عدم تقارن سوراخ های بینی

علت عدم تقارن سوراخ های بینی

علت عدم تقارن سوراخ های بینی  از جمله مواردی است که تاثیر زیادی بر زیبایی چهره افراد دارد. سالیانه افراد زیادی به مطب ها و کلینیک های زیبایی مراجعه می کنند و قصد انجام عمل زیبایی بینی با هدف زیبا سازی و متقارن سازی سوراخ های بینی را دارند.

متقارن نبودن سوراخ های بینی هم ممکن است به دلایل فیزیکی مثل وارد شدن ضربه به بینی یا تصادف اتفاق بیافتد یا در برخی موارد به دلیل کج بودن تیغه بینی بصورت مادرزادی مشاهده می شود. در برخی موارد هم بعد از عمل بینی تا مدتی شاهد نا متقارن بودن سوراخ های بینی هستیم.

عمل سوراخ های بینی

در این مقاله قصد داریم علت نا متقارن بودن سوراخ های بینی و راه های درمانی آن را شرح دهیم. اگر از آن دسته افرادی هستید که دارای سوراخ های بینی نا متقارن هستید این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

عدم تقارن سوراخ های بینی بعد از رینوپلاستی

مشاهده شدن مقداری نامتقارنی در سوراخ های بینی در دوره نقاهت بعد از عمل بینی امری طبیعی است. همین مسئله باعث بوجود آمدن استرس و نگرانی در افراد می شود اما باید بگوییم که اصلا جای نگرانی نیست.

بعد ازعمل بینی به علت وجود پانسمان گچی و آتل روی تیغه بینی و همچنین وجود تامپون ها درون حفره های بینی بوجود آمدن تناقض در تقارن سورا های بینی امری طبیعی است. این مسئله با گذشت مدتی بعد از دوره نقاهت از بین خواهند رفت و سورا های بینی به حالت طبیعی خود باز خواهند گشت.

بیشتر بخوانید:  انواع فرم بینی کدامند؟ + تفاوت مدل های بینی

پزشک مناسب انتخاب کنید

برطرف کردن مشکل تقارن سوراخ های بینی نیاز به تجربه و مهارت زیادی دارد. زیرا اصلاح تیغه بینی به گونه ای که حفره های بینی به صورت متقارن و زیبا قرار بگیرند کاری دشوار و همچنین نیازمند تجربه زیاد جراح بینی است.

دلیل قرینه نبودن سوراخ های بینی

انحراف تیغه بینی

این عضو از جنس استخوان و غضروف تشکیل شده است و وظیفه اصلی آن، تبدیل حفره بینی به دو نیمه است. وجود انحراف در تیغه بینی موجب وجود انحراف در حفره های بینی و در نتیجه ظاهر سوراخ های بینی می شود.

نامتقارن بودن غضروف نوک بینی

وجود مشکل در جای قرارگیری این غضروف در نوک بینی باعث د فرمه بودن کلوکلا و در نهایت نا متقارن شدن سوراخ های بینی می گردد.

جراحی بینی

اگر عمل بینی توسط پزشک با تجربه انجام نشود ممکن است باعث بوجود آمدن مشکل درسپتوم بینی و نا متقارن شدن سوراخ های بینی بشود.

تورم بینی

به علت تغییراتی که در بینی در زمان عمل به وجود می آید استخوان بینی متورم می شود. این تورم باعث د فرمه به نظر رسیدن سوراخ های بینی می شود. اما با گذشت چند روز از دوره نقاهت عمل بینی و با کاهش تورم بینی شرایط ظاهری سوراخ های بینی نیز بهتر خواهد شد.

راه های درمان عدم قرینگی سوراخ های بینی

اصلاح وضعیت شکل ظاهری بینی باید توسط یک پزشک متخصص که باشکل آناتومی بینی و اعضای صورت آشنایی دارد انجام بشود تا بتوان بعد از اعمال تغییرات لازم از نتیجه لذت برد و مشکل عدم قرینگی سوراخ های بینی حل بشود.

بیشتر بخوانید:  بهترین جراح بینی در تهران چه ویژگی هایی دارد؟

عدم تقارن سوراخ های بینی

عوامل موثر بر قرینه نبودن سوراخ های بینی

برای معرفی عوامل تاثیر گذار بر قرنگی سوراخ های بینی می توان به مواردی از جمله استحکام غضروف نوک بینی، جنس پوست بینی، سفتی یا نرمی عضلات گونه و چربی های اطراف بینی اشاره کرد.

جلوگیری از نا متقارن شدن سوراخ های بینی بعد از عمل بینی

با رعایت نکته های زیر از نا مقارن شدن سوراخ های بینی جلوگیری کنید.

 • از وارد کردن فشار و یا لمس بیش از حد بینی به ویژه در روز های اولیه بعد از عمل بینی خود داری کنید.
 • تا اتمام دوره نقاهت و کاهش تورم بینی از انجام فعالیت های سنگین و فعالیت های ورزشی خودداری کنید.
 • به منظور کاهش فشار روی تیغه بینی افراد در دوران نقاهت نباید از عینک استفاده کنند.
 • از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی بپرهیزید.
 • در دوره نقاهت به صورت طاق باز بخوابید و از خوابیدن به مدت طولانی بر روی پهلوها اجتناب کنید.

اصلاح شکل سوراخ های بینی با تزریق ژل

اگر بعد از گذشتن دوره نقاهت هنوز ایراداتی در ظاهر سوراخ های بینی یا نوک بینی وجود داشته باشد، می توانید با استفاده از این روش ایرادات نهایی را نیز برطرف سازید.

با استفاده از تزریق ژل یا چربی می توانید موارد زیر را اصلاح کنید.

 • کوچک کردن و کاهش اندازه سوراخ های بینی
 • برطرف کردن افتادگی جزئی نوک بینی
 • صاف کردن و اصلاح تو رفتگی های دیواره بینی
 • رفع قوز بینی (در صورتی که قوز موجود زیاد نباشد.)
 • اصلاح ظاهری تیغه بینی

بهترین موقعیت سوراخ های بینی

برای بسیاری از افراد سوال شده است که موقعیت ایده آل قرارگیری بینی چیست و سوراخ های بینی چگونه باید قراربگیرند که در عین حال که قرینگی آنها حفظ شده است ب لحاظ اندازه و شکل نیز قرینه باشد.

بیشتر بخوانید:  12 مورد مهم از مزایا و معایب عمل بینی

در پاسخ به این سوال باید گفت سوراخ های بینی باید در فاصله ای استاندارد نسبت به دیگر اعضای چهره از هم قرار بگیرند، به این معنی که نه به هم نزدیک باشند و نه از هم دور باشند. همچنین اندازه (بزرگی یا کوچکی) و شکل این سوراخ ها باید باهم متناسب باشد تا ضمن حفظ قرینگی به زیبایی چهره بیافزاید.

چه زمانی مشخص می شود که سوراخ های بیینی متقارن است یا خیر؟

بهترین زمان برای ارزیابی قرینگی بینی و سوراخ های آن از نظر پزشکان زمانی است که تورم ناشی از عمل بینی از بین رفته و نتایج عمل بر روی بینی تثبیت شده است. در این زمان اگر مشکلی در ساختار بینی و سوراخ های آن وجود داشته باشد قابل مشاهده است.

اگر سوراخ های بینی قرینه نشوند چه باید کرد؟

درصورتی که عمل بینی انجام شده باشد و دوره نقاهت نیز طی شده باشد ولی هنوز سوراخ های بینی قرینه نشده باشد، پزشک براساس شدت مشکل موجود استفاده از روش های غیر جراحی ویا انجام دوباره عمل بینی (عمل بینی ترمیمی) با هدف رفع عیوب ظاهری را پیشنهاد می دهد.

عمل کلوملا بینی

روش های غیر جراحی برای قرینه کردن سوراخ های بینی چیست؟

روش های مختلفی وجود دارد که جراح براساس شدت تغییراتی که باید انجام بشود به شما پیشنهاد خواهد داد. از جمله این روش های می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • برطرف کردن مشکل قرینگی سوراخ های بینی با نخ
 • تزریق ژل برای فرمدهی به بینی
 • تزریق چربی در جهت رفع عیوب ظاهری به ویژه قرینگی سوراخ های بینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *