ممنوعیت دارویی

داروهایی که قبل از عمل بینی نباید بخوریم

داروهایی که قبل از عمل بینی نباید بخوریم یکی از نکته های مهم در موضوع عمل بینی است که باید به آن توجه کرد.

سالیانه افراد زیادی در سراسر دنیا اقدام به انجام عمل بینی به علت های مختلف می کنند، 2 علت رایج و مهم وجود دارد افراد را ترغیب به انجام این عمل می نماید.

آن 2 مورد اصلی یکی انجام عمل بینی با اهداف زیبایی و دلیل دیگر انجام رینوپلاستی برای بهبود تنفس و بر طرف کردن مشکلات ساختاری بینی است.

عمل بینی یکی از عمل های تهاجمی و سنگین در صنعت عمل های زیبایی به شمار می رود، به همین دلیل افرادی که قصد انجام این عمل را دارند باید به یکسری نکات مهم توجه کنند.

علت اصلی ایجاد ممنوعیت مصرف دارو قبل از عمل بینی به حداقل رساندن عوارض ناشی از رینوپلاستی است.

رعایت توصیه های پزشک برای دوره قبل از عمل بینی و بعد از آن به شدت به فرد در حین عمل و حتی در گذراندن دوره نقاهت کمک زیادی می کند.

از جمله نکته هایی که افراد قبل از عمل بینی باید رعایت کنند می توان به تغذیه، انجام آزمایشات و کنترل داروهای مصرفی قبل از عمل بینی اشاره کرد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی عوارض و معرفی داروهایی که قبل از رینوپلاستی باید از مصرف آنها خودداری کرد، بپردازیم.

چه داروهایی مصرف می کنید؟

بعضی از افرادی که تصمیم به انجام عمل بینی می گیرند به علت مبتلا بودن به بیماری های زمینه ای یا علت های دیگر مجبور به مصرف برخی داروها هستند.

دراینجا به این نکته باید اشاره کنیم که به شدت لازم است قبل از عمل بینی در مورد داروهایی که مصرف میکنید و سابقه بیماری هایی که درگذشته به آن درگیر بوده اید با پزشک خود مشورت کنید.

پزشک بر اساس نوع دارو و بیماری تصمیم میگیرد که به مصرف آن ادامه دهید یا آن را متوقف و داروی دیگری را جایگزین آن نماید.

مصرف برخی داروها ممکن است در روند جراحی بینی اخلال ایجاد کرده و موجب بیشتر شدن خونریزی گردد و یا گذشتن دوره نقاهت را برای فرد دشوار کنند، پس بسیارمورد اهمیت است که درمورد این مهم با پزشک مشورت نمایید.

بیشتر بخوانید:  9 نکته کلیدی مراقبت های بعد از عمل بینی

چه داروهایی نباید قبل ازعمل بینی مصرف شوند؟

مصرف داروهای زیر قبل از عمل بینی به هیچ عنوان توصیه نمیشود:

داروهای رقیق کننده خون

چند داروی رقیق کننده رایج وجود دارد که برخی افراد به علل مختلف استفاده می کنند، این داروها شامل:

 1. آسپرین
 2. ایبوپروفن
 3. ناپروکسن
 4. دیکلوفناک
 5. پیروکسیکام

ممنوعیت مصرف دارو قبل از عمل بینی

مواردی که نام برده شد تنها تعدادی از داروهایی هستند که افراد به عنوان مسکن برای کاهش درد استفاده می کنند، درواقع داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند در روند جراحی اخلال ایجاد می کنند و سلامت فرد را به خطر خواهند انداخت.

در صورتی که ازاین داروها استفاده می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا تدابیرلازم را برای دفع خطرات احتمالی در نظر بگیرد.

داروهای از بین برنده جوش و آکنه

دسته دیگری از داروها که از مصرف آنها قبل از جراحی رینوپلاستی باید خودداری کنید، داروهایی هستند که برای پوست های چرب و رفع جوش و آکنه های صورت برای افراد تجویز می گردد.

قبل از تجویز این داروها پزشک باید از صحت فعالیت کبد اطمینان حاصل کند و در کناره آن آزمایش های دیگر را در نظر بگیرد.

از نام های معروف این قرص ها که در بازار یافت می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روآکوتان
 • دکوتان
 • آکنوترن
 • ایزوترتینوئین

و داروهایی از این دست اشاره کرد.

توجه داشته باشید که استفاده ازاین دست داروها بسیار خطرناک بوده و حتی برای رفع آکنه های احتمالی بعداز عمل بینی نیز مناسب نمی باشند. بهتراست در صورتی که پوست شما مستعد جوش و آکنه است حتما در مورد این موضوع با پزشک خود مشورت نمایید تا وی تجویزات مناسب را برای شما لحاظ نماید.

مصرف ویتامین E قبل از عمل بینی

استفاده از ویتامین E و روغن ماهی باعث بیشتر شدن خونریزی در زمان عمل میشود بنابراین از مصرف آن خودداری کنید.

شربت سرماخوردگی

شربت هایی که برای افراد مبتلا به سرماخوردگی تجویز می شوند ممکن است باعث ایجاد لخته های خونی و از بین رفتن گلبول های مفید خون بشوند، بنابراین در استفاده از این دارو نیز خودداری کنید.

داروی جینگو

دارویی است که برای کنترل بیماری های قلبی و خونی مورد استفاده قرار میگیرد، این دارو نیز به علت کند کردن خاصیت انعقاد خون باید از دوره مصرف خارج شود.

بیشتر بخوانید:  تفاوت بینی گوشتی و استخوانی چیست؟ + عکس

جراحان زیبایی کارن کلینیک با تجویز آزمایش های لازم و مقایسه آنها با داروهایی که فرد مصرف میکند و همچنین مطالعه سوابق پزشکی فرد بهترین رژیم تقویتی و درمانی را برای فرد برنامه ریزی میکند تا هم روال درمان متوقف نشود هم در زمان انجام جراحی بینی مشکلی متوجه فرد نباشد.

زمانی که فرد به توصیه و تجویزات پزشک عمل می کند عوارض عمل بینی نیز برای او به حداقل رسیده و زمان کمتری را با عوارض عمل بینی دست و پنجه نرم خواهد کرد.

داروهای بازکننده بینی

مصرف داروهای بازکننده بینی امکان دارد شدت خونریزی در زمان عمل را بالا ببرد، به همین دلیل توصیه می شود از مصرف آن خودداری کنید. از نمونه های موجود در بازار می توان به سینکس، دراکسین، اوتریوین.

البته این نکته نیز حائز اهمیت است که مصرف داروهای آسم دردوره قبل ازعمل بینی بلامانع است.

مصرف آنتی هیستامین قبل از عمل بینی

آنتی هیستامین نیز یکی از داروهای ضد حساسیت است که باعث منعقد شدن خون در بدن می گردد که احتمال ایجاد مشکل برای فرد بسیار زیاد است. بنابراین از مصرف این دارو ننیز باید خودداری کرد.

قبل از عمل بینی چه داروهایی را باید بخوریم؟

در اینجا لازم است به معرفی داروهایی که قبل از عمل بینی باید مصرف شوند و موجبات تقویت بدن و تحمل فشار عمل بینی را ساده تر می کنند.

چه داروهای قبل از عمل بینی نبایدمصرف کنیم

زینک

مصرف این ویتامین باعث تسریع در بهبود زخم ها می گردد، همچنینی بالارفتن مقدار این ویتامین در بدن باعث بالارفتن سطح سیستم ایمنی فرد نیز می گردد.

ویتامین C

ویتامین C نیز از دیگر ویتامین های مفید برای بدن است که روند بهبود زخم ها را سرعت می بخشد، مصرف این ویتامین به ویژه برای دوران بعد ازعمل بینی بسیار مناسب است.

ویتامین K

ویتامین K نقش بسیارمهمی در انعقاد خون دارد، پس بنابراین مورد اهمیت که این ویتامین مورد نیازبدن قبل از عمل بینی تامین شود.

قرص آلپرازولام

این قرص معمولا برای افرادی مضطرب و استرسی تجویز می گردد، در صورتی که پزشک تشخیص دهد فرد دارای استرس زیادی قبل از عمل می باشد ممکن است این قرص را برای او به منظور پایین آوردن سطح استرس او انجام دهد.

داروهای کاهش رفلاکس معده

از جمله داروی دیگری که قبل از عمل بینی برای افراد تجویز می شود، دارویی است که برای کاهش رفلاکس معده استفاده می شود انواع مختلف این دارو عبارتند از:امپرازول، پنتوپرازول، لنزوپرازول، اسموپرازول که بسته به شدت رفلاکس معده و تشیص  پزشک برای فرد تجویز می گردد.

بیشتر بخوانید:  عمل بینی در فصل زمستان و سرما|تاثیرات و مزایا و معایب

 

در مجموع تصمیم گیری برای اینکه چه دارویی برای فرد مفید یا مضر است بر اساس آزمایش های منحصر به فرد همان فرد است، پزشک با بررسی این موارد داروهای لازم را برای مصرف یا عدم مصرف فرد قبل از عمل بینی تجویز و نکته های دارویی و تغذیه ای لازم را به او گوش زد خواهد کرد.

پس قبل از عمل بینی برای مصرف داروهای خود حتما به پزشک و جراح رینوپلاستی مشورت کنید

ممنوعیت مصرف دارو، برای کدام داروها نباید اعمال شود؟

برخی داروها هستند که مصرف انها را نباید متوقف کرد زیرا آسیب های جبران ناپذیری را برای فرد به همراه خواهد داشت.

 1. داروهای ضد تشنج
 2. داروهای ضد فشارخون
 3. داروهای تیروئید
 4. داروهای قلبی

از جمله داروهایی هستند که تا روز عمل هم مصرف آنها باید ادامه پیدا کند.

داروهای مهم قلبی

در صورتیکه از این داروها استفاده می کنید حتما با پزشک خود درباره این مهم مشورت لازم را به عمل بیاورید تا در صورت نیاز پزشک داروی جایگزینی را برای شما تجویز نماید تا از بروز هرگونه مشکل و خطر احتمالی برای شما جلوگیری شود.

اثرات مصرف دخانیات قبل از عمل بینی

مصرف دخانیات و استفاده از سیگار از یک ماه قبل ازعمل رینوپلاستی متوقف شود و این توقف تا یک ماه بعد ازعمل بینی باید ادامه داشته باشد.

دراین قسمت تعدادی از ضررهای مصرف سیگار قبل از عمل بینی را به شما معرفی می کنیم.

 • استعمال سیگار جریان خون را کاهش داده و احتمال مشاهده عفونت را افزایش می دهد.
 • دود سیگار به علت سمی بودن ممکن است باعث بدتر شدن زخم و نیاز مجدد به انجام عمل جراحی بشود.
 • در صورت مصرف دخانیات به همراه قرص های بارداری زمینه لخته شدن خون در ریه فرد را افزایش داده و در موارد پیشرفته باعث مرگ فرد خواهد شد.
 • مصرف سیگار باعث سرفه کردن فرد می شود که این مورد بر بیشتر شدن خونریزی فرد تاثیر مستقیم دارد.

ممنوعیت مصرف داروقبل از عمل بینی

جراحان مجرب کارن کلینیک در تمام مراحل داروهای قبل از عمل بینی تا بهبودی کامل همراه شما خواهند بود و در هر مرحله توصیه ها و نکته های آموزشی لازم را به شما گوشزد خواهند کرد تا کمترین عوارض از انجام این عمل متوجه شما شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *