عمل بینی در سرما

عمل بینی در فصل زمستان و سرما|تاثیرات و مزایا و معایب

عمل بینی یکی از عمل های رایج در بین افراد جامعه است، بگونه ای که سالیانه افراد زیادی در در سراسر جهان اقدام به انجام این عمل با اهداف متعددی می نمایند.

یکی از فاکتور های مهمی که افراد علاقه مند به عمل بینی باید به آن توجه کنند، انتخاب فصل مناسب برای انجام این عمل است. در این مقاله قصد داریم به بررسی جوانب عمل بینی در فصل زمستان بپردازیم.

آیا جراحی بینی در زمستان اشکال دارد؟

در قوانین پزشکی زیبایی فصل خاصی برای انجام عمل بینی توصیه نشده است. به همین دلیل افراد می توانند در همه فصول اقدام به انجام این عمل بنمایند. اما نکته های مهمی برای مراقبت از بینی در این فصول وجود دارد که با رعایت آنها می توانید عوارض عمل بینی را در فصل سرما به حداقل برسانید.

جراحی بینی در فصل سرما

تاثیر سرما بر دوره نقاهت

همانگونه که اطلاع دارید سرمای هوا موجب خشکی بینی می شود که این امر می تواند مشکلاتی را در ترشح مخاط کافی و مرطوب نگه داشتن بینی ایجاد کند، از طرفی با وجود وسائل گرمایشی در خانه هیچگونه رطوبتی در فضا وجود نخواهد داشت.

به همین دلیل پزشکان به افرادی که در فصل زمستان اقدام به عمل بینی خود کرده اند توصیه می کند ک فضای استراحت و منزل خود را مرطوب نگه دارند تا خشکی بینی نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار ندهد.

بیشتر بخوانید:  رفع قوز بینی

مراقبت از بینی عمل شده در فصل زمستان

پیش از این نیز اشاره کردیم که انجام رینوپلاستی در فصل سرما مستلزم رعایت نکاتی برای دستیابی به نتیجه مطلوب است، در این قسمت قصد داریم به تعدادی از این مراقبت ها و نکته ها اشاره کنیم.

استفاده از دستگاه بخور در دوران نقاهت عمل بینی

پزشکان توصیه می کنند در روزهای ابتدایی بعد از عمل بینی به منظور کاهش خشکی هوا و مرطوب نگه داشتن بینی از دستگاه های بخور استفاده کنند و یا بصورت دوره ای چند دقیقه ای پنجره هارا باز کنند تا از کم شدن رطوبت در منزل جلوگیری بشود.

مرطوب نگه داشتن بینی با استفاده از سرم شست و شو

به منظور جلوگیری از خشک شدن بینی در دوران نقاهت فرد می تواند از کرم های مرطوب کننده یا سرم های شست وشو که پزشک برای او تجویز می کند استفاده کند.

مصرف زیاد مایعات

استفاده از مایعات و آب فراوان در دوران نقاهت به فرد در بدست آوردن بهبودی و از بین رفتن تورم و کبودی های ناشی ازرینوپلاستی کمک زیادی می کند.

مصرف زیاد آب بعد از عمل بینی

عدم استفاده از دخانیات

سیگار کشیدن در دوران نقاهت و یا استفاده از هرگونه مواد دارای نیکوتین موجب تشدید خشکی بینی می شود. اگر از آن دسته افرادی هستید که عمل بینی را در فصل سرد سال انجام داده اید بهتر است تا 40 روز بعد از عمل بینی از هیچگونه دخانیاتی استفاده نکنید.

استفاده از پماد برای حفظ مخاط بینی

حتما در فصل زمستان بعد از شست وشو بینی با سرم با استفاده از گوش پاک کن و پماد های تجویز شده توسط پزشک مخاط بینی را مرطوب نگه دارید.

انجام عمل بینی در زمستان چه مزایایی دارد؟

 1. انجام جراحی بینی در فصل زمستان به افرادی که دارای حساست ها و آلرژی های فصلی هستند توصیه می شود زیرا اگر این افراد رینوپلاستی را در فصول دیگر مثل بهار انجام بدهند امکان سنگین شدن دوران نقاهت و درگیری با آلرژی های فصلی وجود دارد.
 2. یکی از نکته هایی که افراد بعد از عمل بینی ملزم به رعایت کردن آن هستند این است که تا 10 روز بعد از عمل بینی نباید استحمام کنند. از طرفی افراد در فصل زمستان به مراتب کمتر از فصل های دیگر تعریق کرده فلذا نیاز کمتری به استحمام پیدا می کنند.
 3. گرما و زاویه تابش نور خورشید در فصل زمستان کمتر از فصول دیگر سال است، به همین دلیل با انجام رینوپلاستی در این فصل می توانید از بوجود آمدن تورم در ناحیه بینی در اثر تابش نور خورشید جلوگیری کنید.
 4. در فصل زمستان تحمل گچ و پانسمان بینی به علت کمتر شدن خارش، کمتر بودن تعریق و گرما در این ناحیه راحت تر است.
بیشتر بخوانید:  انواع روش های عمل بینی + معرفی متدهای به روز

انجام رینوپلاستی در فصل سرما چه معایبی دارد؟

تنها عیبی که انجام عمل بینی در زمستان دارد این است که بینی در این فصل نسبت به دیگر فصول سال خشک تر است که این خشکی را می توان با رعایت نکته های مراقبتی که گفته شد مرتفع نمود. از جهتی دیگر ممکن است نوک بینی نسبت به دیگر اعضای آن سردتر به نظر برسد که این حس در فرد موقتی می باشد.

انجام بخور برای بینی عمل شده چه مزایایی دارد؟

 • انجام بخور در فصل زمستان باعث پاکسازی عمیق پوست شده و از چرب شدن آن که یکی از مشکلات رایج بعد از عمل بینی است جلوگیری می کند.
 • بخور کردن باعث تقویت جریان گردش خون و به دنبال آن کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل بینی می شود.
 • بخور کردن باعث عرق کردن فرد می شود که به این وسیله سموم موجود از بدن خارج می شود.
 • بخور کردن باعث آرام شدن سیستم عصبی فرد می شود.

فعالیت هایی که بعد از عمل بینی باید انجام داد

این فعالیت های مختص به عمل بینی در سرما نیست و افراد در هر فصلی که عمل بینی را انجام می دهند باید این نکات و مراقبت هارا رعایت کنند.

 • از خیس شدن گچ و پانسمان بینی جلگیری کنید.
 • در صورت نیاز مطابق با آموزش هایی که پزشک در اختیار شما قرار داده پانسمان بینی خود را تعویض کنید.
 • برای کاهش تورم و جلوگیری از تغییر شکل بینی در هنگام استراحت زیر سر خودرا بلند کنید.
 • از فین کردن و فشار آوردن به بینی خودداری کنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین به ویژه در روزهای اولیه دوران نقاهت به شدت خودداری کنید.
 • از انجام فعالیت های ورزشی و سنگین خودداری کنید.
 • رژیم غذایی نرم را برای روز های بعد از عمل انتخاب کنید تا از تحرک زیاد ماهیچه های اطراف بینی جلوگیری بشود.
 • افراد در دوران نقاهت به هیچ وجه از عینک نباید استفاده کنند
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و لامپ های قوی خودداری کنید.
 • خودسرانه از دارو استفاده نکنید و در صورتی که احساس درد زیادی داشتیم حتما با پزشک خود مشورت کنید.
بیشتر بخوانید:  عمل بینی غضروفی استخوانی

قبل و بعد از عمل بینی

کارن کلینیک و عمل بینی در فصل سرما

کارن کلینیک با در اختیار داشتن به روز ترین تجهیزات پزشکی و جراحی آماده انجام انواع عمل های بینی در تمام فصول سال می باشد. پزشکان و تیم کلینیک زیبایی کارن در تمامی مراحل همراه مراجع کنندگان خود خواهد بود و در هر قدم آموزش های لازم را به آنها خواهد داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *