خواب بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی یکی از دغدغه های افرادی است که عمل بینی را انجام داده اند. ندانستن نکته های لازم در مورد نحوه خوابیدن ممکن است به افزایش تورم صورت و یا بوجود آمدن عوارض دیگر برای فرد منجر شود.

عمل بینی از جمله عمل های تهاجمی و سنگین در صنعت زیبایی به شمار میرود، رعایت نکته هایی که پزشک در مورد نحوه خوابیدن توصیه می کند و همچنین در این مقاله به آن اشاره میکنیم به فرد در گذراندن دوره نقاهت کمک زیادی خواهد کرد.

استراحت و خوابیدن بعد از عمل بینی

در این مقاله قصد داریم همه چیز در مورد نحوه استراحت کردن و خوابیدن بعد از عمل بینی در شرایط مختلف و نکته های لازم را بررسی کنیم و آموزش های لازم را برای هرچه کمتر کردن عوارض عمل بینی به شما آموزش بدهیم.

بی خوابی بعد از عمل بینی

از مشکلاتی که بعد ا زعمل بینی برای افراد پیش می آید عدم توانایی در خوابیدن به صورت عادی است. این مسئله به علت وجود پانسمان و تامپون ها و همچنین به علت بوجود آمدن تغییراتی در ساختار بینی برای فرد اتفاق خواهد افتاد.

اگر بعد از عمل بینی دچار این عرضه شدید بدانید که این اتفاقی طبیعی است و برای اکثر افرادی که عمل رینوپلاستی را انجام می دهند اتفاق خواهد افتاد.

اهمیت خوابیدن بعد از عمل بینی

عمل بینی یکی از عمل های سنگین وتهاجمی در حوزه زیبایی است و فشار زیادی را به فرد مخصوصا در دوران نقاهت وارد میکند.

داشتن تغذیه مناسب و مقوی در دوران نقاهت و خوابیدن به مقدار بیشتر از حد معمول به شدت در تقویت بدن و کمک به بهبودی بدن نقش دارد.

پزشکان به افرادی که عمل بینی را انجام داده اند توصیه می کنند که در روز حداقل بین 8 تا 10 ساعت را به خواب پردازند تا سیستم ایمنی بدن بتواند زودتر اثرات زخم ها و کبودی های ناشی از عمل بینی را از بین ببرد.

چرا باید به نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی دقت کنیم؟

انتخاب حالت مناسب برای خوابیدن بعد از عمل بینی با کم شدن یا بیشتر شدن عوارض عمل بینی رابطه ای مستقیم دارد. به همین دلیل بسیار مورد اهمیت است که در مورد این مسئله تمام نکته های لازم را یادبگیرید.

در صورتی که نکته های مربوط به نحوه خوابیدن را یاد بگیرید هم روند بهبودی خود را کوتاه تر می کنید هم به بی خوابی هایتان پایان می دهید.

ازطرفی برعکس این نکته نیز ممکن است، درصورتی که به توصیه ها عمل نکنید دچاره بی خوابی خواهید شد و در صورت خوابیدن در پوزیشن نامناسب تورم و کبودی های صورت نیز افزایش خواهند یافت.

بیشتر بخوانید:  بهترین جراح بینی گوشتی

آیا شیوه خاصی برای خوابیدن بعد از عمل بینی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله، در ادامه این مقاله انواع حالت های مناسب برای افرادی را که عمل بینی را انجام داده اند معرفی می کنیم.

انواع نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

پزشکان کارن کلینیک بعد از انجام جراحی بینی روش های مناسب خوابیدن که برای شما مناسب است را به طور کامل آموزش خواهند داد تا عوارض عمل بینی برای شما به حداقل برسد.

1-خوابیدن روی کمر

یکی از حالت هایی که افراد در آن به راحتی و با خیال راحت می توانند به استراحت بپردازند وابیدن بر روی کمر است. دراین روش فرد باید سره خودرا با استفاده از چند بالشت از تشک فاصله بدهد تا نیروی گرانش زمین در زاویه مناسبی از صورت قرار بگیرد.

خوابیدن روی کمر بعد از عمل بینی

دلیل این کار کاهش تورم ناشی از عمل بینی است، همچنین توصیه می شود با قرار دادن بالشت های اضافه در زیر دستان از غلت خوردن در هنگام خواب جلوگیری کنید.

ممکن است با گذشت مدتی در این حالت بودن از ناحیه کمر احساس درد کنید که با قرار دادن بالشت در زیر زانوها این مشکل را نیز به راحتی می توانید حل کنید.

2-خوابیدن به پهلو بعد از عمل بینی

ممکن است افراد با خوابیدن بر روی کمر بعد از مدتی احساس خستگی بکنند و علاقه زیادی به خوابیدن برروی پهلو ها داشته باشند. درباره این موضوع نیز باید گفت در صورتی که بینی با بالشت یا سطح دیگری برخورد نداشته باشد مشکلی ندارد.

اما تا جایی که ممکن است از حالت اول یعنی خوابیدن بر روی کمر استفاده بکنند تا عوارض عمل بینی و تورمات ناشی از آن به حداقل برسد.

3-خوابیدن روی شکم بعد از عمل بینی

خوابیدن در این حالت برای دوران بعد از عمل بینی به هیچ وجi توصیه نمی شود، به عgت اینکه بینی با بالشت یا سطح تشک برخورد دارد.

و همچنین خوابیدن فرد در این حالت افزایش تورم صورت و احتمال خونریزی را به شدت افزایش می دهد. بنابراین بهتراست از همان روش اول یعنی خوابیدن روی کمر با دستورالعملی که به آن اشاره شد استفاده شود.

نکات کلیدی درباره نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

به نکات مهم زیر درباره نحوه استراحت پس از جراحی رینوپلاستی دقت کنید:

کمپرس یخ: داروی کاهش تورم بعد از عمل بینی و خواب راحت

طبیعی است که افراد بعد از عمل بینی به علت داشتن ناراحتی ها و عدم توانایی در نفس کشدن با بینی به دنبال راهی برای بهبودی سریعتر باشند.

استفاده از کمپرس یخ یکی از راه هایی است که به شدت در کم کردن تورم و کبودی بینی و اطراف بینی به افراد توصیه می شود.

کمپرس یخ داروی خواب بعد از عمل بینی

حتما پیش از خواب کمپرس یخ را در ناحیه مذکور قرار دهید تا هم به سریعتر شدن روند بهبودی کمک کند هم تورم و کبودی های این ناحیه را از بین ببرد.

درستورالعمل استفاده از کمپرس یخ وبازه دوره ای استفاده از آن توسط پزشکتان به شما گفته خواهد شد، معمولا پزشکان توصیه می کنند که استفاده از کمپرس یخ را از حدود 3روز بعد از انجام عمل بینی شروع کنید.

هنگام خواب از دیگران فاصله بگیرید

در روزهای اولیه بعد از عمل رینوپلاستی، بینی هنوز حالت تثبیت شده ای را بدست نیاورده است و به شدت در این دوران مستعد آسیب پذیری است.

بیشتر بخوانید:  انتخاب نوع بیهوشی در جراحی بینی

به همین علت پزشکان توصیه می کنند که در روزهای بعد از عمل به ویژه در زمان خواب از دیگران فاصله بگیرید تا از برخورد هرگونه اشیاع خارجی یا برخورد دست افراد با بینی جلوگیری شود.

در نتیجه بهتر است موقه خوابیدن تنها بخوابید یا در صورتی که به بودن فردی در کنارتان نیاز دارید با رعایت فاصله از وی اینکار را انجام دهید.

مصرف کافئین دشمن خواب بعد از عمل بینی

همانطور که قبلا گفتیم تجربه بی خوابی توسط افرادی که عمل جراحی بینی را انجام داده اند بسیار طبیعی است، در صورت استفاده از قهوه، نسکافه یا هرگونه موادغذایی دیگر که حاوی کافئین باشد به شدت این بی خوابی افزوده خواهد شد و در پی آن روند بهبودی فرد کندتر خواهد شد.

ممنوعیت مصرف کافئین بعد از عمل بینی

بنابراین توصیه می شود تا بدست آوردن بهبودی نسبی تا چند روز بعد از عمل بینی از مصرف کافئین به شدت بپرهیزید.

مصرف قرص خواب آور بعد از عمل بینی

فشارهای وارد شده به فرد در اثر وجود حالت ها بعد از عمل بینی ممکن است فرد را ترغیب به استفاده از قرص های خواب آور بعد از عمل بینی نماید.

دوباره این نکته را یادآوری میکنیم که حتی در بدترین شرایط نیز از مصرف دارو بدون مشورت پزشک به شدت خودداری کنید زیرا ممکن است در ظاهردارو به شما کمک کند اما در روند بهبودی و در دراز مدت به شما آسیب وارد نماید.

طبق مشاهده داروهایی که پزشکان برای افراد بعدازعمل بینی تجویز می کنند بعضا داروهایی در قالب مسکن و ضد حساسیت وجود دارد که این داروها زمینه ایجاد خواب آلودگی را برای فرد ایجاد میکنند در نتیجه نیازی به مصرف داروهای خواب آور نیست.

با توجه به اینکه عمل زیبایی بینی بصورت ساده تر انجام خواهد شد و بافت اصلی بینی دچار تغییر و تحول نخواهد شد به طبع دوره نقاهت ساده تری برای افراد پیش بینی می شود.

خواب بعد از عمل بینی

بعدازعمل زیبایی بینی کافیست فرد دوره هفت روزه ای را به مراقبت از بینی بپردازد. خوابیدن بعد ازعمل بینی باید بصورت  45درجه با زمین باشد تا کمترین فشار برروی بینی و سر وارد شود، این اقدام علاوه برکاهش تورمات و کبودی های ناحیه بینی و  صورت به بهتر شکل گرفتن و تثبیت زیبایی بینی نقش اساسی دارد.

تا چه مدت بعد از عمل بینی باید در خواب مراقب بود؟

طبق توصیه پزشکان فرد باید بین 7 تا 12 روز بعد از عمل بینی بر روی کمر وابیده تا تغییرات ایجاد شده در بینی تثبیت شوند و فرد به بهبودی نسبی در این زمان رسیده باشد.

البته مراقبت درخواب تا چندماه بعد از عمل بینی نیز باید ادامه پیدا کند اما برخی اقدامات مثل خوابیدن روی کمر یا داشتن استراحت مطلق برای فرد با شدت کمتری پیگیری خواهد شد.

بالا نگه داشتن سر بعد از عمل بینی چقدر مهم است؟

قبل از بیان درجه اهمیت بالا نگه داشتن سر بعد از عمل بینی لازم است بدانید علت اصلی بوجود آمدن تورم و کبودی بعد از عمل بینی در ناحیه صورت، پاره شدن مویرگ های خونی و بوجود آمدن خونریزی های زیرپوستی است که بروز این اتفاق امیری طبیعی بعد ازانجام عمل بینی است.

بیشتر بخوانید:  عمل بینی پهن گوشتی

علت اصلی توصیه ها مبنی بر بالا نگه داشتن سر در دوران نقاهت مخصوصا در روز های اولیه بعد ازعمل بینی این است که این ترشحات و مایعات میان بافتی از این ناحیه خارج شوند و در زیر پوست بینی و صورت جمع نشوند.

نتیجه خارج شدن این ترشحات از این قسمت کاهش تورم صورت و رفع کبودی ها از این ناحیه است، به همین دلیل تاکید زیادی بر خوابیدن روی کمر و بالا نگه داشتن سربا استفاده از چند بالشت مخصوصا در روز های اولیه دوره نقاهت است.

آیا پهلو به پهلو شدن یا غلت زدن در خواب باعث ایجاد مشکل می شود؟

بنابرتوصیه های انجام شده توسط پزشکان و دلایلی که پیش از این مبنی بر تاکید بر روی کمر خوابیدن فرد در روزهای اولیه بعد از عمل بینی ذکر کردیم، جالب است به این نکته نیز توجه کنید که بعد از گذشت 7 الی 9 روز از روز عمل بینی ورعایت نکاتی که تا اینجا در مورد استراحت و خوابیدن بعد از عمل بینی گفتیم. فرد می تواند از تعداد بالشت های زیر سر کم کرده و به حالت عادی بخوابد.

در این دوران در صورتی که تمایل به خوابیدن بر روی پهلو راداشته باشد بلامانع خواهد بود، فقط به شدت ضروری است که توجه کند بینی به سطح بالشت برخورد نکند. در این صورت است که غلت زدن در خواب مشکلی برای فرد و بینی ایجاد نخواهد کرد.

آسیب دیدن بینی در هنگام خواب بعد از عمل بینی

آسیب دیدن بینی در زمان یکی از دغدغه ها و نگرانی های افرادی است که عمل بینی را انجام داده اند، برای کاهش استرس و نگرانی این افراد باید گفت در صورتی که به توصیه های پزشک در خصوص نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی عمل کنید و نکته های گفته شده در این مقاله را آموزش ببینید تقریبا هیچگونه آسیبی شما را تحدید نخواهد کرد.

توجه داشته باشید که در رابطه با آسیب های احتمالی یا نگرانی های خود درمورد این موضوع می توانید با پزشک خود مشورت کنید تا او توصیه های لازم را برای شما انجام دهد.

تنها با رعایت به این نکات هم درد و تورم ناشی از عمل بینی را کم میکنید و به خود در سریعتر بهتر شدن کمک میکنید هم از بوجود آمدن هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری می کنید.

آسیب بینی درخواب

از نکته هایی که در این مقاله به بیان آنها پرداختیم می توان نتیجه گرفت که انتخاب نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی از نکته های بسیار مهم است که بر روی شکل ظاهری بینی و نتیجه مشاهده شده از رینوپلاستی تاثیر مستقیم دارد.

بینی به علت داشتن بافتی غضروفی بعد از عمل رینوپلاستی به شدت مستعد آسیب و تغییر شکل است، پس در روزهای اول بعد از انجام عمل بینی لازم است ازهر حیث مراقبت های لازم را انجام دهید تا بعد از گذرندن دوران نقاهت نتیجه ای عالی کسب کنید.

پزشکان کارن کلینیک در تمام مراحل از مشاوره تا بهبودی کامل شما همراه شما خواهند بود و توصیه های لازم و آموزش هایی را که در این راه در هر مرحله نیاز دارید را به شما خواهند داد. باکارن کلینیک دستیابی به بینی دلخواه کاره سختی نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *