مراقبت های پیش از عمل بینی

9 نکته مهم مراقبت های پیش از عمل بینی

مراقبت های پیش از عمل بینی یکی از مواردی است که افرادی که قصد انجام عمل بینی را دارند با داشتن اطلاعات در مورد کم و کیف انجام عمل و نکته هایی که بتواند عمل را ساده تر و عوارض ناشی از آن را کم کند به شدت می تواند مفید باشد.

در این مقاله قصد داریم در مورد اقداماتی که باید پیش از عمل جراحی بینی انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید را مورد بررسی قرار دهیم.

 

قبل و بعد از عمل بینی

اقدامات شب قبل از عمل بینی

 • با توجه به سخت شدن استحمام در دوران نقاهت لازم است در شب قبل از انجام عمل بینی استحمام نمایید.
 • آماده کردن لباس های دکمه دار که تعویض آنها راحت باشد، چراکه به علت وجود پانسمان بینی نمیتوان از لباس های معمولی و بدون دکمه استفاده کرد.
 • حدود 8 ساعت پیش از مراجعه به مرکز درمانی از وردن و آشامیدن خودداری کنید. زیرا در زمان عمل معده فرد باید خالی باشد.
 • خواب کامل و خوبی را در شب پیش ازعمل بینی تجربه کنید.
 • داروهایی را که پزشک تجویز کرده است را تهیه و در روز عمل با خود همراه داشته باشید.
 • در روز عمل حتما یک یا دو نفر را همراه خود داشته باشید.
 • در روز عمل نتایج آزمایشات انجام شده را همراه خود داشته باشید.
 • در روز قبل ازعمل بینی حتما آب و مایعات به میزان کافی استفاده کنید.

نکات و مراقبت های پیش از عمل بینی

در این قسمت قصد داریم به شرح اقدامات قبل از عمل بینی بصورت کلی بپردازیم و پس از آن موارد را بطور مفصل شرح خواهیم داد.

 1. انتخاب هدف از انجام عمل بینی
 2. یافتن پزشک جراح بینی باتجربه و ماهر
 3. بررسی رزومه و نتایج عمل هایی که پزشک تاکنون انجام داده است
 4. شرکت در جلسه مشاوره پیش از عمل و تبادل نظر در رابطه با نتایج مورد انتظار
 5. آماده شدن برای عمل بینی

1-هدف از عمل جراحی بینی

یکی از نکته هایی که باید پیش از عمل بینی به آن توجه شود این است که هدف از انجام عمل جراحی بینی چیست و به چه دلیلی باید اقدام به ایجاد تغییرات در بینی کرد.

بوجود آوردن تغییرات در بینی با اهداف مختلفی از جمله (کم کردن سایز بینی، برداشتن قوزبینی، درمان انحراف بینی، درمان پولیپ بینی) انجام می گردد.

بیشتر بخوانید:  چرب شدن پوست بینی

افرادی که به علت های درمانی از روش رینوپلاستی استفاده می کنند، باید بدانند که به احتمال زیاد مجبوربه ایجاد تغییرات زیبایی نیز خواهند شد.

در جلسه مشاوره ای که پیش از عمل با پزشک برگزار می شود هدف فرد و انتظارات وی از نتیجه عمل بینی مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد.

پزشک انتظارات شما را از نتیجه عمل با شرایط فعلی بینی و روش های در دسترس برای انجام این عمل در نظر میگیرد و بهترین روش را برای برطرف کردن مشکلات بینی و رساندن شما به هدف و نتیجه مطلوب انتخاب می نماید.

2-انتخاب جراح بینی با تجربه

به جرئت می توان گفت که دقت به خرج دادن در این مسئله با به نتیجه مثبت و عالی رسیدن در عمل بینی ارتباط مستقیم دارد.

انتخاب یک پزشک باتجربه و ماهر در زمینه عمل بینی از روش های مختلف امکان پذیراست، افراد می توانند از دوستان و اطرافیان که در گذشته عمل بینی را انجام داده اند در رابطه با پزشک معالج بپرسند یا اینکه با استفاده از جست و جو در شبکه های اجتماعی اقدام به یافتن پزشک مورد نظر بکنند.

فرد باید سوابق تحصیلی پزشک را مورد بررسی قرار دهد تا از مرتبط بودن رشته تحصیلی با فعالیت فعلی پزشک اطمینان حاصل کند.

در مرحله بعد نوبت به بررسی رزومه ی تصویری از عمل های انجام شده توسط پزشک نماید، تصاویر پیش و پس ازعمل از مراجعین قبلی پزشک گویای تبهر پزشک در این امر خواهد بود.

در صورتی که بررسی هارا انجام دادید و پزشک مورد نظرتان را انتخاب کردید باید از او نوبت معاینه دریافت و برای مشورت و برنامه ریزی به او مراجعه کنید.

جلسه مشاوره با جراح بینی

در این جلسه پزشک اقدام به معاینه و بررسی های کلی از بینی شما می پردازد تا هم با اهداف شما و هم با مشکلات بینی شما به لحاظ ساختاری و زیبایی آشنا بشود.

بسیار مهم است که در این جلسه انتظارات دقیق خودرا از انجام عمل بینی با پزشک مطرح بکنید و البته در رابطه با مشکلات تنفسی یا مشکلات دیگری که در مورد بینی شماس با وی مطرح کنید.

بیشتر بخوانید:  لیپوساکشن چیست؟همه چیز در مورد مزایا و معایب

جلسه مشاوره با پزشک جراح بینی

 

رژیم غذایی، داروهایی که به دلایل مختلف مصرف میکنید، حساسیت های دارویی، حساسیت های غذایی و سابقه بیماری ها از جمله مواردی هستند که حتما در این جلسه باید درموردشان با پزشکتان درمیان بگذارید.

 

3-تامین ویتامین های مورد نیاز بدن قبل از رینوپلاستی

از دیگر نکته های مهم که باید قبل از انجام عمل بینی به آن توجه داشته باشید این است به دلیل محدودیت هایی که بعد از عمل جراحی بینی برای فرد پیش آمد میکند، تامین ویتامین مورد نیاز بدن قبل از عمل بینی به سریع تر شدن روند بهبودی کمک شایانی می کند.

ویتامین C تنها ویتامینی است که محدویتی در مصرف آن پیش از عمل وجود ندارد.

4-انجام آزمایش های پیش از عمل بینی

انجام آزمایش هایی که پزشک برای فرد تجویز می کند از دیگر نکته های مراقبت پیش از عمل بینی است، انجام این آزمایش ها بدن فرد را از جهت های مختلف مورد ارزیابی قرار می دهد. پزشک بر همین اساس برنامه عمل را تنظیم می کند. از مهم ترین آزمایش های پیش از عمل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • آزمایش خون
 • آزمایش CBC
 • تست بارداری
 • سی تی اسکن
 • آزمایش الکتروکاروگرام
 • آزمایش قندخون
 • آزمایش ادرار

آزمایشات پیش از عمل بینی

5-رژیم رفتاری پیش از عمل بینی

 • عدم مصرف دخانیات حداقل به مدت 14روز پیش از عمل
 • عدم استفاده از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین و ایبوبروفن (در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید و اجبار در مصرف چنین داروهایی دارید حتما با پزشک درمیان بگذارید.)
 • عدم استفاده از هرگونه دخانیات و نیکوتین حداقل به مدت 14روز پیش ازرینوپلاستی
 • نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی در روز قبل از عمل
 • استحمام بدن در روز قبل از عمل بینی
 • مصرف داروها و توصیه های غذایی پزشک برای مرحله پیش از عمل بینی
 • آماده سازی غذاهای نرم و مقوی برای دوره نقاهت بعد ازعمل
 • تراشیدن موهای صورت برای آقایان پیش از انجام عمل بینی الزامی است
 • بانوان در روز عمل هیچگونه آرایشی بر روی صورت خود نباید داشته باشند

6-از بین بردن نگرانی از مهم ترین نکات مراقبت های پیش از عمل بینی

داشتن استرس و نگرانی پیش از هرگونه عملی ممکن است برای فرد پیش بیاید که امری کاملا طبیعی است، فرد عموما از مسائلی که تحت کنترل وی نباشد تا حدودی حراس دارد.

بیشتر بخوانید:  تفاوت بینی گوشتی و استخوانی چیست؟ + عکس

اما به این نکته توجه کنید که شما کلیه نکات و اقداماتی را که باید برای آسان شدن عمل انجام میدادید را به خوبی انجام داده اید، حتی آزمایش های لازم را نیز بصورت تمام و کمال انجام داده اید و خود را از هر جهت بررسی و آماده برای انجام عمل بینی نموده اید.

اقدام دیگری که می توانید در راستای کم کردن استرس و نگرانی خود انجام دهید این است که در مورد این ترس با پزشک بیهوشی و جراح بینی صحبت کنید، آنها حتما مواردی را به شما خواهند گفت که باعث کاهش استرس و نگرانی های شما خواهد شد.

7-آیا مبتلا بودن به بیماری یا سرماخوردگی بر روی عمل بینی تاثیر دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که حتما در رابطه با بیماری هایی که به آن مبتلا هستید و داروهایی که مصرف میکنید باید با پزشک صحب کنید و به او اطلاع دهید تا در صورتی که بیماری شما یا داروهایتان در روند عمل یا بعد از آن اخلالی ایجاد میکند، پزشک تصمیمات لازم را اخذ کند.

طبق نظر پزشکان افرادی که به بیماری سرماخوردگی مبتلا هستند به علت درگیر بودن بینی و سینوس ها بهتر است عمل رینوپلاستی را به بعد از بهبودی منتقل کرد.

8-اثرات پریودی در روند عمل بینی

پریود بودن بانوان در عمل جراحی بینی اخلالی ایجاد نمی کند و الزامی برای به تعویق انداختن عمل به علت وجود ندارد، اما برخی افراد ترجیح می دهند در زمانی اقدام به انجام عمل بینی نمایند که در آرامش روحی و روانی کامل باشند. دراین صورت با هماهنگی پزشک می توانند تا اتمام دوره قائدگی این عمل را به تعویق بیاندازند.

9-عمل بینی دشمن بارداری

با توجه به اینکه برای انجام عمل بینی پزشک ملزم به استفاده از داروهای بیهوشی می باشد، احتمال آسیب دیدن جنین دراثر این داروها بسیار زیاد است.

حاملگی و عمل بینی

بنابراین پزشکان توصیه میکنند این عمل را پیش از بارداری انجام دهید و تا اتمام دووره نقاهت این عمل اقدام به باردار شدن نکنید یا انجام این عمل را به 2ماه بعد از زایمان موکول کنند.

 

با رعایت نکته هایی که در این مقاله در مورد مراقبت های پیش از عمل بینی گفته شد به راحتی می توانید خود را برای روز عمل آماده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *