ورم ناشی از عمل بینی

ورم ناشی از عمل بینی از چیست؟| دلایل و راه های کاهش تورم

انسان ها در هر مرحله از زندگی به دنبال زیبایی و زیباتر شدن هستند و در این راه دست از تلاش برنمی دارند.

شاید در بعضی مواقع برای انجام عمل بینی وسوسه شده باشیم و در ذهنمان نتیجه عمل زیبایی را تصور کرده باشیم، انجام عمل های زیبایی به شرطی که مطابق با اصول و تحت نظر پزشک مجرب انجام بشود نه تنها به زیبایی ما اضافه می کند، بلکه به طور قابل توجه ای اعتماد به نفس ما را نسبت به خودمان بالا می برد.

 

ورم ناشی از عمل بینی

اما همانطور که می دانید هرنوع عملی از جمله عمل جراحی بینی عوارضی را برای فرد به دنبال دارد که گاهی کاملا طبیعی هستند، یکی از این عوارض ورم صورت و بینی است که بعضی افراد بسته به عواملی بعد از رینوپلاستی به آن مبتلا می شوند.

در ادامه این مطلب به دلایل، راه حل و نتایج ورم بینی بعد از جراحی میپردازیم.

 

علت متورم شدن بینی بعد از رینوپلاستی

به طور کلی ورم بینی یک واکنش التهابی از طرف پوست و سیستم ایمنی بدن است. که معمولا به دو حالت بوجود می آید.

تورم اولیه

تورم اولیه معمولا از نتیجه تغییراتی که جراح در زمان عمل بر روی بافت اسخوانی-غضروفی بینی ایجاد میکند حاصل می شود که با گذشت چند روز از عمل بینی از بین خواهند رفت.

تورم ثانویه

بعد از اتمام عمل بینی مقداری مایعات در بینی تجمع می کند که علت اصلی تورم ثانویه می باشد و از بین رفتن آن معمولا از چند هفته تا چند ماه زمان بر است.

بعضی موارد مثل ، ظریف بودن بینی ، رسیدن کمترین آسیب به استخوان ، با ملایمت رفتار کردن با بینی ، داشتن پوستی نازک و…. باعث کم بودن یا نداشتن تورم در بینی و صورت میشود.

انواع ورم ناشی از عمل بینی کدامند؟

برای هرچه بهتر و راحت تر گذراندن دوره نقاهت عمل بینی و کمک به فرایند از بین رفتن عمل بینی باید ابتدا نوع تورم را شناخته و متناسب با آن اقدام به مراقبت و انجام نکته های لازم نمود.

 • ورم پوست: در حین عمل جراحی برای بهتر دسترسی داشتن جراح ، پوست بینی از اسکلت آن جدا میشود، از همین رو بعد از عمل بین اسکلت و پوست بینی مایعی تجمع میکند که باعث ورم بینی میشود ، این مایع بعد یک تا چند ماه جذب میشود و ورم روند کاهشی پیدا میکند.
بیشتر بخوانید:  11 مورد از آزمایش های قبل از عمل بینی

در این نوع ورم بینی هر چه گوشتی تر و پوست آن زخیم تر باشد روند کاهشی ورم دیر تر طی میشود و بالعکس اگر استخوانی و دارای پوستی نازک باشد روند کاهش ورم زود تر طی میشود.

 

 • ورم کاذب: این نوع ورم روند کاهشی طولانی تری دارد ، حافظه پوست به همان بینی بزرگ عادت پیدا کرده از همین رو وقتی به یک باره با اسکلتی کوچک رو به رو شود واکنش میدهد و باعث تورم بینی میشود ، هر چه بینی قبل عمل بزرگ تر بوده باشد تورم هم بیشتر میشود ، این تورم تا زمانی که بینی به تغییرات ایجاد شده در اسکلت بینی عادت نکند وجود دارد.

 

 • ورم فیبروز: این نوع ورم به ورم فیبروز یا گوشت اضافه شناخته میشود و میتوان گفت همیشه ماندگار است و به خاطر نداشتن مهارت کافی پزشک به وجود می آید ، به همین دلیل سعی کنید در انتخاب جراح دقت داشته باشید ، اما نباید نگران باشید ورم فیبروز بیشتر در بین بینی های گوشتی اتفاق می افتد که با تشخیص و اقدام جراح رفع می‌شود ، از همین رو با تجربه بودن و مهارت داشت جراح بسیار با اهمیت است.

 

کارن کلینیک با همکاری بهترین پزشکان حوزه زیبایی و استفاده از به روز ترین تجهیزات به شما این تضمین را می دهد که عمل بینی را با کمترین عوارض پشت سر بگذاریدو تیم دلسوز کارن کلینیک در تمامی مراحل از مشاوره قبل از عمل بینی تا بهبود کامل بعد از آن همراه شما باشند.

 

ورم بینی

 

دلایل ورم بینی بعد از عمل جراحی

 • تورم پوست : این تورم واکنش بدن نسبت به ناحیه جراحی شده است ، در این بین مایع بین سلولی ، بین پوست و اسکلت بینی افزایش پیدا میکند و تا سه ماه ادامه دارد و به مرور کاهش پیدا میکند.

یک نکته ای که دارای اهمیت است این است که تورم و مایع بین سلولی در بینی های گوشی بیشتر است و زمان طولانی تری طول میکشد تا روند کاهشی خود را در پیش بگیرد .

بینی های استخوانی دارای پوستی نازک هستند ، از همین رو بالعکس بینی های گوشتی ، زودتر ورمی که دارند کاهش می یابد.

 

 • مهارت جراح: مهارت جراح در ورم بینی بسیار دارای اهمیت است ، به این دلیل که اگر زمان جدا کردن پوست از اسکلت بینی با ملایم ترین حالت ممکن برخورد شود ، ورم بینی بعد از جراحی کم تر خواهد بود. مهارت در برش دادن اسکلت بینی هم بسیار مهم است ، البته ضخامت پوست تا حدی تأیین کننده میزان ورم و ماندگاری آن است.
بیشتر بخوانید:  9 نکته کلیدی مراقبت های بعد از عمل بینی

 

 • سطح تغییرات بینی : همانطور که گفته شد تورم واکنش بدن به زخم است ، پس هر چه تغییرات بینی بیشتر باشد جای برش های جراحی هم بیشتر است ، از همین رو تورم هم بیشتر خواهد بود .

 

 

 • رعایت نکردن مراقبت های بعد از عمل : رعایت کردن مراقبت های بعد عمل در تشدید تورم بسیار تاثیر دارد استفاده از چسب بینی ، استفاده کردن از نمک در غذاها باعث ورم مجدد بینی می شود اما رعایت کردن این موارد به مرور باعث کم شدن ورم بینی شده .

 

 

مراحل سپری کردن ورم بینی

به طور کلی ورم بینی بعد از عمل طی سه مرحله اتفاق می افتد و بعد از طی کردن مراحل روند کاهشی خود را پیدا میکند.

 

۱-بدن بعد از عمل جراحی نسبت به جراحی بینی واکنشی سیستمیک به وجود می آورد که باعث التهاب میشود ، بعد از گذراندن سه روز از عمل تورم بینی به اوج خود میرسد و تا یک هفته یا ده روز به همان حال باقی می ماند.

در این برهه زمانی علاوه بر تورم ، قسمت جراحی شده و دور چشمدچار کبودی میشوند ، این عارضه کاملا طبیعی است و جای نکرانی ندارد و به مرور کم رنگ میشود.

سعی کنید در ساعات اولیه عمل تا نهایت ۷۲ ساعت بعد از کمپرس یخ استفاده کنید ، کنپرس یخ از تورم بیش از حد بینی جلوگیری میکند و شما تورم کمتری را در ناحیه بینی تجربه خواهید کرد.

 

۲-بعد از گذشت ۷ تا ۱۰ روز از جراحی بینی ، پوست شروع به کلاژن سازی برای ترمیم پوست و ساختار بینی میکند ، کلاژن سازی میانگین ۶ هفته زمان میبرد ، به نکته ای که باید در این ۶ هفته کاملا توجه کنید این است که حتما از چسب بینی استفاده کنید.

زمان کلاژن سازی ، اگر کلاژن بین اسکلت و پوست بینی شروع به کلاژن سازی کند ، مشکلاتی برای بینی تان به وجود می اورد ، شما میتوانید با استفاده مداوم از چسب بینی در این ۶ هفته از این اتفاق جلوگیری کنید و به بهبود هر چه بهتر بینی تان کمک کنید .

 

۳-بعد از گذشت ۶ هفته تولید کلاژن ، بدن به سمت ترمیم میرود ، و کلاژن هایی که اضافه تولید شده اند به مرور طی یکسال جذب بینی میشوند و بینی نرمی و انعطاف پذیری خود را دوباره به دست می آورد ، بعد از گذشت این یکسال شما کم کم میتوانید فرم و شکل نهایی بینی خود را ببینید .

بیشتر بخوانید:  رفع قوز بینی

 

تورم بینی بعد از جراحی بینی

ورم صورت و پیشانی بعد از عمل بینی طبیعی است؟

بله ورم بینی در صورت گسترش پیدا میکند و چشم ها ، پیشانی و گونه ها را تحت تاثیر قرار میدهد ، این نوع ورم در هر شخص متفاوت است ، برای یک نفر ورم بیشتر و برای یک نفر ورم کمتری اتفاق می افتد.

این نوع تورم بعد از عمل جراحی کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد چون برای تعویض چسب باید چند جلسه به مطب جراح خود مراجعه کنید از همین رو جراح روند بهبود ورم صورت را میسنجد و اقدامات لازم را انجام میدهد.

 

 

راه حل برای کاهش ورم بینی

 • بالا نگه داشت سر
 • نوشیدن مایعات به میزان کافی
 • نمک ممنوع
 • استفاده از پماد و ژل های تجویز شده
 • استفاده از کمپرس سرد(یخ)
 • شستشوی بینی
 • استفاده از اسپلینت بینی
 • هرگز سمت حمام آب داغ نروید
 • محدود کردن حرکات و فعالیت های غیر ضروری

 

 برای کاهش ورم بینی از این نوشیدنی ها غافل نشوید

همانطور که بعضی مواد غذایی و نوشیدنی ها برای افراد تحت جراحی گرفته ضرر دارد ، بعضی موارد غذایی و نوشیدنی ها هم بسیار مفید است

مثلا آب آناناس و کرفس : آب آناناس خاصیت بهبود زخم دارد و به بهبود هر چه بهتر و سریع تر زخم بسیار کمک میکند .

البته میدانید که در نوشیدن یک چیز نباید زیاده روی کرد .

 

ورم بینی چه زمانی از بین میرود؟

به طور کل مراحل ورم تا یکسال بعد از عمل طول میکشدو بعد از یکسال کم کم روند کاهشی پیدا میکند.

برای دیدن نتیجه‌ عمل بینی باید صبور باشید چون بین یک سال و نیم تا پنج سال میانگین زمان میبرد که بینی ورم خود را از دست بدهد و فرم جدید خود را نشان تان بدهد

سعی کنید برای عمل بینی پیش بهترین جراح بروید تا بعدا پشیمان نشوید، جراحی بینی میتپاند عمل ریسک داری باشد اما با مهارت دکتر این ریسک به حداقل خود میرسد.

چسب بینی بر روی ورم بینی هم تاثیری دارد؟

بله چسب بینی در ورم بینی بسیار تاثیر دارد ، تقریبا بعد از گذشت ۷ روز از عمل ، پوست شروع به کلاژن سازی میکند ، و تا ۶ هفته این روند ادامه دارد ، در این بین باید از چسب بینی استفاده کنید ، به این دلیل که اگر چسب بینی نباشد که فاصله پوست و اسکلت بینی را به صفر برساند ، کلاژن تولید شده بین پوست و اسکلت قرار میگیرد و باعث تورم بیشتری در بینی میشود .

همه افراد بعد از عمل بینی دچار ورم بینی میشوند؟

خیر ، این تورم به نوع بینی ، ضخامت پوست و مهارت جراح بستگی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *