تغذیه قبل از عمل بینی

تغذیه قبل از عمل بینی و نکاتی برای انتخاب رژیم غذایی مناسب

تغذیه قبل از عمل بینی یکی دیگر از فاکتورهای مهم است که افرادی که قصد انجام عمل بینی را دارند باید مورد توجه قراردهند تا در روند جراحی رینوپلاستی و بخصوص بعد از آن که فرد باید دوره نقاهت را بگذراند مشکلی متوجه وی نباشد.

داشتن یک رژیم غذایی و تامین مواد مورد نیاز بدن هم به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند هم به سریع تر شدن روند بهبودی و کم کردن عوارض عمل بینی در دوره نقاهت کمک شایانی میکند.

پزشکان کارن کلینیک درجلسه مشاوره پیش از عمل بینی در رابطه با این مسئله مهم نکته های لازم و موادی غذایی مورد نیاز بدن فرد را با توجه به آزمایش های گرفته شده از فرد بصورت کامل توضیح خواهند داد.

دراین مقاله قصد داریم به شرح تفصیلی در رابطه با داشتن یک رژیم غذایی مفید پیش از عمل بینی بپردازیم.

تغذیه مناسب برای شب قبل از عمل بینی چیست؟

قبل از عمل بینی چی بخوریم؟ توصیه پزشکان به افراد برای مصرف مواد غذایی در شب قبل از عمل بینی این است که آب و مایعات به میزان کافی مصرف نمایند و همچنین افراد در شب قبل از رینوپلاستی لازم است غذای سنگینی نخورند واز غذاهایی مانند سبزیجات یا غذاهایی که فیبر زیادی دارند استفاده نکند.

تغذیه سالم و مغزی

تا 12 ساعت پیش از عمل بینی خوردن غذا را متوقف کنید زیرا عمل بینی بصورت ناشتا و با معده خالی انجام می پذیرد.

برنامه ریزی برای داشتن تغذیه قبل ازعمل بینی باید از حدود 60روز قبل از روز عمل برنامه ریزی و اجرا شود تا بدن از جهت های مختلف برای روز عمل و ریکاوری بعد ازعمل بینی آماده شود.

رژیم غذایی مناسب قبل از عمل بینی

هفته اخر پیش از رینوپلاستی باید از مواد مغذی که دارای فیبر و پروتئین بالا هستند استفاده کنید، مواد دارای پروتئین به بدن در خون سازی کمک زیادی میکنند.

در کناره موادی که حاوی پرتئین هستند استفاده از میوه و سبزیجات تازه نیز در تقویت بدن و آماده کردن آن برای عمل بینی بسیار مفید است.

در این قسمت قصد معرفی رژیم مواد غذایی  مناسب قبل از عمل را داریم که برای مصرف در این زمان بسیار مناسب است:

 1. ذرت
 2. ماهی سالمون
 3. کلم بروکلی
 4. گل کلم
 5. تخم مرغ
 6. گوشت گاو
 7. سینه مرغ
 8. جو دو سر
 9. ماهی تن
 10. بوقلمون
 11. شیر
 12. عدس

در ادامه به شرح هر یک از مواد غذایی مناسب قبل از عمل جراحی رینوپلاستی میپردازیم:

بیشتر بخوانید:  9 نکته کلیدی مراقبت های بعد از عمل بینی

1-ذرت

این ماده دارای ارزش غذایی بسیار زیادی بوده و در کنار پروتئین به تامین فیبر و کلسیم بدن نیز کمک می کند.

2-ماهی سالمون

استفاده از این نوع ماهی به علت داشتن منابع غنی پروتئین در این دوره بسیار مفید خواهد بود، ولی شاید به دلیل قیمت بالا و کمیاب بودن بسیاری از افراد از مصرف آن صرف نظر کنند.

3-کلم بروکلی

این نوع سبزیجات دارای مقدار قابل قبولی پتاسیم و فولات و دیگر مواد مغذی دیکر می باشد که برای مصرف برای این دوره گزینه مناسبی است.

4-گل کلم

گل کلم نیز به علت داشتن منبع غنی از پروتئین خودرا در دسته مواد مناسب و مقوی برای افرادی که قصد انجام عمل رینوپلاستی را دارند جادی داده است.

5-تخم مرغ

تخم مرغ حاوی مواد معدنی و چربی های مفید و البته منبع غنی از پروتئین است که برای تامین بدن مورد مناسبی است.

6-گوشت گاو

با مصرف گوشت گاو در وعده های غذایی می توانید مقدار قابل توجهی از پروتئین را به بدن خود برسانید.

7-سینه مرغ

دیگر ماده ای که سرشار از پرتئین برای تقویت بدن است سینه مرغ البته بدون پوست می باشد.

8-جو دو سر

جو دو سر حاوی مقداری پروتئین است که به روش های مختلف می توان آن را مزه دار کرد و علاوه بر استفاده در تهیه شوربا با دیگر میوه ها نیز مصرف نمود.

شوربا آرد جو بصورت آماده در بازار یافت می شود که به علت داشتنن قند بالا در این غذا، خرید آن بصورت آماده توصیه نمی شود.

9-ماهی تن

ماهی تن نیز حاوی مقدار زیادی پروتئین است که به شیوه های مختلف می توان از آن برای تهیه ساندویچ ها، سالاد ها یا اسنک ها استفاده کرد.

10-بوقلمون

طبق بررسی های انجام شده بصورت میانگین در هر 100 گرم گوشت بوقلمون بدون استخوان 13 گرم پرتئین یافت می شود که برای این ماده مقدار قابل قبولی است.

11-شیر

شیر نیز باید در رژیم غذایی برای هفته اخر پیش از عمل بینی باشد تا با پرتئین سرشار خود به تقویت بدن کمک کند.

12-عدس

این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی فیبر و پرتئین است که به علت محبوبیت زیاد در بین خانواده های ایرانی بصورت معمول نیز در رژیم غذایی آن ها حضور دارد.

از دیگر مواد حاوی پرتئین و مفید برای مصرف در هفته آخر می توان به میگو، گردو، فندق، مارچوبه، پسته و کره بادام زمینی اشاره کرد.

ممنوعیت مصرف مواد غذایی قبل از عمل بینی

مصرف مواد غذایی زیر قبل از عمل بینی به هیچ عنوان توصیه نمیشود:

کربوهیدرات ها

در روزهای قبل از عمل بینی بسیار مهم است از مصرف نمک و شکر و مواد غذایی که حاوی کربوهیدرات ها هستند به شدت خودداری کنید.

مواد غذایی کاهنده سیستم ایمنی و ملتهب کننده

مصرف مواد غذایی که سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند و زمینه افزایش تورم و التهاب را در بدن افزایش می دهند را نباید مصرف کنید.

بیشتر بخوانید:  عمل بینی قبل یا بعد از بارداری؟

مکمل های ویتامین

از مصرف مکمل های ویتامین و مواد غذایی حساسیت زا مانند بادمجان، سیر و گوجه فرنگی در 7 روز آخر پیش از عمل بینی خودداری کنید .

کافئین

ممکن است مصرف کافئین در روزهای نیزدیک به عمل رینوپلاستی منجر به بروز اشکال در لخته شدن خون بشود، به همین دلیل از مصرف مواد غذایی حاوی کافئین نیز باید خودداری کرد.

تغذیه مناسب برای تقویت بدن قبل از عمل بینی

برای اینکه بدن بتواند در روزهای بعد از عمل بینی عملیات ریکاوری را به خوبی انجام دهد و فرد را در دوره نقاهت در جهت بازسازی سلول های از دست رفته، رفع تورم و کبودی های ناشی ازعمل بینی همراهی کند، نیاز به تقویت با استفاده از مواد مناسب دارد.

ماهی

مصرف ماهی در روز های پیش از عمل سبب رقیق شدن خون می گردد که این مسئله در دوره نقاهت کمک فراوانی به فرد خواهد کرد.

آناناس

خوردن آناناس در روز های قبل ازعمل بینی به علت داشتن ماده ای به نام بروملین به شدت توسط پزشکان توصیه می شود، زیرا این ماده التهاب را کاهش داده و کبودی را از بین می برد که این مهم در روی های اولیه بعد از رینوپلاستی بسیار اهمیت دارد.

سبوس و گوشت قرمز

استفاده از سبوس و گوشت قرمز نیز در تقویت بدن بسیار مفید خواهد بود.

مولتی ویتامین ها

همچنین استفاده از مولتی ویتامین های حاوی ویتامین E و C برای بدن بسیار مفید است و در بهبود زخم ها نقش مهمی را ایفا میکنند.

ویتامین های مفید برای تقویت بدن قبل از عمل بینی

مصرف غذاهایی که حاوی ویتامین هستند در کناره آن استفاده از قرص های مکمل ویتامین می تواند برای تقویت بدن و آماده سازی آن برای عمل جراحی بینی مفید باشد.

مکمل های ویتامینی

ویتامین هایی که میتوانند به تقویت سیستم ایمنی بدن برای بهبودی هرچه سریعتر و البته ازبین رفتن زودتر کبودی ها و تورم بعد از عمل مفید باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ویتامین C
 • ویتامین B
 • ویتامین A
 • ویتامین D
 • ویتامین E
 • ویتامین K

 

هدف اصلی تامین ویتامین های بدن و تقویت آن پیش از انجام عمل جراحی این است که دوره نقاهت را کوتاهه تر کنیم و این مهم در زودتر خوب شدن زخم ها وازبین رفتن کبودی ها به ما کمک کنند. درادامه به معرفی ویتامین های ضروری برای تقویت بدن پیش از عمل بدن خواهیم پرداخت.

 

ویتامین C

ویتامین C یا اسید اسکوربیت یکی از ویتامین هایی است که برای ریکاوری و زودتر خوب شدن زم ها بسیار مفید است، این ویتامین در مواد غذایی مانند فلفل، کیوی، توت فرنگی وکلم بروکلی یافت می شود.

افرادی که این ویتامین در بدن آنها کمتر یافت می شود میتوانند با استفاده از قرص های مکمل به جبران مقدار این ویتامین در بدن خود بپردازند.

بیشتر بخوانید:  نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی به صورت مرحله ای

رعایت اعتدال در مصرف ویتامین ها نکته دیگری است که از اهمیت زیادی برخوردار است، زیاده روی در مصرف این ویتامین علائمی مانند اسهال یا حالت تهوع را برای فرد به همراه خواهد داشت.

ویتامین C یا ویتامین ث با استفاده از خاصیت آنتی اکسیدانی خود در بهبود و درمان زخم ها نقش مهمی را ایفا می کند.

ویتامین B مکملی برای تغذیه قبل از عمل بینی

این ویتامین وظیفه کمک به انجام فعالیت های متابولیکی را دارا می باشد، از ویتامین های خانواده گروه B می توان به تیامین، ریبوفلاوین، فولات، B6، B12 اشاره کرد.

از مواد غذایی حاوی این ویتامینمی توان به  شیر، گوشت گاو، گوشت مرغ و میوه هایی مانند موز، هویج و اسفناج اشاره کرد.کمبود این ویتامین دربدن ممکن است فرد را دچاره ابتلا به برخی کم خونی ها منجر بکند. در صورت کمبود این ویتامین در بدن از قرص ها یا داروهای تزریقی این گروهه ویتامین به جهت تقویت می توان استفاده نمود.

 

کارشناسان و پزشکان کارن کلینیک تمامی موارد لازم را مطابق با نتیجه آزمایش های گرفته شده پیش ازعمل رینوپلاستی از شما برنامه ریزی می کنند و نکات و توصیه های لازم را به تفصیل برای شما توضیح خواهند داد.

غذاهایی که باید از برنامه تغذیه قبل از عمل بینی حذف شوند

 1. مصرف غذاهایی که دارای فیبر زیادی هستند در روز قبل ازعمل بینی ممنوع است.
 2. مصرف غذای سنگین در شب قبل ازعمل بینی ممنوع است.
 3. فرد باید شام سبکی در شب قبل از عمل مصرف نماید.
 4. استفاده از مکمل های غذایی در روزهای قبل ازعمل بینی ممنوع است.
 5. فرد باید از استفاده از مواد غذایی حساسیت زا در روزهای قبل از عمل خودداری کند.

 

مصرف آب قبل ازعمل بینی

در روز های قبل از عمل بینی مصرف مایعات و آب به میزان کافی به سلامت بدن و البته به ریکاوری بدن در دوره نقاهت کمک بسیار زیادی میکند.

مصرف به اندازه آب پیش از عمل ینی

سعی کنید روزانه 2 تا 3 لیتر آب مصرف کنید، روز قبل از عمل بینی فقط آب بنوشید و از مصرف آب میوه ها و شربت ها خودداری کنید.

توقف تغذیه بدن قبل از عمل بینی

نکته آخردر مورد تغذیه قبل ازعمل بینی این است که 10 تا 12 ساعت قبل ازعمل بینی از خوردن غذای سنگین و حاوی فیبر زیاد و آب حتما خودداری کنید.

دلیل تاکید بر این نکته این است که معده از هرگونه مواد خالی باشد تا در زمان انجام عمل بینی اخلالی درکار ایجاد نشود. گاهی وجود مایعات و مواد غذایی در معده در هنگام عمل سبب بروز خطراتی برای فرد در بیهوشی خواهد شد.

 

هرگونه سوال و نظری درباره تغذیه قبل از عمل بینی دارید در بخش نظرات از ما بپرسید تا کارشناسان کلینیک زیبایی کارن در سریعترین زمان به شما پاسخ دهند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *