جراحی پولیپ بینی

عمل پولیپ بینی+علائم و معرفی بهترین روش جراحی پولیپ

امروزه افراد زیادی به علت های مختلف اقدام به انجام عمل بینی می کنند، برخی افراد به دنبال بر طرف کردن مشکلات ظاهری بینی خود هستند و قصد دارند تا با انجام عمل بینی زیباتر و جذاب تر به نظر برسند.

برخی دیگر از افراد عمل بینی را با هدف برطرف کردن مشکلات ساختاری بینی اقدام به انجام عمل بینی می نمایند، شاید افرادی را دیده باشید که بینی خود را به علت داشتن پولیپ عمل کرده اند و از مزایای این عمل بهره برده اند. در این مقاله قصد داریم همه چیز در مورد عمل پولیپ بینی را بیان کنیم.

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ یکی از اعضای تشکیل دهنده بافت بینی است که به شکل قطره ای معلق و آویزان است، پولیپ ها ساختاری نرم دارند. پولیپ ها در مجرای بینی و در مسیر سینوس ها قرار دارد و عمدتا عفونت های موجود در این قسمت، آلرژی ها یا اختلالات ایمنی بدن منجر به تشکیل آنها می شود.

در برخی موارد پولیپ بینی بدون هیچگونه عارضه ای تشکیل می شود و مشکلی را برای فرد بوجود نمی آورد ولی در برخی موارد و به علت هایی که در همین مقاله به آن اشاره خواهیم کرد، بافتی ملتهب را تشکیل می دهد و باعث بوجود آمدن مشکلات تنفسی و انسداد مسیر تنفس فرد می شود.

عمل پولیپ بینی چیست؟

عمل پولیپ بینی نوعی از عمل بینی است که با هدف برطرف کردن مشکلات بینی و از بین بردن عوارض پولیپ برای افراد انجام می شود.

پولیپ بینی

چه افرادی ممکن است به پولیپ بینی مبتلا شوند؟

همه افراد ممکن است به پولیپ بینی مبتلا شوند اما در برخی افراد از جمله افراد میانسال به ویژه بانوان بالای 40 سال و کودکانی که دارای مشکلات و بیماری های زیر هستند احتمال ابتلا به پولیپ بینی بیشتر است.

 • کودکانی که دارای مشکلات تنفسی هستند.
 • کودکانی که دارای سینوزیت مزمن هستند.
 • کودکانی که مبتلا به آسم هستند.
 • کودکانی که دارای بیماری زکام هستند.

افرادی که دارای پولیپ بینی هستند چه علائمی دارند؟

درصورتی که یک یا چندین مورد از علائمی را که در ادامه به آن اشاره می کنیم را دارید، باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه تا درصورت ابتلا به پولیپ بینی تصمیمات لازم را جهت برطرف کردن مشکل اتخاذ نمایید.

 • درصورتی که در حالت عادی دچار آبریزش بینی بینی هستید، ممکن است دچار پولیپ بینی باشید.
 • آبریزش از پشت بینی نیز یکی دیگر از علائم پولیپ بینی است.
 • کیپ شدن بینی به مدت طولانی
 • ضعیف شدن قدرت بویایی و عدم توانایی فرد در تشخیص بوها
 • احساس کردن درد در ناحیه سر و صورت
 • احساس درد در دندانهای بالا
 • تشدید درد در ناحیه صورت، اطراف بینی و پیشانی
 • زیاد شدن خارش در ناحیه اطراف چشم ها
 • خرپف کردن فرد در زمان خواب
 • کاهش توانایی در دم و بازدم

راه های تشخیص پولیپ بینی

زمانی که به پزشک مراجعه می کنید او از روش های مختلفی برای تشخیص و بررسی بینی شما استفاده می کند که در این قسمت به معرفی آنها می پردازیم.

تشخیص چشمی در برخی موارد پولیپ ها را با بررسی چشمی می توان دید و تضخیص لازم را اعمال کرد
تشخیص با استفاده از آندوسکوپی در صورتی که پزشک نتواند شرایط بینی را با چشم بررسی کند می تواند بوسیله دستگاه های آندوسکوپی پولیپ هارا بررسی کند و تصمیمات لازم را اتخاذ نماید.
تشخیص با کمک سی تی اسکن و ام آر آی در صورتی که پولیپ ها در عمق سینوس ها پنهان شده باشد و با استفاده از روش های قبل نتوان به بررسی آنها پرداخت، پزشک اقدام به تجویز سی تی اسکن یا ام آرآی می نماید.
آزمایش آلرژی انجام آزمایش های آلرژی می تواند به تشخیص استعداد ابتلا به پولیپ بینی را مشخص کند.
آزمایش فیبروز سیستیک این آزمایش برای کودکانی تجویز می گردد که مبتلا به پولیپ بینی شده باشند.
بیشتر بخوانید:  9 نکته کلیدی مراقبت های بعد از عمل بینی

 

عمل جراحی پولیپ بینی مناسب چه کسانی است؟

بعد از اینکه پزشک پولیپ بینی و شدت التهاب آن را تشخیص داد در صورت امکان از روش های بدون جراحی و با استفاده از دارو اقدام به کنترل و رفع مشکل فرد می نماید.

جراحی پولیپ بینی

اما کنترل پولیپ بینی و کاهش التهاب آن در برخی افراد ممکن نیست، به همین علت پزشک برای حل کردن مشکل این افراد روش جراحی پولیپ بینی را پیشنهاد می دهد.

چگونه می توان از ابتلا به پولیپ بینی جلوگیری کرد؟

روش ها و عادت هایی وجود دارد که با رعایت آنها و عادت کردن به انجام آنها در فعالیت های روزانه می تواند شمارا از ابتلا به پولیپ بینی و عوارض آن مصون بدارد.

 • مرطوب نگه داشتن محیط زندگی هم به کودکان هم به بزرگسالان در جلوگیری از ابتلا به پولیپ بینی کمک شایانی می نماید.
 • استفاده از مواد غذایی مانند آناناس که شامل بروملین باشد در رژیم غذایی باعث تقوت سیستم ایمنی بدن می گردد و در نهایت روند پیشرفت و ملتهب شدن پولیپ را کند می کند.
 • شست و شوی روزانه بینی می تواند به کودکان و بزرگسالان در جلوگیری از بزرگ شدن پولیپ بینی کمک زیادی بکند.
 • استفاده از پروبیوتیک ها
 • استفاده از روغن درخت چای نیز توسط برخی متخصصان توصیه شده است.

روش های درمان پولیپ بینی

روش های مختلفی برای درمان پولیپ بینی وجود دارد که پزشک با توجه به آزمایشات و بررسی هایی که انجام میشود، تشخیص می دهد که از کدام روش استفاده کند تا کمترین عارضه متوجه فرد باشد و مشکل او کاملا بر طرف شود.

در برخی موارد پزشک از روش های غیر تهاجمی برای بر طرف کردن مشکل استفاده میکند و در برخی موارد پزشک اقدام به انجام جراحی پولیپ بینی می نماید. در ادامه به معرفی برخی روش های درمان پولیپ بینی میپردازیم.

استفاده از داروی کورتیکو استروئید برای درمان پولیپ بینی

ماموریت اصلی این دارو نفوز به بافت بینی و کاهش التهاب حفره های بینی و همچنین کاهش حجم پولیپ ها است. در برخی موارد استفاده از این دارو باعث از بین رفتن کامل پولیپ بینی نیز می گردد.

دارو درمانی

این دارو بصورت اسپری در بازار وجود دارد و معروف ترین نوع آن عبارتند از:

 • فلوتیکازول
 • نازونکس
 • بودزوناید
 • تریامسینولون

در صورتی که فرد بعد از استفاده از این دارو به نتیجه نرسد و مشکل او حل نشود، پزشک اقدام به تجویز داروهای کورتیکو استروئید خوراکی می نماید. اما با توجه به این مسئله که ممکن است داروهای کورتیکواستروئید خوراکی عوارض خطرناکی را برای فرد به دنبال داشته باشد، پزشک این داروهارا برای مدت کوتاهی تجویز می نماید.

اگر فرد با مصرف داروهای کورتیکواستروئید خوراکی بهبود نیابد در نهایت پزشک روش جراحی پولیپ بینی را انتخاب و عمل می نماید.

داروهای مفید برای از بین بردن پولیپ بینی

علاوه بر داروهای کورتیکو استروئید که به تفصیل در مورد آن توضیح دادیم، در برخی موارد ممکن است پزشک داروهایی مثل آنتی هیستامین ها و آنتی بیوتیک ها را برای کاهش التهاب پولیپ ها و از بین بردن آن ها تجویز نماید.

توجه داشته باشید در صورتی که دارای علائم پولیپ بینی هستید پیش از مصرف هرگونه دارو یا اقدام به خوددرمانی حتما به پزشک متخصص مراجعه و در مورد آن با او مشورت کنید ئ از استفاده خوسرانه از هرگونه دارو خودداری نمایید.

 

عمل جراحی پولیپ بینی

استفاده از روش جراحی برای درمان پولیپ بینی آخرین راه برای از بین بردن این عارضه است، همانگونه که گفته شد ابتدا راه های غیر تهاجمی مورد ارزیابی قرار می گیرد تا فرد دچار عوارض ناشی از جراحی پولیپ بینی نشود.

عمل جراحی پولیپ بینی به دو طریق عمل جراحی آندوسکوپی سینوس و عمل جراحی سینوس انجام می شود. لازم به ذکر است که روش دوم یعنی عمل جراحی سینوس روشی است که در گذشته برای از بین بردن پولیپ ها مورد استفاده قرار می گرفته است.

با پیشرفت تکنولوژی و ابزار ها روش جدیدی به نام جراحی آندوسکوپی سینوس نیز ابدا شد که هم عوارض کمتری برای فرد به همراه دارد و هم مدت زمان عمل و ریکاوری بعد از عمل و همچنین دوره نقاهت را برای فرد کوتاه تر کرده است.

بیشتر بخوانید:  عمل بینی در فصل زمستان و سرما|تاثیرات و مزایا و معایب

بهترین روش جراحی پولیپ بینی: جراحی آندوسکوپی سینوس

جراح با استفاده از این روش پولیپ هارا از بافت سالم سینوس جدا کرده میکند. او در ابتدا اندوسکوپ را وارد حفره های بینی میکند، در مرحله بعد با استفاده از ابزار های کوچک بافت خراب را از بافت سالم سینوس جدا می نماید.

بعد از آن اقدام به ترمیم بافت های سینوس می نماید. پزشک با استفاده از این روش می تواند فعالیت هایی را انجام دهد تا بیمار بعد از عمل پولیپ بینی خیلی راحت تر از بینی تنفس نماید. این عمل به صورت سرپایی و در کلینیک یا مطب پزشک انجام می شود و مثل عمل بینی نیاز به بیهوشی کامل و انجام اقدامات سنگین نیست.

عمل پولیپ بینی

باتوجه به موارد گفته شده طبیعتا دوره نقاهت این روش از جراحی بسیار کمتر و راحت تر از روشی است که فرد بیهوشی دریافت کند.

عمل جراحی سینوس چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی سینوس روشی است که پزشکان از مدت ها پیش برای برطرف کردن مشکلات پولیپ، از بین بردن توده های سرطانی و عفونت های شدید در ناحیه بینی استفاده می کردند.

در این روش پزشک اقدام به ایجاد شکاف هایی به منظور اعمال تغییرات در لایه های داخلی بینی می کند و بعد از آن اقدام به جداسازی بافت های خراب، پولیپ ها یا توده های سرطانی بدخیم می نماید. معمولا این روش برای پولیپ هایی که با درمان دارویی از بین می روند و کنترل می شوند استقاده نمی شود.

جراحی پولیپ بینی به روش پولیپکتومی

در این روش پزشک برای جداسازی پولیپ ها و از بین بردن آنها، دستگاهی را از طریق حفره ها وارد بینی میکند. این دستگاه خاصیت ربایشی و مکندگی دارد که همین ویژگی باعث میشود تا پولیپ ها از سینوس جدا بشوند.

جراحی پولیپ بینی در کودکان

برخی از کودکان به طور مادرزادی دارای زمینه بیماری های مزمن می باشند که همین بیماری ها علت اصلی بوجود آمدن پولیپ بینی در کودکان است. برخی از این بیماری های مزمن عبارتند از: سینوزیت مزمن، رینیت آلرژیک، آسم وانواع دیگر آلرژی

در صورتی که کودک مبتلا به بیماری هایی باشد که بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر گذار هستند باشد، احتمال ابتلا به پولیپ بینی را نیز افزایش می دهد.

جلوگیری از ابتلا کودک به پولیپ بینی

با رعایت نکاتی که در ادامه به آن اشاره می کنیم می توانید روند پیشرفت و ملتهب شدن پولیپ را کند کرده و از کودک خود در مقابل مبتلا شدن به پولیپ بینی تا حد ممکن جلوگیری کنید.

 • آلرژی های فصلی و سرماخوردگی های کودکان را جدی بگیرید و برای درمان آنها حتما به پزشک مراجعه کنید و تا اتمام دوره درمانی مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک بر مصرف به موقه و درست داروها نظارت کنید.
 • کودکان را از محیط هایی که در آن مواد شیمیایی، گرد و غبار، دود سیگار وقلیان و یا مواد مخدر دیگر یافت می شود دور کنید.
 • در صورت مشاهده علائم پولیپ بینی در کودک خود، حتما به پزشک مراجعه و مطابق با دستورات او عمل کنید.
 • از مرطوب کننده های محیط برای مرطوب نگه داشتن خانه یا محیطی که کودکان در آن حضور دارند استفاده کنید.
 • بینی کودک را حداقل دوبار در روز شست و شو دهید تا محیط داخلی بینی او مرطوب بماند و این کار را به او نیز آموزش دهید تا با سرم های شست و شو انجام دهد.

علائم داشتن پولیپ بینی در کودکان

بوجود آمدن پولیپ بینی در کودکان ممکن است عوارض خطرناکی را برای آنها به همراه داشته باشد. در ادامه به معرفی برخی از این عوارض می پردازیم.

 • آبریزش بینی زیاد کودک
 • گرفتگی بینی و بوجود آوردن مشکل برای کودک
 • از بین رفتن یا کم شد توانایی کودک در تشخیص بو و مزه
 • سردرد و فشار های سینوسی

درمان پولیپ بینی در کودکان

پولیپ بینی در کودکان معمولا با استفاده از برخی داروها کنترل خواهد شد و نیازی به انجام روش های تهاجمی و جراحی پولیپ بینی نیست.

بهترین زمان مراجعه افراد دارای پولیپ به پزشک چه زمانی است؟

درصورتی که فرد علائمی را که در این مقاله ذکر کردیم را به مدت طولانی 10 تا 12 روز به طور مداوم تجربه کرده است باید حتما به پزشک متخصص مراجعه و تحت نظر وی به انجام آزمایش های لازم در جهت تشخیص مشکل اصلی بپردازد.

بیشتر بخوانید:  عمل بینی ترمیمی یا جراحی ثانویه چیست؟ + نمونه کار

عمل پولیپ

برخی دیگر از شرایطی که در صورت پیش آمد فرد باید سریعا به پزشک مراجعه کند را در ادامه معرفی میکنیم.

 1. کیپ شدن کامل بینی و سخت شدن نفس کشیدن برای فرد.
 2. شدت گرفتن علائم بیماری بطور ناگهانی
 3. مشاهده شدن تورم در اطراف چشم ها
 4. بالا رفتن تب و افزایش سردرد

مدت زمان انجام جراحی پولیپ بینی چقدر است؟

طبق مشاهدات انجام شده در مرکز عمل بینی کارن کلینیک مدت زمان انجام جراحی پولیپ بینی از نیم ساعت تا 4 ساعت بسته به اندازه پولیپ ها و تعدا آنها متغیر است.

آیا افرادی که مبتلا به آسم هستند ممکن است به پولیپ بینی مبتلا بشوند؟

در جواب به این سوال باید گفت که بله، بصورت کلی هم افرادی که مبتلا به بیماری آسم هستند ممکن است به پولیپ بینی دچار بشوند و هم افرادی که به پولیپ بینی دچار می شوند در صورتی که بعد از انجام عمل جراحی پولیپ بینی مراقبت های لازم را به عمل نیاورند ممکن است به آسم مبتلا بشوند

نکته های مهم که بعد از جراحی پولیپ بینی باید رعایت شوند

 • داروهایی را که پزشک برایتان تجویز می کند را حتما مطابق با دستور و طبق زمانبندی مصرف نمایید.
 • جلسات چکاپ و معاینه که پزشک برای بررسی شرایط بینی بعد از جراحی پولیپ بینی معین می کند را حتما شرکت کنید.
 • بعد از عمل پولیپ بینی حداقل به مدت 14 روز از مصرف داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپرین و ایبوپروفن خودداری کنید.
 • درصورتی که احساس درد زیادی داشتید می توانید بامشورت پزشک از مسکن هایی که پزشکتان برایتان تجویز می کند استفاده کنید.
 • حمام کردن با آب گرم بعد از انجام جراحی پولیپ بینی ممنوع است. بهترین زمان استحمام و شرایط انجام این کار را پزشک بعد از انجام عمل بینی به شما آموزش می دهد.
 • معمولا پزشکان توصیه می کنند در دوران نقاهت بعد از عمل جراحی پولیپ بینی از انجام برخی فعالیت ها از جمله رانندگی کردن، انجام کارهای سنگین، خم شدن به مدت طولانی، پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری کنید.
 • بعد از عمل بینی تا مدتی باید روی کمر خوابیده و از خوابیدن روی شکم و پهلو ها جدا خودداری نمایید.
 • پزشکان توصیه می کنند در زمان خوابیدن با استفاده از چند بالشت سرخود را از تشک فاصله بدهند.
 • فرد بعد از انجام عمل پولیپ بینی تا حداقل 15 روز باید از استعمال هرگونه دخانیات خودداری نماید و حتی در معرض دود سیگار و قلیان نیز قرار نگیرد.
 • در صورتی که احساس کیپ بودن بینی را داشتید به خاطر داشته باشید که به یچ وجه نباید با فین کردن اقدام به باز کردن یا تخلیه بینی نمایید. در دوران نقاهت کاملا باید مراقب بینی باشید و از وارد کردن هرگونه فشار به آن خودداری کنید.

احساس درد زیاد بعد از انجام عمل جراحی پولیپ بینی

عمل بینی از جمله عمل های دردناک و تهاجمی در بین عمل های زیبایی است، اما جراحی پولیپ بینی امروزه با استفاده از روش های آندوسکوپی و ابزارهای به روز در مرکزعمل بینی و کلینیک زیبایی کارن انجام می شود تا فرد کمترین درد را احساس کند. از طرفی پزشکان کارن کلینیک در تمامی مراحل از مشاوره قبل از انجام حراحی پولیپ بینی تا بهبودی کامل لعد از عمل همراه شما خواهند بود و در هر مرحله آموزش های لازم را به شما خواهند داد.

عوارض جراحی پولیپ بینی چیست؟

عمل جراحی پولیپ بینی نوعی از عمل بینی است و طبیعی است که عوارضی که فرد ممکن است به آن دچار شود با عمل بینی مشترک باشد. عوارض عمل جراحی پولیپ بینی شامل مواردی چون تورم در ناحیه بینی و اطراف آن، مشاهده کبودی در ناحیه بینی و اطراف آن، خونریزی بینی  به صورت کم  می شود. اما در نظر داشته باشید که موارد ذکر شده را فرد باید بصورت نرمال تجربه کند و در صورتی که مقدار خونریزی بینی زیاد باشد یا تورم و کبودی زیادی را در ناحیه بینی مشاهده کنید باید به پزشک خود مراجعه کنید.

قیمت عمل پولیپ بینی

با توجه به تاثیر گذاری فاکتور های بسیار بر روی هزینه این پروسه بهتر است برای آگاهی از این هزینه به مطب جراح گوش و حلق و بینی مراجعه و تحت معاینه وی قرار بگیرید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *