آموزش چسب زدن روی بینی

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی به صورت مرحله ای

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل بینی از جمله آموزش هایی است که فرد باید در مورد جوانب مختلف آن و همچنین نحوه درست چسب زدن روی بینی آگاهی کامل داشته باشد.

در صورتی که فرد عمل چسب زدن روی بینی را به خوبی و به درستی انجام ندهد ممکن است مدت طولانی تری را با عوارض عمل بینی سپری کند و تورم ناشی از عمل بینی از نواحی اطراف بینی از بین نرود.

عمل بینی

دراین مقاله قصد داریم آموزش قدم به قدم چسب زدن بینی بعد از عمل بینی و جنبه های مختلف چسب زدن روی بینی و همچنین دلایل و اهمیت اینکار را بررسی و آموزش های لازم را در این خصوص ارائه دهیم.

تعویض چسب بینی بعد از عمل بینی چگونه است؟

برخی افراد برای جلوگیری از اشتباه هرروز به پزشک خود مراجعه می کنند و درخواست تعویض چسب بینی خود را دارند، پزشک تمامی نکات لازم برای تعویض چسب را به شما آموزش می دهد یا حتی می توانید با استفاده از مطالعه مقاله های آموزشی از سایت های معتبر به آموزش دیدن در این مورد بپردازید.

تعویض چسب بینی کار سخت و پیچیده ای نیست و تنها با رعایت چند نکته به راحتی می توانید آن را عوض کنید. در ادامه به بررسی مراحل از مقدماتی تا تعویض کامل می پردازیم.

پاک کردن چربی های پوست بینی

اولین مرحله برای چسب زدن روی بینی این است که سطح پوست بینی خودرا با استفاده از پنبه و الکل از هرگونه چربی پاک کنید.

در مرحله بعد باید با دقت و بدون وارد کردن فشار به بینی به خوبی آن را خشک کنید، وارد کردن فشار به بینی در این مراحل ممکن است باعث تغییر شکل بینی بشود.

برای خشک کردن بینی می توانید از یک حوله نرم استفاده کنید، توجه کنید که نیازی ببه کشیدن حوله روی سطح بینی به منظور خشک کردن آن نیست و تنها با عمل گذاشتن و برداشتن بدون اعمال فشارمی توانید رطوبت پوست بینی را از بین ببرید.

آماده سازی چسب های بینی

بعد از خشک کردن بینی و پاکسازی آن از هرگونه چربی و آلودگی نوبت به این می رسد که چسب های مخصوص را آماده کنید.

برای اینکار لازم است 4 قطعه 3 تا 5 سانتی را ببرید، توجه کنید که چسب ها به سطحی برخورد نکنند یا در فاصله بین آماده سازی تا چسباندن بر روی بینی دچاره آلودگی نشوند.

بیشتر بخوانید:  عمل بینی بسته(closed rhinoplasy) چیست؟+ مزایا و معایب نسبت به عمل بینی باز

پس از آماده سازی این 4قطعه نوبت به آماده کردن قطعه بزرگتری میرسد که بر روی چسب های قبلی قرار می گیرد. طول این قطعه چسب معمولا بین 10 تا 12 سانت توصیه می شود.

آموزش چسب زدن بینی بعد از عمل بینی

1-چسب های 5 سانتی بریده شده را از سمت راست بینی به سمت چپ بینی به ترتیب از بالای بینی به سمت نوک بینی به ترتیب درکنار یکدیگر بچسبانید. توجه کنید که قطعه چسب آخر خیلی به نوک بینی نزدیک نباشد.

نصب چسب های بریده شده روی بینی

2-مرحله بعد نوبت به چسباندن قطعه چسب بزرگ می رسد. نحوه چسباندن این چسب بر روی بینی به این صورت است که در ابتدا وسط این قطعه را به نوک بینی به نحوی که ایجاد مزاحمت برای حفره های بینی نکند بچسبانید.

مرحله دوم چسب زدن روی بینی

3-سپس طرفین آن را بر روی چسب های دیگر در طرفین بینی بچسبانید و قطعه چسب آخر را برای محافظت از چسب بزرگ مطابق تصویر روی آن قرار دهید.

مرحله نهایی چسب زدن روی بینی

چرا باید از چسب بینی استفاده کنیم؟

استفاده از چسب بینی با چند هدف توصیه می شود، در این قسمت قصد داریم به بیان مزیت های استفاده از چسب بینی بپردازیم.

از بین بردن تورم بینی

وجود تورم در ناحیه بین و اطراف آن باعث پنهان شدن شکل واقعی بینی و یا حتی بوجود آمدن تغییرشکل بر اثر همین تورمات است، یکی از راه های از بین بردن این تورمات از بینی و نواحی اطراف آن استفاده از چسب های بینی است.

در صورتی که عملیات چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی و همچنین عملیات تعویض آن را به خوبی انجام دهید به راحتی می توانید هم سرعت بهبودی و از بین رفتن تورمات ناشی از عمل را از بین ببرید و هم می توانید با فیکس کردن بینی حالت زیبا وجدید آن را تثبیت کنید..

جلوگیری از افتادگی بینی

یکی دیگر از مزیت های استفاده از چسب بینی در دوران نقاهت جلوگیری از افتادگی بینی است. بینی در دوران نقاهت به شدت مستعد افتادگی و در صورت عدم مراقبت صحیح مستعد بوجود آمدن مشکل در ظاهر آن است.

چسب های بینی برای محافظت از بینی در مقابل افتادگی و حفظ ساختار وشکل جدید بینی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع چسب های بینی کدامند؟

چسب های بینی براساس سایز، برند، جنس، رنگ و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در شرایط مختلف ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه قصد داریم به معرفی برخی از آنها بپردازیم.

چسب بینی روزانه

این چسب بینی بیشتر برای بر طرف کردن مشکلاتی از قبیل خروپف، تنگی نفس در زمان ورزش، بازکردن بینی در زمان سرماخوردگی و یا رفع تنگی نفس در هنگام خواب مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید:  عمل بینی مناسب چه کسانی است و برای چه افرادی خطرناک است؟

چسب تغییر سایز

افراد از این مدل چسب برای لیفت بینی خود استفاده می کنند، این چسب با خاصیتی که دارد تا حدودی به تغییر شکل بینی کمک خواهد کرد.

البته در استفاده از این نوع چسب باید به این نکته نیز توجه کنید که این چسب ها بیشتر برای بینی های گوستی و یا بینی هایی که پوست زخیم دارند نتیجه  بهتری می دهد.

چسب بینی بعد از عمل بینی

این چسب برای افرادی تجویز می گردد که عمل بینی را انجام داده اند و معمولا در انواع شفاف یا رنگی در بازار موجود می باشد، چسب هایی که برای استفاده بعد از عمل بینی مورد استفاده قرار می گیرد علاوه بر اینکه باید دارای خاصیت چسبندگی خوبی باشند، باید براحتی از پوست جدا بشوند تا فرد در هنگام تعویض دچار مشکل نشود.

چرا بعد از عمل بینی باید از چسب مخصوص استفاده کنیم؟

زمانی که عمل بینی انجام می شود مخصوصا در عمل هایی که بینی دچار تغییرات ساختاری می گردد، بافت بینی از غضروف جدا می شود.

بعد از اتمام عمل، پزشک بوسیله بخیه بافت بینی را به حالت جدید متصل می نماید، هدف استفاده از چسب بعد از عمل بینی در اصل تثبیت فرم جدید بینی و بهترجوش خوردن بافت در جای جدید است.

از دیگر علت های چسب زدن بینی می توان به این نکته اشاره کرد که چسب ها از بوجود آمدن افتادگی بینی که ممکن است بر اثر جابه جایی سر فرد اتفاق بیافتد جلوگیری کرده و ظاهرزیبایی را که پزشک برای بینی بوجود آورده را تثبیت می کند.

کاهش تورم بینی و جلوگیری از بوجود آمدن بافت زخم در بینی از دیگر مزیت های استفاده از چسب بینی به شمار می رود.

برداشتن چسب از روی بینی

نکته ای بسیار مهم در مورد برداشتن چسب از روی بینی وجود دارد که فرد حتما باید به آن توجه کند. برداشتن چسب از روی بینی که با هدف تعویض آن انجام می شود در صورت بی دقتی فرد یا رعایت نکردن نکات موجبات بوجود آمدن ضررهای جبران ناپذیری را برای فرد بوجود خواهد آورد.

نکته مهم این است که برداشتن چسب ازروی بینی باید بدون وارد آمدن هیچ فشاری بر روی بینی باید انجام شود. برای برداشتن چسب ها از روی بینی می توانید مقداری آنها را با کمک آب خیس کنید تا راحت تر از پوست جدا بشوند.

مناسب ترین چسب بینی

طبق توصیه پزشکان مناسب ترین چسب برای استفاده بعد از عمل بینی، چسب هایی با عرض 1.5سانتی متر هستند که در داروخانه ها به وفور یافت می شوند.

انواع چسب بینی

نوع دیگری از چسب بینی که در این دوران مورد استفاده قرارمی گیرد چسب های میکرو منفذ هستند. طبق مشاهده نظرات افرادی که ازاین مدل چسب استفاده کردند احتمال بوجود آمدن حساسیت های پوستی بعد استفاده از آنها بسیار کم است.

بیشتر بخوانید:  تفاوت بینی گوشتی و استخوانی چیست؟ + عکس

 

بهترین زمان برای استفاده از چسب بینی

استفاده از چسب بینی بعد از باز کردن پانسمان شروع می شود، مدت زمان توصیه شده برای هر فرد متفاوت و بستگی به جنس بینی آن فرد دارد.

مثلا برای افرادی که بینی استخوانی دارند معمولا مدت زمان یک ماه و برای افرادی که بینی گوشتی دارند مدت زمان میانگین 2ماه برای استفاده مداوم از چسب بینی توصیه می شود. توصیه های لازم را در مورد مدت زمان استفاده از چسب بینی توسط پزشک برای شما توضیح داده می شود.

اما طبق توصیه های انجام شده توسط پزشکان می توان نتیجه گرفت که استفاده از چسب بینی در دوهفته اول بعد ازعمل بینی جدی ومهم است و بعد ازاین دوران با توجه به جوش خوردن بینی از اهمیت کمتری برخوردار است.

چسب زدن بینی یکی از نکته های مراقبت بعد از عمل بینی

بهترین راه برای دستیابی به بینی دلخواه و جذاب و تثبیت تغییرات انجام شده بر روی بینی خود، رعایت نکته هایی است که برای بعد از عمل بینی توصیه می شود و تاکید می شود که به آنها عمل کنید.

یکی از نکته هایی که درقالب مراقبت های بعد از عمل به افراد آموزش داده می شود همین چسب زدن روی بینی و تعویض آن است که از اهمیت زیادی برخورداراست.

از دیگر نکات مهم برای رعایت دردوره نقاهت می توان به تهیه و مصرف داروهای تجویز شده مطابق با دستورات توسط پزشک، نحوه خوابیدن بعد ازعمل بینی، تغذیه اشاره کرد که با رعایت این نکته ها می توانید به بینی دلخواه و نتیجه مطلوب دسترسی پیدا کنید.

استفاده زیاد از چسب بینی چه عوارضی دارد؟

در این مقاله نکته های مثبت و مزیت های استفاده از چسب بینی را گفتیم، دراین قسمت قصد داریم به این نکته اشاره کنیم که استفاده زیاد از چسب بینی نیز مضراست و فرد را دچار درگیری با برخی عوارض می کند.

بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به هرگونه عوارض احتمالی رعایت نکات و توصیه های پزشک در مورد مدت زمان استفاده از چسب های بینی است.

همانطور که گفتیم مدت زمانی که افراد باید از این چسب ها استفاده کنند متغیر است و بر اساس شدت عمل و تغییرات بوجود آمده و جنس پوست بینی توسط پزشک معین می گردد.

حساسیت های پوستی بعد از استفاده از چسب های بینی

گاهی به علت حساس بودن پوست فرد ارتباط مناسبی با چسب های بینی برقرار نمی کند و فرد با علائمی همچون تورم، قرمزی، خارش یا سوزش در ناحیه بینی مواجه می شود.

درصورت مشاهده چنین علائمی بهترین راه مراجعه به پزشک خود و دریافت راهکارهایی از طرف او است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *