عمل بینی قبل یا بعد از بارداری

عمل بینی قبل یا بعد از بارداری؟

همانطور که میدانید سن مناسب برای عمل بینی بین سن ۱۷ تا ۳۵ سالگی است ، بدن اکثر بانوان در این سنین مناسب بارداری و فرزند آوری است ، از همین رو بیشتر بانوان به دلیل اینکه می ‌خواهند باردار شوند خود را از عمل بینی منع میکنند تا اتفاقی برای فرزند آینده شان اتفاق نیفتد.

عمل بینی بعد از بارداری

به طور حتم این مورد برای یک بار هم شده ذهن بانوان رو درگیر کرده که آیا عمل های زیبایی مثل عمل بینی بر روی بارداری های بعد عمل چه تاثیری دارد .

مطمئن باشید در پایان این مقاله به پاسخ تمام سوال های تان خواهید رسید ، با ما همراه باشید .

 

 

 

بارداری قبل از عمل بینی

اگر علاقه شدیدی به فرزند آوری دارید ، و میخواهید بلافاصله بعد از عمل بینی باردار شوید ، توصیه ما به شما این است که ، قبل از عمل بینی باردار شوید و آن را به بعد از عمل موکول نکنید .

تمل بینی پروسه طولانی دارد ، اولیه باید پزشک مناسب تان را پیدا کنید بعد از آن با معاینه و نظر پزشک نوع عمل بینی را انتخاب کنید ، آزمایش های مربوطه را بگذرانید ، موارد قبل عمل را رعایت کنید و در نتیجه عمل کنید ….

اما این قسمت تازه شروع ماجرا است ، چون باید دوره ریکاوری یا نقاهت بینی را بگذرانید ، دارو ها را مصرف کنید تا کم کم بعد از اتمام پروسه کلاژن سازی و ترمیم بینی ، بینی بر روی صورت‌ تان بنشیند و تورمی که دارد بخوابد.

خب همانطور که دیدید این پروسه حداقل در حالت خوش بینانه  یک سال زمان میبرد، البته این زمان به عوامل زیادی از جمله ضخیم بودن یا نبودن پوست ، گوشتی یا استخوانی بودن بینی ، مهارت جراح ، نوع عمل و ….. بستگی دارد .

پس اگر به فرزند علاقه دارید ، عمل را به بعد از زایمان موکول کنید .

 

 

عمل بینی همزمان با بارداری

خیلی از متخصصین با جراحی بینی حین بارداری مخالف هستند .

حتما برای شما سوال پیش می آید که بینی چه ربطی به رحم دارد !؟

بیشتر بخوانید:  عمل بینی مردان

باید بگوییم که بینی هیچ ربطی به رحم ندارد اما موردی که باعث خطرناک بودن عمل بینی حین بارداری میشود مواد بیهوشی است .

به دلیل حساس بودن بینی جراحان از مواد بیهوشی قوی برای بیهوش کردن یا بی حس کردن متقاضی عمل بینی استفاده می کنند از همین رو این ماده های بیهوشی بخصوص در سه ماهه اول بارداری می ‌توانند اثرات جبران ناپذیری بر روی جنین بگذارند.

این اثرات نه تنها برای جنین بسیار مشکل ساز است و حتی خطر های زیادی دارد بلکه برای مادر هم میتواند بسیار خطرناک باشد .

همانطور که در بالا گفته یکی از مراحل شروع برای عمل بینی دادن آزمایش های تجویز شده جراح می باشد یکی از این آزمایش ها ، آزمایش بارداری است که اگر این آزمایش مثبت باشد جراح شما را از عمل بینی منصرف میکند تا آن را به بعد از زایمان موکول کنید .

باید بدانید که عمل بینی حین بارداری خطر ریسک پذیری بالایی دارد و تقریبا هیچ جراحی تن به این عمل در این وضعیت نمی دهد و فرد متقاضی کننده هم نباید اسرار کند چون عمل در این مواقع به دلیل خطرات زیادی که دارد مسئولیت بالایی برای پزشک به وجود می آورد.

عمل بینی

 

بارداری بعد از عمل بینی

به طور کل بارداری بعد از عمل بینی خطراتی ندارد اما در این بین عواملی وجود دارد که باعث به وجود آمدن این خطرات می شود .

چندی از پزشکان بعد از گذشت دو تا سه ماه بعد از عمل بینی بارداری را مجاز و بلامانع می دانند ، اما توصیه ما به شما این است که سعی کنید بعد از گذراندن کامل دوران نقاهت بینی به بارداری فکر کنید .

به این دلیل که اگر باردار باشید و نیاز به عمل بینی دیگری پیدا کنید این اتفاق می‌ تواند برای شما مشکل ساز شود یا به طور مثال بنا بر دلایلی مجبور به استفاده از بعضی داروها و قرص های آنتی بیوتیک  برای بینی تان شوید در حالی که این قرص ها می تواند به جنین آسیب برساند ، از همین رو صبر کنید تا کاملا دوران نقاهت بینی تان بگذرد و دیگر تورمی وجود نداشته باشد و نیاز به دارویی نباشد ، بعد با خیال راحت به بارداری بی خطر فکر کنید .

بیشتر بخوانید:  عمل بینی غضروفی استخوانی

 

اثرات بارداری بر روی بینی جراحی شده

به طور کل به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش وزن ناگهانی در بارداری بدن دچار عوارضی می شود از جمله تورم

جدا از صورت و بدن ، همیشه بینی دچار تورم زیاد تری نسبت به بقیه اجزای صورت میشود ، این تورم امکان دارد باعث ضخیم شدن تیغه بینی و افزایش مخاط  یا تنگ شدن حفره های سینوسی شود که این موارد مشکل ساز است .

البته باید بدانید که امروزه جراحان ، با توجه به مهارتی که دارند از ایجاد این مشکلات در آینده و در بارداری فرد جلوگیری میکنند، پس نباید هیچ نگرانی در این رابطه داشته باشید .

البته متوجه هستید که ورم امکان دارد برای هر فردی در بارداری اتفاق بیافتد ، این تورم به مرور و بعد از زایمان کاملا از بین میرود ، اما اگر این مشکلات اختلالی در روند تنفسی شما ایجاد کرد حتما به پزشک برای رفع این مشکل مراجعه کنید .

 

نمونه تورم بینی در بارداری

 

 

انجام عمل بینی در شیردهی

همانطور که می‌ دانید نوزاد بسیار به مادر وابسته است چه در زمان بارداری که درون بدن مادر رشد میکند و چه در زمان بعد از بارداری که از شیر مادر تغذیه می کند تا به رشد مطلوب برسد .

باید به این مورد توجه داشته باشید که هر مواد غذایی و دارویی که مادر مصرف میکند در شیر آن جریان پیدا کرده و به نوزاد انتقال داده میشود ، پس اگر قبل از زایمان جراحی بینی داشته اید و هنوز دارو مصرف می کنید سعی کنید شیر خودتان را پمپاژ کرده و در جایی نگه دارید تا اثرات دارو از روی آن برود و بعد به نوزاد دهید اما اگر هنوز عمل بینی را انجام نداده و در فکر آن هستید سعی کنید عمل بینی را تا بعد از شیردهی به تعویق بیندازید .

بیشتر بخوانید:  عمل بینی مناسب چه کسانی است و برای چه افرادی خطرناک است؟

در صورتی که به انجام عمل بینی در شیردهی اسرار دارید برای نوزاد از شیر خشک استفاده کنید .

 

عمل بینی در زمان شیردهی

شیردهی و مواد بیهوشی

اگر در زمان شیردهی مورد عمل جراحی از جمله عمل بینی قرار گرفتید ، حتما برای شما سوال پیش می آید که داروهای بیهوشی بر روی شیر مادر تاثیر دارد یا نه؟

باید بگوییم که اثرات داروی بیهوشی تا ۱۲ ساعت در بدن مادر می ماند و بعد از ۱۲ ساعت اثری از آن در بدن و شیر مادر نخواهد بود .

اگر می خواهید به فرزند تان شیر دهید باید بعد از ۱۲ ساعت که از عمل تان گذشت شروع به شیردهی کنید البته اگر داروی خاصی استفاده نمی ‌کنید  .

اما اگر می ‌خواهید قبل از این ۱۲ ساعت هم به کودکتان شیردهید باید بدانید که مواد بیهوشی موجود در شیر باعث خواب آلودگی و گاهی کرختی و بی حسی کودک میشود .

 

بعد از بارداری بینی دچار افتادگی میشود؟

خیر بعد از بارداری بینی شما باعث افتادگی نمیشود که نیاز به عمل جراحی دوباره ای داشته باشید ، اما باید بدانید که در بارداری ورم ایجاد شده و باعث می شود اندازه بینی شما بیشتر شود و شما نباید نگران شوید چون این تورم مخصوص دوران بارداری بوده و بعد از زایمان به مرور از بین میرود .

 

بعد از عمل بینی میتوانیم زایمان طبیعی داشته باشیم ؟

عمل بینی باعث ایجاد هیچ فیلتری نمی شود که بگوییم عمل طبیعی ممنوع است .

اما از نظر ما بهتر است که عمل بینی بعد از زایمان طبیعی باشد به این دلیل که در زایمان طبیعی مادر دچار فشارهای زیادی می شود و تمام عصب های صورت و بینی تحت فشار قرار می گیرند ، امکان دارد عوارضی برای مادر داشته باشد پس توصیه ما این است که زایمان طبیعی را انجام داده و بعد از گذراندن دوران نقاهت به فکر عمل بینی باشید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *