریق را مجددا انجام داد.

از بین بردن اثرات تزریق ژل بوسیله تزریق آنزیمی به نام هیالورونید ممکن است، تزریق این آنزیم برای فرد دردناک است به همین دلیل توصیه می شود به غیر از موارد گفته شده از تزریق این آنزیم خودداری شود.

جذب شدن ژل تزریق شده به بدن

زمانی که عمل تزریق ژل انجام می شود بسته به ماده ای که تزریق شده است ماندگاری آن متفاوت است و بعد از گذشت این مدت ژل تزریق شده توسط بدن جذب می شود و اثرات از بین خواهد رفت.

افرادی که از نتیجه تزریق راضی هستند در صورتی که تمایل به حفظ تاثیرات آن دارند باید تزریق ژل را مجددا انجام و آن را تمدید کنند تا اثرات باقی بماند.

مشاهده تاثیرات تزریق

معمولا بعد از انجام تزریق اثرات و نتایج تا حدودی قابل مشاهده است ولی مدت زمان 3 تا5 روز زمان لازم است تا کبودی ها و تورم ناشی از عمل از بین برود و نتایج اصلی نمایان بشود.

ژل دائمی یا موقت

ژل ها در انواع مختلفی چه در برند وچه در ماندگاری وجود دارد که فرد با توجه به اهداف و نتایج مورد توجه می تواند از آن ها استفاده کند، اما پزشکان توصیه میکنند اگر از جمله افرادی هستید که برای اولین بار قصد انجام تزریق را دارید بهتر است از ژل هایی با ماندگاری موقت استفاده کنید.

مزیت استفاده از این ژل ها این است که در صورت داشتن هرگونه نا رضایتی با گذشت زمان ماندگاری از بین خواهند رفتن در صورتی که اگر از ژل های دائمی استفاده کنید ممکن است برای از بین بردن اثرات آن مجبور به تحمل عوارضی بشوید.

ماندگاری ژل

ماندگاری ژل به عموامل مختلفی از جمله برند و نوع تزریق و البته مصنوعی یا طبیعی بودن ژل بستگی دارد.

ماندگاری ژل های مصنوعی نسبت به ژل های طبیعی بیشتر است و اثرات آن مدت زمان بیشتری بر روی ناحیه تزریق شده قابل مشاهده خواهد بود.

از طرفی ژل های طبیعی از جمله ژوویدرم و رووفیل ماندگاری در حدود 1 سال می باشد. در صورتی که ژل بصورت عمیق و متراکم تزریق شده باشد نیز مدت زمان بیشتری طول میکشد تا تاثیرات از بین بروند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *