سوالات متداول

سوالات متداول عمل بینی|پاسخ به همه ابهامات در مورد جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی یا عمل بینی یکی از عمل های رایج در حوزه پزشکی و زیبایی است که افراد زیادی برای داشتن چهره ای جذاب و متناسب اقدام به انجام آن می کنند. سوالات و ابهامات زیادی در ذهن افراد علاقه مند به این عمل وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به آنها پاسخ بدهیم تا افراد بتوانند با ذهن باز و آگاهی کامل در مورد انجام آن تصمیم بگیرند و همچنین از اتفاقات و خطراتی که در این عمل وجود دارد آگاه شوند.

اگر از جمله افرادی هستید که به قصد انجام رینوپلاستی را دارید با خواندن این مقاله به اطلاعات جامعی دست خواهید یافت و خیلی از ابهامات و نگرانی های شما برطرف خواهد شد.

دوره نقاهت عمل بینی چند روز است؟

دوره نقاهت بعد از عمل بینی بین 10 تا 20 روز بستگی به شرایط فرد و شدت تغییرات بوجود آمده بر روی بینی می باشد.

سوالات عمل بینی

تورم و کبودی های ناشی از عمل بینی کی از بین می روند؟

کبودی های عمل بینی در صورت رعایت نکته های مراقبتی بعد از گذشت 7 روز از عمل بینی از بین خواهند رفت ولی تورم موجود در بینی و نواحی اطراف آن تا یکسال بعد از عمل بینی ممکن است با فرد همراه باشد.

تورم ناحیه بینی و اطراف آن معمولا تا 7 روز بعد از عمل بینی ثابت است ولی بعد از آن به آرامی به سمت کمتر شدن و ازبین رفتن حرکت میکند. از بین رفتن ورم تیغه بینی ممکن است تا 6ماه بعد از عمل بینی و محو شدن تورم موجود در نوک بینی تا یکسال بعد از عمل بینی طول می کشد.

بیشتر بخوانید:  عمل پولیپ بینی+علائم و معرفی بهترین روش جراحی پولیپ

تورم ناشی از عمل بینی را چگونه می توان بر طرف کرد؟

بوجود آمدن تورم بعد از عمل بینی امری طبیعی است، اما با استفاده از کمپرس گرم در این نواحی می توان به زودتر از بین رفتن تورم کمک کرد. نکته ای که در مورد تورم بینی باید بدانید این است که هرچقدر شدت تغییراتی که در بینی بوجود آمده است بیشتر باشد احتمال بیشتر شدن تورم در بینی نیز افزایش می یابد.

عمل بینی با لیزر چگونه است؟

عمل بینی را با لیزر نمی توان انجام داد ولی پزشک جراح بینی بر اساس شرایط بینی و مشکلات موجود در آن یکی از روش های جراحی یا غیر جراحی را برای مرتفع کردن مشکلات ساختاری یا ظاهری بینی استفاده می کند.

بینی گوشتی چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از ویژگی های بینی گوشتی پهنی غیر عادی در ناحیه تیغه و نوک بینی است، از دیگر ویژگی های این نوع فرم بینی می توان به داشتن پوست چرب اشاره کرد .

هر بینی ای که نوک بزرگ دارد را نمی توان در زمره بینی های گوشتی در نظر گرفت زیرا ممکن است این بزرگی ناشی از بزرگ بودن غضروف نوک بینی باشد.

عمل بینی های گوشتی سخت است؟

از لحاظ سختی عمل نمی توان گفت که عمل بینی های گوشتی سخت تر از دیگر فرم های بینی است. اما عمل کردن و بوجود آوردن تغییرات در بینی های گوشتی مستلزم رعایت یک سری نکات می باشد که جراح در حین انجام رینوپلاستی باید به آن عمل کند تا نتیجه مطلوب حاصل بشود.

آیا بینی با گذشت مدتی بعد از رینوپلاستی به حالت اول خود باز می گردد؟

ساختار بینی بعد از عمل به علت تغییراتی که در آن بوجود آمده است ساختاری نرم دارد، اما با گذشت مدتی بعد از عمل و البته رعایت نکته های مراقبتی توسط فرد حالت جدید خود را حفظ کرده و دیگربه حالت اولیه باز نمیگردد.

در صورتی که فرد در دوران نقاهت به توصیه های پزشک و نکته های مراقبتی عمل نکند امکان تغییر حالت بینی بعد از عمل بینی وجود دارد.

بیشتر بخوانید:  انواع روش های عمل بینی + معرفی متدهای به روز

بهترین سن برای جراحی بینی چه سنی است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بهترین سن انجام عمل بینی در افراد از 20 تا 40 سالگی است، زیرا که قبل از 20 سالگی فرد در حال رشد است و تغییرات ظاهری در بدن تثبیت نشده است فلذا در صورتی که عمل بینی قبل از 20 سالگی انجام شود احتمال تغییر شکل مجدد و از بین رفتن نتیجه عمل بینی وجود دارد.

بعد از 40 سالگی نیز به علت سنگین بودن عمل بینی و وارد آمدن فشار زیاد به فرد توصیه نمی شود.

عمل بینی ترمیمی چیست و چه زمانی به انجام آن نیاز می شود؟

عمل بینی ترمیمی نوعی از عمل بینی است که در آن اشکالات و ایرادات جزئی و ظاهری بینی که در عمل اولیه برطرف نشده است، مرتفع می گردد. در اکثر عمل های بینی در صورتی که پزشک تجربه کافی در زمینه انجام عمل بینی را داشته باشد نیازی به عمل بینی ترمیمی نیست.

عمل بینی ترمیمی

در چه صورتی باید عمل بینی ترمیمی را انجام داد؟

به علت های زیر ممکن است نیاز به انجام عمل بینی ترمیمی باشد.

  1. وارد شدن ضربه در دوران نقاهت و خراب شدن شکل بینی
  2. برخورد جسم با بینی بعد از رینوپلاستی اولیه
  3. نداشتن تجربه کافی جراح و مرتفع نشدن مشکلات بینی در جراحی بینی اولیه
  4. سهل انگاری و رعایت نکردن نکته های ایمنی و مراقبتی توسط فرد
  5. نرسیدن به نتیجه مطلوب بعد ازعمل بینی

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ ها ساختاری قطره ای مانند دارند که ممکن است در اثر آلرژی ها یا مشکلات موجود در سیستم دفاعی بدن متورم شده و راه تنفس فرد را سد کند. پولیپ ها در همه افراد وجود دارند ولی برای برخی از آنها به علت هایی که ذکر شد ممکن است مشکل ساز بشوند.

در این صورت پزشک ابتدا با تجویز دارو تلاش میکند تا تورم پولیپ را کنترل بکند و راه تنفس فرد را باز کند اما اگر این روش جواب نداد به ناچار باید با استفاده از تکنیک های عمل بینی اقدام به حذف انها نمود.

مدت زمان استراحت بعد از عمل بینی چقدر است؟

پزشکان توصیه می کنند در روز های اولیه بعد ازعمل بینی به استراحت مطلق بپردازید تا فشار کمتری به بینی و خوده شما وارد شود.اما فعالیت های سبک را از 5 روز بعد ازعمل بینی و فعالیت های سنگین مثله ورزش کردن و جا به جایی اجسام را از یک ماه بعد از عمل بینی می توانید از سر بگیرید.

بیشتر بخوانید:  چرب شدن پوست بینی

عمل بینی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان انجام عمل بینی بسته به مقدار تغییراتی که باید روی بینی اعمال بشود و نوع فرم بینی از 1 ساعت تا 4 ساعت ممکن است به طول بیانجامد.

چه مدت بعد از عمل بینی می توانم مرخص بشوم؟

در صورتی که عمل با موفقیت انجام شود، فرد مدتی بعد از آن را در ریکاوری و بعد از آن در بخش کلینیک یا بیمارستان سپری میکند تا پزشک از سلامت بیمار و ازیین رفتن اثرات داروی بیهوشی اطمینان حاصل کنند، بعد از آن فرد می تواند به منزل برای گذراندن دوره نقاهت برود.

نفس کشیدن بعد از عمل بینی سخت می شود؟

در روز های اول بعد از عمل بینی تنفس از مسیر بینی به علت وجود پانسمان و تورم ناشی از عمل بینی دشوار یا حتی مسدود است و فرد در روز های اولیه دوره نقاهت باید از دهان تنفس بنماید.

با گذشت چند روز از عمل بینی و برداشتن عمل بینی به مرور زمان تنفس از بینی به حالت قبل و حتی بهتر ازآن باز میگردد.

انواع روش های عمل بینی کدامند؟

روش های متلفی برای بوجود آوردن تغییرات در ساتار و ظاهربینی وجود دارد که پزشک با توجه به شکل مورد نظر فرد از بینی جدید خود و تغییراتی که باید در بینی ایجاد بشود یکی از این روش ها را انتخاب می نماید.

روش های عمل بینی نحوه انجام
روش باز در این روش پزشک با ایجاد برش هایی پوست بینی را ازبافت غضروفی و استخوانی آن جدا می کند و اقدام به بوجود آوردن تغییرات در بینی می نماید.
روش بسته در این روش برشی در ظاهر بینی ایجاد نمی شود. برش های ایجاد شده و تغییرات بصورت درونی ایجاد می شوند.
عمل بینی با نخ در این روش پزشک پوست بینی را با استفاده از نخ های مخصوص جراحی به سمت بالا کشیده و افتادگی های بینی را بر طرف می سازد
عمل بینی با تزریق فیلر در این روش فیلر مخصوص به قسمت هایی از بینی برای فرم دهی افزوده می شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *